Skocz do zawartości
Nerwica.com

Książki


Dydona

Rekomendowane odpowiedzi

totalne arcydzieło...polecam i tym co są na rozdrożu i tym, którzy już znaleźli własne miejsce na ziemi. Jestem pod wielkim wrażeniem tej z pozoru prostej fikcyjnej opowieści. Która zawiera w sobie wiele pytań i odpowiedzi ...

..Jak tajemny związek ognia i ćmy jest tamto życie i to życie i ta przerażająco doskonała powtarzalność..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że tutaj polecamy książki psychologiczne, które nam pomogły, a nie ulubione powieści? :D

 

Polecam:

1. Pokochać siebie (bodajże Anna Dodziuk)

2. Potęga optymizmu (A.L.McGinnis)

3. Zamknij się, przestań narzekać i zacznij żyć (Larry Winget)

4. Rozwinąć skrzydła (ks. Grzegorz Polok)

 

Było jeszcze wiele książek, które mi pomogły, ale jak na razie te wzmocniły mnie najbardziej.

 

A tak z przymrużeniem oka - polecam kobietom książkę "Dlaczego mężczyźni kochają zoły", jest świetna! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kahir, przypuszczam, że gdyby Bułhakow nie był popełnił "Mistrza i Małgorzaty" to nikt by pewnie w ogóle o nim nie słyszał. "Psie serce" czytałem - ciekawa pozycja ale w jakimś tam moim topie się nie mieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze powiedzieć ze czytają ,,oswoić lęk,, natrafiłem na identyczny przykład mojego napadu od którego wszystko się zaczęło :(((((

 

Wyobraź sobie przez chwilę, że jedziesz autostradą. Nagle, bez żad¬nego powodu, serce zaczyna ci bić jak oszalałe. Oddychasz z trudnoś¬cią, nie możesz przełknąć śliny. Czujesz zawroty głowy, a kiedy za¬ciskasz ręce na kierownicy, widzisz, że są mokre od potu. Ogarnia cię panika. Próbujesz zrozumieć, co się dzieje, ale nasuwają ci się tylko bezładne myśli. Wytężasz siły, żeby dojść do siebie, ale im bardziej się starasz, tym bardziej sytuacja wymyka ci się spod kontroli. Powta¬rzasz sobie: „Uspokój się!", ale uczucie paniki narasta. Próbujesz słu¬chać radia lub skupić się na jeździe, aby nie myśleć o tym, co się z tobą dzieje. Powoduje to jednak następną falę lęku! Sekundy wydają się trwać wiecznie. „Co będzie, jeśli teraz zemdleję? Może to atak serca!"

Zdrętwiały, przerażony na myśl o tym, co może się stać, wypatrujesz najbliższego zjazdu, gorączkowo szukając pomocy. Opuszczając autostra-dę, powoli się uspokajasz, ale wciąż jesteś niespokojny i zdezorientowany.

To, co ci się przydarzyło, mogło cię spotkać na targu, w kościele, w ulubionej restauracji lub w jakimkolwiek innym miejscu. Przeży¬łeś atak panicznego lęku. Jego symptomy mogą być różne, ale reakcja jest zawsze ta sama - przerażenie!

Prawdopodobnie atak lęku zaczyna ci się kojarzyć ze zdarzeniem na autostradzie, wobec tego wnioskujesz: „Jeśli przytrafiło się to na autostradzie, równie dobrze może się zdarzyć wszędzie". A ponieważ coraz więcej myślisz o powtarzających się napadach paniki, ich sympto¬my są coraz częstsze i wskutek tego unikasz różnych miejsc, ograniczając w ten sposób swój kontakt ze światem. Przychodzi czas, kiedy zaczynasz wierzyć, że jedynym naprawdę bezpiecznym miejscem jest twój dom. Tak właśnie rozpoczyna się koszmar. Z chwilą, kiedy znalazłeś się w zamknię¬tym kręgu wyznaczanym przez strach i próby jego uniknięcia, stałeś się ofiarą choroby znanej jako agorafobia, czyli lęku przestrzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ksiazki ,po ktorych wiele sie zmienilo w moim zyciu to:

"lęk" kępińskiego

Karen Horney - Neurotyczne Osobowości Naszych Czasów

Jak pokonałam depresję i nerwicę Kazimiera Sokołowska

Stoicyzm uliczny. Jak oswajać trudne sytuacje Marcin Fabjański

http://pordubitz.org/wiadomosci.onet.pl

Wstęp do psychoanalizy Zygmunt Freud

Zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Przewodnik popularnonaukowy Wojciech Imielski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że osoby zainteresowane tym, jak może wyglądać terapia "od środka" zaciekawią książki Irvina Yaloma. I tu polecałabym właściwie wszystkie - bez wyjątku :)

Większość jego publikacji w języku polskim to fabuły, których tematem jest terapia lub relacja terapeuta - pacjent.

Można się mniej lub bardziej zgadzać z jego orientacją teoretyczną, obieranymi strategiami czy niektórymi poglądami, ale myślę, że jego dużą zaletą jest to, że jest (w mojej ocenie) skrajnie humanistyczny...

