Schizofreniczny szaman, dezintegracja osobowości

Subforum tematyczne związane ze schizofrenią. W tym miejscu można dyskutować na tematy związane z zaburzeniami schizofrenicznymi, psychozami etc.

Schizofreniczny szaman, dezintegracja osobowości

Avatar użytkownika
przez Liber8 13 mar 2018, 11:11
Dość długi tekst, na pewno nie przeczytacie, lenie jedne :D , zaciekawię Was tabelką, cały tekst znajdziecie w linku na dole.

111.jpgO podobieństwach szamańskiej inicjacji i przebiegu rozpadu osobowości u osób, u których zdiagnozowano schizofrenię, napisano już niejeden artykuł. Ostatnio trafiłem też na tekst autorstwa Jacka Sieradzana "Psychologia, wychowanie a obłęd". Tu chciałbym skupić się tylko na kwestii, której przyglądam się od jakiegoś czasu, a mianowicie na samym zjawisku dezintegracji i ponownej integracji osobowości.


Jacek Sieradzan pisze:

"Cywilizacja współczesna uważa ich za obłąkanych i izoluje w szpitalach dla umysłowo chorych. W dawnych, tzw. prymitywnych kulturach, kierowano ich do szamana, pod kierunkiem którego mogli kształtować i doskonalić swoje odmienne widzenie świata. Potem sami stawali się szamanami, pełnoprawnymi członkami społeczności, którzy nie tylko nie oczekują od innych pomocy, ale sami tą pomocą służą"


http://www.taraka.pl/schizofreniczny_sz ... osobowosci
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
2189
Dołączył(a)
17 lut 2016, 15:49

Schizofreniczny szaman, dezintegracja osobowości

przez wkuuporr 13 mar 2018, 13:12
Fajna strona ta Taraka. Dodałem do zakładek.
Offline
Posty
700
Dołączył(a)
07 sty 2018, 22:30

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Przeskocz do