toksyczne słowa i zachowania

Metody rozwiązywania konfliktów w związkach. Problemy oraz sposoby radzenia sobie z "trudnymi" partnerami. Przemoc w rodzinie.

przez mariannka 16 sty 2018, 14:08
Witam, mam zapytanie. Czy uważacie, że powiedzenie komuś, kto zawala różne rzeczy, a potem tłumaczy się, że ma problemy ze sobą, że sobie ze sobą nie radzi, że o wszystkim zapomina, bo jej ciężko, że może z kolejnego obowiązku się nie wywiązać, bo "jest na rozdrożu", że chce wyrozumiałości, itd.itp. komuś, kto swoim zawalaniem naraża innych na nieprzyjemności i mówi "nie obchodzi mnie to teraz"...

słów: "kup sobie kalendarz. nie tylko tobie ciężko, nie tylko ty masz problemy"

czy takie słowa są ciosem poniżej pasa, czy są powodem do zrobienia awantury i czy są paleniem mostów?

Jak uważacie?

przez flossy 16 sty 2018, 17:09
Myślę, że licytacja o to kto ma większe problemy doprowadzi wyłącznie do awantury. Może powinnaś/powinieneś szczerze porozmawiać o tym, jak się czujesz, że Tobie również jest ciężko i nie poradzisz sobie bez niej. Poza tym postaraj się pomóc tej osobie. Jeśli to choroba, a nie zwykły egoizm, to raczej powinna zgodzić się na współpracę.

przez ekspert_abcZdrowie 01 lut 2018, 15:36
Propozycja, by ktoś kupił sobie kalendarz i zapisywał tam rzeczy, o których z reguły zapomina, nie jest niczym złym, żadnym przestępstwem. Myślę, że miałaś dobre intencje. Podejrzewam jednak, że osoba, której to zaproponowałaś, była i tak wzburzona emocjonalnie podczas rozmowy, dlatego zareagowała na Twoją propozycję "nadaktywnie" i awantura gotowa. Poza tym, zauważ, że wiele od przebiegu rozmowy zależy od tego, w jaki sposób formułujemy komunikat. Wiele zależy od intonacji, mimiki, gestów, czyli komunikacji niewerbalnej. Można powiedzieć do kogoś: "Kup sobie kalendarz" z politowaniem w głosie, pretensją, ironią i wówczas takie słowa mogą ranić. A jeśli powiemy spokojnie, ze zrozumieniem i empatią w głosie: "Może kup sobie kalendarz na zapiski, skoro wiele rzeczy nie pamiętasz. Może to pomoże Ci w zorganizowaniu się?", to wówczas taki komunikat łatwiej potraktować jako dobrą poradę i chęć pomocy.

Pozdrawiam!
Psycholog

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg