Skocz do zawartości
Nerwica.com

SSRI-temat ogólny


BirdyNamNam

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej wszystkie SSRI to pobudzacze, przynajmniej na początku leczenia, a niektórych pobudzają trochę nawet w trakcie.
Bardziej pobudzająca jest sertralina, fluoksetyna, wenlafaksyna, duloksetyna ze względu na działanie na DAT i NET.
Citalopram i escitalopram ze względu na selektywne działanie na serotoninę mniej pobudzający.
Paroksetyna może uchodzić za "sedatywną" - przymulającą ze względu na działania cholinergiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Tina 12 napisał:

Na Forum jest całkowity zakaz handlu lekami, Twoje IP i mail zostanie przekazany policji!

 

Przepraszam ma Pani racje ja nie czytałam regulaminu mój błąd ale nie zrobiłam tego celowo ja nie chcialam źle tylko pomóc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam bioxetin 20mg

Zomiren sr 50mg przez pierwszy miesiąc oraz

Ketrel 25mg doraźnie na problemy ze snem

 

Jakie opinie na temat tych leków? Wszak to słynny prozac. Kilka lat temu brałam asertin, hydroxyzyne i trittico. Z tego zestawu najbardziej odpowiadało mi trittico, reszta szału nie robiła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSRI są do dupy. Nie rozumiem czemu są tak namolnie przepisywane pacjentom - zwłaszcza sertralina i fluoksetyna (prozac) - skoro nie są bardziej skuteczne od innych, za to często dają skutki ubocznie - niektóre po długim okresie stosowania.

Edytowane przez Alesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam stosuję już od dłuższego czasu pramatis 20 mg,w ulotce jest napisane że maksymalna dawka tego leku to 20 mg dziennie,ja biorę 30 mg dziennie i czuję się średnio,natręctwa niby ustąpiły ale czasami mam chwilowy ich powrót,dodatkowo od niedawna mam koszmary senne praktycznie codziennie oraz mało co sprawia mi przyjemność,nie wiem czy zmieniać lekarza ten którego mam kazał zwiększyć dawkę no i prędzej zmienił lek z miravilu na właśnie pramatis,zastanawiam się czy ta dawka pramatis nie jest za duża? Jak brałem mniejsza dawkę to miałem natrętne myśli i fatalne samopoczucie,sam już nie wiem,poradzicie coś?

Edytowane przez nowy123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nowy123 W natręctwach escitalopram stosuje się nawet w dawce 40 mg i dopiero wówczas jest efekt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4143776/

 

Jeśli przeszkadza Ci zobojętnienie emocjonalne i anhedonia na esci, możesz pomówić z lekarzem o zmianie na inny SSRI, np. na fluwoksaminę albo fluoksetynę, które również są stosowane w leczeniu natręctw. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że one anhedonii nie wywołają. Esci i tak ma dość niewielkie skutki uboczne.
 

Nie ma raczej leków idealnych. Trzeba wybrać taki, który jest skuteczny i którego skutki uboczne jesteś w stanie zaakceptować.

 

Edytowane przez warning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, warning napisał:

@nowy123 W natręctwach escitalopram stosuje się nawet w dawce 40 mg i dopiero wówczas jest efekt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4143776/

 

Jeśli przeszkadza Ci zobojętnienie emocjonalne i anhedonia na esci, możesz pomówić z lekarzem o zmianie na inny SSRI, np. na fluwoksaminę albo fluoksetynę, które również są stosowane w leczeniu natręctw. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że one anhedonii nie wywołają. Esci i tak ma dość niewielkie skutki uboczne.
 

Nie ma raczej leków idealnych. Trzeba wybrać taki, który jest skuteczny i którego skutki uboczne jesteś w stanie zaakceptować.

 

Dziękuję za pomoc a czy koszmary senne mogę w jakiś sposób zmniejszyć poprzez jakiś dodatek w postaci innego leku czy tylko zmiana leku na inny może mi pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarka przepisała mi na koszmary senne lek Ketrel,co sądzicie w opisie na co jest przyjmowany nie ma nic o koszmarach sennych?

Co do pramatis to zostane przy tym leku tylko zwiększe delikatnie dawkę bo natręctw prawie nie mam tylko ta obojętność ale może większa dawka mi coś da,boje się innego leku bo lekarka powiedział że pramatis ma bardzo mało skutków ubocznych.

Edytowane przez nowy123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nowy123 Ja biorę Ketrel już około roku i muszę ci powiedzieć, że sam solo nie powinien powodować koszmarów, jednak:

 

1. Na początku brałem go z Fevarinem 75mg i 150mg Ketrelu to miałem bardzo przerażające sny, do tego wyraziste, nielogiczne, przenosiły się na jawę, pozostawały długo w pamięci, przed snem miałem zespół niespokojnych nóg i dziwaczne lęki przed snem (np. bałem się spojrzeć w lustro), do tego wracały mi przykre wspomnienia do głowy przed snem po wzięciu Ketrelu, także bardzo nieprzyjemnie to przeżywałem. Nieraz myślałem o samobójstwie z powodu tych snów. Mało tego miałem napady lęku z przyćmieniem świadomości, jakby "coś" chciało wejść w moje myśli, wspomnienia, czy się osobowość nie rozdwaja, taki przedzielony umysł, bariera myślowa (chodzi o te koszmary). No nie wiem takie miałem objawy też niestety...

 

2. Teraz biorę Ketrel 200mg i 150mg Velaxinu ER no i jest różnie, raz sny nie są zbyt przyjemne, a raz są takie sobie, jednak wciąż budzę się w fazie REM snu, przez co nie mogę wyzbyć się snów, jakby sny były częścią mojego życia. Idę akurat z tym do specjalisty od zaburzeń snu, zobaczymy co powie. 

 

Wiesz Ketrel nie jest lekiem tłumiącym fazę REM snu, z tego co wiem do takich leków należą choćby trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne np. klomipramina. Ale dam znać co mi ten specjalista od snów powie...

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, czy wy też mieliście po SSRI takie zamulenie, takie trochę głębsze myślenie, przeżywanie np. jak się słucha muzyki to taka głębia, emocje itd??? Czy to jest związane z agonistycznym wpływem tych leków na receptor sigma-1? Fluwoksamina jest najsilniejszym agonistą tych receptorów i ja miałem po Fevarinie czasem takie "odloty" właśnie w stylu takich głębokich przeżyć, zamułki jakby nieraz.

 

Sertralina z kolei jest antagonistą receptora sigma-1 i czy przy niej też jest takie zamulenie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam głupie pytanie, jestem u rodziny na dwa dni, zapomniałam wziąć ze sobą leków (taaaa), biorę escitalopram 15mg, myślicie że mogę pożyczyć od siostry sertalinę? Ile mg? (Nie chcę uboków- jak zapomnę wziąć dawkę esci, mam obrzydliwe zawroty głowy)

Edytowane przez Cognac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam problem. Biore Aciprex od września no i właśnie kończą mi sie leki. Moja lekarka jest na urlopie , żadnego innego lekarza nie ma który mógłby wypisac mi lek. Lekarz rodzinny nie chce wypisać bo nie podałam zaświadczenia od psychiatry że biore takie leki. Kto jeszcze może przepisać? Czy jakiś psychiatra prywatnie bez problemu wypisze? Już mam nerwy bo do swojej przychodni nie mogłam sie dodzwonić bardzo długo. A na odstawienie mam za mało tabletek i nie chce odstawić z dnia na dzień.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2020 o 20:19, Ona11 napisał:

Hej. Mam problem. Biore Aciprex od września no i właśnie kończą mi sie leki. Moja lekarka jest na urlopie , żadnego innego lekarza nie ma który mógłby wypisac mi lek. Lekarz rodzinny nie chce wypisać bo nie podałam zaświadczenia od psychiatry że biore takie leki. Kto jeszcze może przepisać? Czy jakiś psychiatra prywatnie bez problemu wypisze? Już mam nerwy bo do swojej przychodni nie mogłam sie dodzwonić bardzo długo. A na odstawienie mam za mało tabletek i nie chce odstawić z dnia na dzień.. 

 

Każdy psychiatra, do którego pójdziesz powinien bez problemu wystawić receptę na lek jeśli mu powiesz co i jak.

A rodzinnego lekarza w takim razie współczuje, już to jedno opakowanie mógłby przepisać na 100%. Moja pomimo, że nie ma zaświadczenia od żadnego ze specjalistów zawsze mi wystawia w awaryjnej sytuacji receptę, nie ważne czy psychotropy czy inne leki.
 

Edytowane przez acherontia-styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za odpowiedzi. Niestety to jest mała przychodnia i żaden inny lekarz nie mógł mi wypisać. Na szczęście udało mi sie umówić prywatniena konsultacje telefoniczną z innym psychiatrą i dostałam erecepte 🙂 no niestety myślałam że u rodzinnego dotane a tu problem.. niedługo będę odstawiać leki az sie boję co będzie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×