Skocz do zawartości
Nerwica.com

Kortyzol


Gość miko84

Rekomendowane odpowiedzi

moze warto isc do innego, innego dnia :) albo do endokryn. tylko czas dostania sie na wizyte np. w moim miescie to 7,8 mies. prywatna wizyta placilam 140zł. wiec oplaca sie zrobienie samego kortyzolu. Gdy bedzie on podwyzszony, lek. powinien dac ci deksametazol cos takiego, 1 tabl. ktora bierze sie ok23 h a rano robi sie powtornie kortyzol, jesli jest wówczas w normie, lek. wyklucza np. chorobe cushinga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ja ja, mam duzy kortzyol, jednak deksametazol spowod. ze w tescie zmniejszyl sie i wykl. choroby endokr. ale Mysle ze moj stres itp. lęki są tez z powodu kortyzolu, kupialm sobie fosfatydyloseryne i zob. czy po 2, 3 mies. kortyzol opadnie jak zapewniają w ulotce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie, to jest suplement, pokzałam psych. powiedziala ze moge brac ale nie slyszala o tym, nazwa handlowa to jest wlasnie nta co napisalam ale pisane przez p. i firmy swanson. ponoc ta firma jest najl. trzeba poszukac w necie najtaniej bo ceny są rozne i kupic w sprawdzonym miejscu.

 

http://aptekawrzosowa.pl/pl/swanson-fosfatydyloseryna-100mg-30kaps.html jak bedziesz kupował zwroc uwage na dawke tej substancji bo rozne firmy maja rozne oraz na cene.

 

a tutaj ciekawy link i opisane dzial. na kortyzol

http://pl.265health.com/diet-nutrition/nutrition/1018098851.html#.U-6a6vl_vuZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:))) spoko ale wam powiem ze biore ten fosfatydy.... i inozytol ten z neta bo w aptece ma mniejsze ilosci mg, i czuje sie ok. mniej mam lękow, jestem bardziej wesoła.... od dr dost.pramolan ale mam anty i stabil. i nigdy tak sie nie cuzlam dobrze jak ost. ok sa gorsze dni ale i są lepsze a kiedys ich wcale nie bylo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Badanie kortyzolu z krwi o godzinie 8 wyszło mi prawie , że idealnie po środku normy. Za kilka dni powtórzone tylko , że z dobowej zbiórki moczu znaaaaacznie poniżej normy. To pierwsze podobno nie ma sensu, z reguły wynik jest niemiarodajny. Tak twierdzą nawet osoby z forum Addisona , którzy regularnie się badają. Wychodzi na to, że albo zbiórka moczu, albo (jeśli ktoś ma taką możliwość) test ze śliny. Inaczej szkoda pieniędzy i czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie, to jest suplement, pokzałam psych. powiedziala ze moge brac ale nie slyszala o tym, nazwa handlowa to jest wlasnie nta co napisalam ale pisane przez p. i firmy swanson. ponoc ta firma jest najl. trzeba poszukac w necie najtaniej bo ceny są rozne i kupic w sprawdzonym miejscu.

 

http://aptekawrzosowa.pl/pl/swanson-fosfatydyloseryna-100mg-30kaps.html jak bedziesz kupował zwroc uwage na dawke tej substancji bo rozne firmy maja rozne oraz na cene.

 

a tutaj ciekawy link i opisane dzial. na kortyzol

http://pl.265health.com/diet-nutrition/nutrition/1018098851.html#.U-6a6vl_vuZ

jak lecytyna prekursor acetylocholiny i składnik błon komórkowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od 2,5 roku dokuczaja mi zawroty glowy. Lekarze rozkladaja rece i nie wiedza co mi jest - wysyaja do psychiatry:) Nerwowa jestem to fakt:) stresujaca praca pelno papierkow, pracownikow itd - wlasna firma

W necie znalazlam info ze przyczyna zawrotow moze byc wlasnie kortyzol. Zrobilam dzisiaj badania o 12:00 i wyszedl wynik 638,7 ----- norma 171-537 (norma ok godz.8:00)

Moje pytanie czy ktos cos wie na temat tego czy podwyzszony kortyzol moze powodowac zawroty glowy?

Inne objawy to :

 

-Przytylam w pol roku 10kg (po ciazy wygladalam lepiej ) - szczegolnie ramiona brzuch uda przy ciemnym chlebie, i salatkach

-zawroty glowy - mocne od czwartku siedze w domu chociaz dzisiaj jest lepiej, bo amm cien nadziei ze znalazlam przyczyne :)

-zatrzymanie wody w organiznie - opuchlizny

-osłabienie, łatwa męczliwość

-oslabienie, latwa meczliwosc, kiedys bylam aktywna fizycznie i mialam bardzo duzo sily i motywacji do wszystkiego, a teraz po 15 min treningu nie moglam zlapac oddechu to jest az niemożliwe

-nie moge sie podniesc z lozka i wogole jestem wiecznie zmeczona

- mam czesto zgage chociaz jesczze niedawno nie wiedzialam jak to jest ja miec

-lekka anemia jutro ide na powtorke kortyzolu o 8:00 i zrobie morfologie

 

dziekuje bardzo za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od 2,5 roku dokuczaja mi zawroty glowy. Lekarze rozkladaja rece i nie wiedza co mi jest - wysyaja do psychiatry:) Nerwowa jestem to fakt:) stresujaca praca pelno papierkow, pracownikow itd - wlasna firma

W necie znalazlam info ze przyczyna zawrotow moze byc wlasnie kortyzol. Zrobilam dzisiaj badania o 12:00 i wyszedl wynik 638,7 ----- norma 171-537 (norma ok godz.8:00)

Moje pytanie czy ktos cos wie na temat tego czy podwyzszony kortyzol moze powodowac zawroty glowy?

