Skocz do zawartości
Nerwica.com

Strach a lęk, gdzie lerzy granica fobii?


Zilva

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od dłuższego czasu (kilka miesięcy) podejrzewam siebie o posiadanie tak zwanej, algofobii, która objawia się jako irracjonalny lęk przed bólem.

Jednakowoż jestem osobą młodą, ludzie w moim wieku łatwo tworzą sobie zmyślone problemy, które potem okazują się pomyłką. Dlatego od jakiegoś czasu szukam kogoś, kto byłby w stanie pomóc mi odróżnić czy to, co czuję jest już fobią, czy tylko jakimś większym poczuciem strachu, bo w końcu każdy się czegoś boi.

Uczucie owego strachu pojawiło się raczej w gimnazjum, i nie wiem, jakie aspekty z przeszłości mogłyby go wywołać.

Oto spostrzegłem, że na widok osoby z wyglądu niebezpiecznej nie mam siły przejść obok niej i muszę skręcać w inną drogę, że podczas gry w nogę po prostu unikam piłki, bo boję się, że mnie trafi, a jeżeli ktoś faktycznie mnie uderzy zazwyczaj zaczynam patrzeć się na podłogę i czekać aż odejdzie, nie potrafiąc poukładać myśli.

Część z takich typowych zachowań tłumaczyłem tym, że przecież jestem typowym introwertykiem, i nie lubię kontaktu z wieloma ludźmi w jednej chwili, tylko w pewnym momencie pojawiło się pytanie:, ale co ma do tego ból?

 

W domu nam się nie przelewa, więc nie chcę wznosić fałszywego alarmu, a do uspokojenia zawsze i tak wystarczał mi dobry zestaw muzyki instrumentalnej, kartka i ołówek.

Jakkolwiek jednak teraz czeka mnie zmiana szkoły, zostałem przyjęty do technikum i kończę historię z gimnazjum, mam obawy, co do tego, jak będzie mi wychodziło obcowanie z ludźmi w nowej szkole, skoro dniami w gimnazjum miałem jak w piekle.

 

[Dodane po edycji:]

 

przepraszam za błąd w nazwie tematu, zauważyłem dopiero po zatwierdzeniu postu, i jak na złość nie mogę znaleźć na forum opcji 'edytuj'...

 

[Dodane po edycji:]

 

ah, no tak, scalanie wypowiedzi...

 

[Dodane po edycji:]

 

może ktoś pomóc...ktokolwiek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daleki jestem od wystawiania ci jakiejś diagnozy -nie jestem żadnym specjalistą i ty też nie powinieneś sam wyszukiwać sobie fobii.

Oto spostrzegłem, że na widok osoby z wyglądu niebezpiecznej nie mam siły przejść obok niej i muszę skręcać w inną drogę,
To niekoniecznie świadczy o twojej fobii -wielu ludzi robi tak bo to jest rozsądne... Z drugiej strony jeśli b.często postrzegasz takie osoby to pewnie jest jakiś rodzaj lęku.

 

Niepokojąca jest sytuacja opisana przez ciebie podczas gry w piłkę.

 

Poprostu powinieneś udać się do psychologa na kilka rozmów /może terapię.Wszystko co opisałeś wygląda na szczere jednak żeby coś zdiagnozować i dopiero opracować jakąś strategię pomocy potrzeba czasu i wyciągania z przeszłości wydarzeń do których nie przywiązywałeś znaczenia itd-a to trzeba zrobić z psychologiem.

Rozmowa z psychologiem nie boli i jest poufna więc niemasz się czego obawiać.

Poprawa relacji z ludźmi jest potrzebna i ogólnie dasz radę !

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nah, wygląda na to że nie mam innej możliwości, no ok, dzięki że przynajmniej się odezwałeś.

 

A co do ludzi - nie mam z nimi złego kontaktu, po prostu łatwo skreślam ich jako głupich/nie wartych czasu. Pod warunkiem że się ich nie boję, a takich jest raczej pełno, bo chyba pół gimnazjum, to nie kryminaliści? ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuję to co wcześniej napisałem -pogadaj szczerze z psychologiem.

 

Dojdzie do tego ,że będziesz tęsknił do kolejnej wizyty -do możliwości opowiedzenia co widziałeś i doświadczyłeś np: w ostatnim tygodniu.Stopniowo twoje życie i to jak postrzegasz rzeczywistość też zmieni się na lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×