Mechanizmy obronne

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Mechanizmy obronne

przez anemon 12 lut 2018, 10:28
Przed czym chronią, czy generują cierpienie? Udało się Wam zidentyfikować mechanizmy obronne będące Waszym udziałem, uświadomić sobie ich skutki?

Przedstawię pokrótce kilka, które u mnie dominują. Zapraszam do dyskusji, podzielenia się swoimi refleksjami.

Intelektualizacja - intelektualne przetworzenie impulsów agresywnych lub seksualnych, pozwalające odciąć się od nierozładowanych napięć, niezaspokojonych potrzeb seksualnych, konfliktowych myśli lub uczuć.

Rozszczepienie - mechanizm obronny polegający na czarno-białej wewnętrznej reprezentacji obiektów, opisywanej jako niezintegrowany podział na aspekty dobre i złe, przy braku umiejętności jednoczesnego doświadczania obu stron jako jednej spójnej całości. Według psychoanalizy jest pierwotnym mechanizmem obronnym, występującym często również u dorosłych ludzi, zwłaszcza w stanie silnych emocji, który jest szczególnie charakterystyczny i determinujący dla osobowości chwiejnych emocjonalnie typu borderline.

Zaprzeczenie - jeden z narcystycznych mechanizmów obronnych znanych w psychologii i psychoanalizie, pokrewny wyparciu. Zaprzeczanie to fałszowanie obrazu teraźniejszości poprzez nieprzyjmowanie do wiadomości realnych faktów, w celu odsunięcia negatywnych myśli i uczuć, które mogłyby się z tym wiązać. Spostrzeganie rzeczywistości zachodzi z unikaniem uświadomienia sobie jej przykrych aspektów.

Projekcja - przypisanie własnego, nieakceptowanego impulsu innej osobie. Lęk neurotyczny przekształca się wówczas w obiektywny – z zagrożeniem zewnętrznym łatwiej sobie poradzić. Projekcja często uzasadnia agresywne zachowania poprzez podbudowywanie wiary w agresywne nastawienie całego świata i konieczność samoobrony. Staje się to wówczas według Freuda źródłem zaburzeń paranoicznych

Idealizacja - mechanizm obronny składający się z dwóch etapów: rozszczepienie obiektu idealizacji na dwie części dobrą i złą oraz zaprzeczenie istnienia złej części i wyolbrzymienie dobrej (niedostrzeganie wad, tylko zalety).

Mechanizmy obronne

przez anemon 12 lut 2018, 11:05
Powyższą listę przepisałam z epikryzy po pierwszym pobycie na oddziale dziennym. Gdybym miała samodzielnie identyfikować swoje mechanizmy obronne, za dominujące uznałabym idealizację, zaprzeczenie (udawanie, że sytuacja naprawdę zagrażająca lub wzbudzająca lęk nie ma miejsca), regresję (powrót, zwykle pod wpływem stresu, do zachowania charakterystycznego dla wcześniejszego okresu rozwojowego) i w mniejszym stopniu acting-out (bezpośrednie rozładowanie (ekspresja) nieuświadamianych impulsów i życzeń, mające na celu uniknięcie napięcia i uświadomienia sobie uczuć, które im towarzyszą. Obejmuje zachowania impulsywne i wybuchy wściekłości. Jednostka nie przejmuje się możliwymi negatywnymi konsekwencjami zarówno na poziomie osobistym, jak i społecznym) - choć ostatniego nie jestem pewna ;)
Urodziłam się bez grzechu pierworodnego. Po osiągnięciu wieku 25 lat otrzymałam od Szatana duchowe imię - Fatami.
Ewoluowałam: potrafię wybaczać, ale nie lubię tego robić
lustro w lustro: nieskończoność

Mechanizmy obronne

przez flossy 13 lut 2018, 10:11
Ja mam częste regresje. Pamiętam, że kiedy byłam mała i ktoś próbował narzucić mi swoją wolę, zamrażałam się, tzn. odcinałam się od swojego żalu i oburzenia, które mnie dusiły. Zostało mi to do dziś - zamiast bronić swoich granic, zamrażam się. Kiedy mówi do mnie jednocześnie wiele osób albo nie rozumiem bełkotliwych wypowiedzi, często zatykam uszy (w wypadku ekstremalnym - dodatkowo śpiewam :mrgreen: ) albo zaczynam płakać. Tego drugiego akurat się wstydzę 8) Ale nie kontroluję tego.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Mechanizmy obronne

przez mark123 13 lut 2018, 11:42
u siebie stwierdziłbym dysoscjację, konwersję, regresję, dewaluację, wyparcie i intelektualizację
Leń to nie jest osoba, której wystarczy mówić teksty typu "weź się do roboty" i się weźmie. Lenistwo jest efektem problemów ze sobą niekiedy bardzo poważnych.

Sortuj wg