Inne objawy to :

 

-Przytylam w pol roku 10kg (po ciazy wygladalam lepiej ) - szczegolnie ramiona brzuch uda przy ciemnym chlebie, i salatkach

-zawroty glowy - mocne od czwartku siedze w domu chociaz dzisiaj jest lepiej, bo amm cien nadziei ze znalazlam przyczyne :)

-zatrzymanie wody w organiznie - opuchlizny

-osłabienie, łatwa męczliwość

-oslabienie, latwa meczliwosc, kiedys bylam aktywna fizycznie i mialam bardzo duzo sily i motywacji do wszystkiego, a teraz po 15 min treningu nie moglam zlapac oddechu to jest az niemożliwe

-nie moge sie podniesc z lozka i wogole jestem wiecznie zmeczona

- mam czesto zgage chociaz jesczze niedawno nie wiedzialam jak to jest ja miec

-lekka anemia jutro ide na powtorke kortyzolu o 8:00 i zrobie morfologie

 

dziekuje bardzo za odpowiedzi

 

Tarczyca sprawdzona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojedyńcze badanie kortyzolu wg mnie nie jest miarodajne żeby stwierdzić czy ogólnie mamy za wysoki kortyzol czy za niski. Ale ... taki pojedyńczy podwyższony wynik w godzinach rannych jest markerem depresji wg niektórych badań. 

Ja aktualnie mam przerwę od pracy więc stresu dużo nie ma, zrobiłam to badanie i kortyzol jest podwyższony. Mam zaburzenia snu charakterystyczne dla depresji czyli wybudzenia nad ranem, i aktualnie wg mojej własnej oceny mam obecnie lekką/umiarkowaną depresję więc wszystko się zgadza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam niski poziom kortyzolu,jeśli mam niedoczynność kory nadnerczy i biorę już 10 lat lek Hydrokortyzon. 

Co Zauważyłam przez te lata...że czasem w pracy robi mi się słabo, niski cukier,niskie ciśnienie, wtedy szybko tabletke (hydrokortyzon) odpocząć i pomaga. 

Mam też zakaz np ćwiczeń fizycznych. 

Do tego przez te 10 lat przytyłam  7 kg co bardzo widać patrząc na mój brzuch. Od tygodnia jednak wzięłam się za siebie,koniec ze słodyczami w takich ilościach,  spacery, jak czekolada to gorzka (nie częściej jak raz na tydzien), dużo warzyw i może się uda schudnąć te 4-5 kg.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej odgrzebuje wątek.

Po miesiącu od nawrotu somatow I uczucia ciągłego niepokoju ataków paniki itp zmierzyłam poziom kortyzolu rano i wyszło 560 przy normie do 507.

Mam nawrot nadczynności tarczycy I nie Wiem czy to ma związek z tarczyca czy może mój lek przestał działać. 

Wszystko zaczęło się pogarszać jak zwiększyłam paroksetyne z 20mg na 30mg - nagle mega ataki , stres ciągły niepokoj. Po 5 czy 6 tyg od 3 dni jestem spowrotem na 20mg. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mili89 napisał(a):

Hej odgrzebuje wątek.

Po miesiącu od nawrotu somatow I uczucia ciągłego niepokoju ataków paniki itp zmierzyłam poziom kortyzolu rano i wyszło 560 przy normie do 507.

Mam nawrot nadczynności tarczycy I nie Wiem czy to ma związek z tarczyca czy może mój lek przestał działać. 

Wszystko zaczęło się pogarszać jak zwiększyłam paroksetyne z 20mg na 30mg - nagle mega ataki , stres ciągły niepokoj. Po 5 czy 6 tyg od 3 dni jestem spowrotem na 20mg. 

 

Jak mierzyłaś poziom kortyzolu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mili89 skoro masz nadczynność tarczycy to masz powód wzrostu kortyzolu.

 

Badanie kortyzolu, żeby sprawdzić "nasilenie nerwicy" jest totalnie bez sensu i nic nie wnosi. To badanie jest przydatne przy diagnozowaniu chorób nadnerczy, ale nie w psychiatrii, bo zbyt wiele rzeczy wpływa na wynik. A no i pojedynczy randomowy wynik i tak o niczym nie świadczy jeśli to nie jest jakieś przekroczenie nie wiadomo jakie.

Trzeba by sprawdzić cały panel hormonów powiązanych ze sobą, żeby móc cokolwiek wnioskować na podstawie wyniku, a to i tak się robi przy chorobach nadnerczy.

Dla mnie takie pojedyncze badanie kortyzolu to strata pieniędzy, a nie jest to najtańsze badanie.

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×