 

Dla profesjonalistów ukazały się po polsku trzy tytuły - "Psychoterapia grupowa", "Psychoterapia egzystencjalna" i "Dar terapii". Moim zdaniem także warte zapoznania się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Znacie może jakieś książki lub artykuły z czasopism naukowych mówiących o tym jak pomóc kobiecie dojść do siebie po mastektomii,jak pomóc jej wrócić do życia społecznego?Na czym polega wsparcie psychiczne kobiet po mastektomii?Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cermak "Czas na wyleczenie"podręcznik

Czy ktoś z was to czytał lub jest w trakcie?

Ja własnie zaczęłam i w podręczniku proponują,m aby utworzyć grupę i w niej rozmawiac o wnioskach i przemyśleniach płynących z kolejnych przeczytanych stron czy zrobionych ćwiczeń.

Kto byłby chętny na dołączenie do takiej grupy?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swojej biblioteczce mam.

Jak zwyciężyć depresję Serafino Falvo.

Myślę, że tez bardzo dobre są książki Valerio Albisetti.

W swojej biblioteczce mam ''Śmiać się całym sercem''

Ale są też:

* Ból miłości: Jak radzić sobie z problemami życia uczuciowego

* Być przyjacielem czy mieć przyjaciela?: Sposób na poznanie siebie samego i innych

* Czuć się dobrze razem: Jak kierować dynamiką małżeństwa

* Czy można przezwyciężyć strach?

* Dobrodziejstwo samotności: Tysiąc powodów, aby dobrze się poczuć ze sobą samym

* Jak przejść przez cierpienie i wyjść z niego zwycięsko

* Jak przezwyciężyć nieśmiałość?

* Mieć zdrową osobowość

* O miłości: Jak przeżyć razem całe życie

* Podróż życia: jak rozpoznać i docenić pozytywne strony życia

* Pokochać życie i jego niespodzianki

* Potrzeba czułości

* Pracować z sercem: O pracy jako części dobrego życia

* Pułapka anoreksji: Dlaczego się choruje, jak wyzdrowieć

* Rodzice i dzieci

* Stań się tym kim jesteś: Droga chrześcijańskiej psychoduchowości

* Śmiać się całym sercem

* Szczęśliwi mimo wszystko

* Terapia miłości małżeńskiej. Jak radzić sobie z problemami życia razem

* Wystarczy tylko chcieć

 

Jest też ''Ustalać granice - szanować granice'' - Anselm Grun

 

-- 08 maja 2012, 14:33 --

 

Cóż tam jeszcze ''Twoje szczęście jest w tobie''- John Powell

Tego samego autora ''Dlaczego boję się kochać''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jak pokonałam depresję i nerwicę " - Kazimiery Sokołowskiej jest ok ale mnie aż tak bardzo nie zachwyciła.

 

Teraz pracuję z książką "Pokonać depresję i stan obniżonego nastroju. Technika pięciu pól" Dr Chris Williams. Nie jest to książka typu "będziesz pozytywnie myślał i cudownie wyzdrowiejesz". Jest to książka dla osób nastawionych i gotowych do codziennej i systematycznej pracy. Dobre uzupełnienie farmakologii, terapii, raczej dla kogoś kto już trochę się pozbierał i nie leży bezwładnie w łóżku nie mając siły nawet się ubrać. Książka oparta jest na terapii kognitywno - behawioralnej, jest dosyć elastyczna, tzn. w jednym z pierwszych rozdziałów robi się niejako diagnozę , z czym ma się największy problem i w jakiej kolejności z poszczególnymi rozdziałami będzie się pracować. Jest też rozdział dla bliskich do przeczytania, rozdział na temat leków, używek tzn alkoholu i narkotyków. Dopiero zaczynam pracę z książką ale wydaje mi się ok.

 

a jeszcze tutaj jest link do strony która jest uzupełnieniem do książki, niestety w języku angielskim, ale może się przyda

http://www.llttf.com/

 

Dzisiaj zaczęłam czytać też "Pojedynek z nerwicą" Anny Polender i mam jeszcze "Gdziekolwiek jesteś bądź" Jon Kabat - Zinn - jak ktoś jest z Białegostoku to książki te są dostępne w bibliotece, w wypożyczalni głównej - w ogóle część tych książek o których była mowa w tym wątku jest do wypożyczenia, jak nie w głównej to w filiach lub do poczytania w czytelni.

Zastanawiam się jeszcze nad "Świadomą drogą przez depresję" Kabat - Zinn - ktoś ma jakieś doświadczenia z tą książką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie czytam

 

Psychiatria psychodynamiczna w praktyce klinicznej

Autor: Glen O. Gabbard

 

-- 08 cze 2012, 13:18 --

 

No i jeszcze ostatnio ksiązki z zakresu psychoanalizy, ktore mi bardzije pomogly niz moje dwie poprzednie psychoterpaie razem zięte

 

Karen Horney: Neurotyczna Osobowosc Naszych Czasow

Karen Horney: Nowe drogi w psychoanalizie

Karen Horney:Autoanaliza

Erich Fromm: Ucieczka od Wolnosci

Gabbard Glen: Długoterminowa psychoterapia psychodynamiczna. Wprowadzenie

Erich Erickson: Dopełniony Cykl Życia

 

-- 08 cze 2012, 13:21 --

 

Oh - gdybym przeczytal te wszystkie ksiazki 10 lat wczesniej to moje zycie potoczyloby sie calkiem inaczej :zonk:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×