Skocz do zawartości
Nerwica.com

Znajdz ukryty obraz!


Gość Magdaa

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, pewnie znacie tę zabawę. W linku poniżej znajduje się obrazek, który przedstawia mozaikę. Owa mozaika zawiera ukryty obraz- złudzenie optyczne. Aby go znależć nalezy przybliżyć twarz do monitora- wtedy Twój wzrok powinien przesłać odpowiednie informacje do mózgu i powinieneś zobaczyć ukryty obraz. Widzisz go?

Kto znajdzie ukryty obraz dostanie nagrodę ;-) :->

 

Uwaga! Dla ludzi o mocnych nerwach- mozaika kwiatków może być naprawdę uciążliwa dla psychiki przy dłuższym wpatrywaniu się :-P ;-)

 

KLIK-> http://www.cis.udel.edu/~amer/CISC651/beautiful_woman.gif

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi nigdy to nie wychodziło, nigdy nic nie widziałam i teraz WRESZCIE chciałam COŚ zobaczyć... no i dałam się nabrać! :lol::mrgreen::hide: Przybliżyłam się do ekranu, gapię się, gapię... i tak mnie odrzuciło, że aż przyje*ałam głową w ścianę za mną :lol::lol::lol::mrgreen:

 

Wiola- jaką chcesz nagrodę? :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magda - przysuń twarz do ekranu na odległość ok 15-20cm. Zrób zeza lekkiego. Odsuwaj głowę do tyłu, nie za szybko, nie za wolno, powstrzymując wzrok przed zmianą "focusu". Jak załapiesz wzrokiem jakąś głębię nagle, jakby jakaś część obrazu była dalej od innej, to zostaje tylko pozwolić oczom "skupić" ostrość na tych elementach i zaraz widzimy cały obrazek. Potem już możesz dowolnie zbliżać, oddalać wzrok - bo oczy "widzą" już głębię ukrytą w obrazku. Popróbuj na fajnych obrazkach tutaj: stereogramy.com. jest tam nawet gra flashowa (tetris i wąż!) w którer grać można dopiero jak się widzi stereogramy! Wow!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co przepraszam, źle Wam tłumaczyłem. Z zezem nic się nie osiągnie właśnie ;). Spróbujcie inaczej:

Siedząc przed stereogramem tak jak pisałem wcześniej, odwróćcie głowę w stronę pokoju, zwróćcie wzrok na coś oddalonego od Was o 4-5metrów i skupcie na tym wzrok. Teraz odwróćcie wzrok spowrotem w stronę ekranu, bez zmiany w ostrości, tak jakbyście nie spoglądały na ekran, ale nadal na coś co jest parę metrów za nim. To trzeba trochę poćwiczyć, bo oczy odruchowo chcą złapać ostrość na monitorze - jeśli widzicie monitor lekko rozmyty i podobnie jak przy zezie lekko podwójnie (obraz rozmywa się przecież nie tylko za punktem zbiegu, ostrości ale i przed) to jesteście na dobrej drodze. Dalej już podobnie - trzeba zacząć ruszać głową, oddalać od monitora i łapać ten moment kiedy wzrok zacznie "łykać" złudzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego poprawiłem sie Wiolu z tym zezem - bo właśnie trzeba patrzeć wzrokiem jakby poza ekran, dalej - nie skupiać go przed obrazkiem. Wpierw napisałem zez bo podobnie jak Ty robię to już dość odruchowo (na ekranie nie próbowałem od lat, dawniej mi nie wychodziło chyba dlatego bo monitory były wypukłe) a gdy się skupi wzrok w oddali, za monitorem, to też rozjeżdża się obraz monitora - ale to jest efekt zeza rozbieżnego, nie takiego "zwykłego".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem z nudów założyć taki temat, ale to forum jest kopalnią bez dna.

 

Co to jest stereogram

 

"Najprościej można powiedzieć, że są one złudzeniem optycznym, wykorzystującym znajomość mechanizmu tworzenia obrazu przez mózg ludzki. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż do Naszego mózgu nie dociera jeden obraz, ale dwa - po jednym z każdego oka. To dopiero wewnątrz niego są te obrazy tłumaczone na jeden widok przestrzenny. Przy takim mechaniźmie tworzenia widoku, jego głębia jest wynikiem analizy różnic występujących w obu docierających do Nas obrazach. Technika tworzenia stereogramów polega właśnie na zapisaniu w jednym rysunku dwóch nieznacznie przesuniętych względem siebie obrazów. Po odpowiednim spojrzeniu na rysunek obrazy owe łączą się w jedną wyraźną całość sprawiając nieodparte wrażenie efektu trójwymiarowości. Zanim jednak to się stanie widzimy wyłącznie zbiór (pozornie) bezsensownie ułożonych plam."

 

Jak patrzeć:

 

"Kluczem do ogladania stereogramów jest widzenie rozbieżne. Polega ono na patrzeniu nie na kartkę (lub monitor) z rysunkiem ale poza nią. Z czasem człowiek uczy się manipulować ogniskową wzroku, jednak niezbędny jest trening. Jedni mogą zobaczyć zawartość stereogramu w ciągu kilku sekund, inni dopiero po kilkunastu minutach wpatrywania się w kartkę. Generalnie trójwymiarowego obrazu nie mogą zobaczyć tylko ludzie z poważną wadą wzroku."

 

Kilka metod na ułatwienie "zobaczenia" stereogramu.

 

"1. Obrazek z stereogramem przybliżyć do nosa, potrzymać chwilę, a następnie powoli oddalać i może kiedyś się uda (metoda z książki "Magiczne Oko", raczej nie do zastosowania z monitorem).

2. Najprościej jest przybliżyć nos do ekranu i zrobić "zeza" w taki sposób, aby obrazki leżące obok siebie pokryły się. Następnie powoli oddalać wzrok od ekranu cały czas patrząc w ten sam sposób. Przy określonej odległości punkciki powinny stworzyć obrazek.

3. Inny sposób polega na "rozmyciu" wzroku - nie należy skupiać wzroku na powierzchni obrazka, ale patrzeć na punkt znajdujący się za kartką. Teraz trzeba tylko dobrać ostrość (można oddalać bądź przybliżać rysunek).

4. Dobrym sposobem nauczenia się oglądania stereogramów jest patrzenie na jakiś przedmiot znajdujący się w dużej odległości od nas, a następnie ustawienie przed oczyma stereogramu, bez zmiany ogniskowej wzroku (tak jak gdybyśmy nadal patrzyli na oddalony przedmiot).

5. Trzymaj stereogram w odległości 40-50 cm przed oczyma. Spróbuj skrzyżować oczy za nim (skoncentruj się na odległym punkcie). Po kilku minutach z kartki wyłoni się bryła, napis, ...

6. Można sobie w pewien sposób ułatwić sprawę. Proszę narysować na kartce w odległości mniej więcej 3,5 centymetra dwie kropki, usytuowane na jednej linii poziomej. Ważne jest, aby kropki były identyczne. Teraz "rozmywając" wzrok, proszę spróbować zobaczyć cztery kropki. Następnie postarać się, aby dwie środkowe kropki zlały się jedną i utworzyły jeden ostry obraz. Będzie on jakby tkwił w innej płaszczyźnie niż kartka - to jest właśnie ten efekt. Tak samo postepujemy, oglądając stereogram. Niektórzy patrzą na stereogramy odwrotnie, tzn., że skupiają wzrok dokładnie w połowie odległości od obserwowanego stereogramu. Wynikiem tego jest to, że to co normalnie widziane byłoby najdalej, teraz będzie widziane najbliżej i na odwrót. Ten sposób jest rzadziej używany, dlatego wszystkie obrazki są przystosowane do sposobów poprzednich (ponieważ to, co zobaczysz na rysunku, zależy od tego, w jaki sposób patrzysz!) W razie kłopotów z ostrością na monitorze można spróbować mrugnąć kilka razy."

 

Wklejam prosty do przećwiczenia stereogram:

 

77293-eik01_Stereo_Pair_Russia.jpg

 

A teraz niech ktoś zgadnie jaką pozycję przybrała kobieta na tym obrazku?

 

http://www.stereogramy.com/wp-content/uploads/2009/06/kobieta.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×