Wyobrażenia a rzeczywistość

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez mark123 16 gru 2017, 11:58
Lilith napisał(a):
W dalekiej przeszłości miałem sporo mniej negatywne ogólne wyobrażenia o rzeczywistości, niż ona ogólnie się potem okazała.
Jak rozumiem, w chwili obecnej, jest inaczej?

Ogólnie jest inaczej, tyle tylko, że kiedyś wiedziałem za mało o rzeczywistości.
Patologiczna forma lenistwa do zwykłej ma się mniej więcej tak jak depresja do chandry

DDUR

przez Lilith 25 gru 2017, 13:40
mark123, a teraz jak wiesz więcej, to wyobrażenie jest jednak bardziej na plus?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez mark123 25 gru 2017, 13:48
Teraz moje wyobrażenie jest po prostu w miarę zgodne z realną rzeczywistością. Już się nie łudzę, że w ziemskiej rzeczywistości jest coś pozytywnego (przynajmniej dla takich istot, jak ja).
Patologiczna forma lenistwa do zwykłej ma się mniej więcej tak jak depresja do chandry

DDUR

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lilith 19 lut 2018, 10:42
mark123, mam nadzieję, że się mylisz, ponieważ strasznie smutną perspektywę obrałeś...

No dobrze...wyobrażeń pozbyć się nie można, bo zawsze będą częścią ludzkiego życia. Ogromną sztuką jest jednak, żeby wyobrażenia utrzymać w ryzach, ponieważ uruchamiają one zarówno pozytywne, jak i destrukcyjne emocje. Ktoś, kto ma problem z emocjami i nie zauważy momentu, kiedy wyobrażenie dotknie drażliwej emocji rozpocznie błędne koło. Wyobrażenia uruchamiają nieszczące, nieprzepracowane emocje --> emocje uruchamiają kolejne wyobrażenia, które idą w stronę szeroko rozumianego pesymizmu i destrukcji --> te wyobrażenia uruchamiają kolejne emocje i tak dalej. Powód, który wywołał lawinę przestaje być istotny, znika, nie ma znaczenia, ponieważ wszystko zlało się w jedno. Puszcza tama i nagle się okazuje, że człowiek jest naćpany emocjami, pijany czarnym myśleniem, które tak naprawdę nie wiąże się już z niczym konkretnym. Ładnie ktoś to ostatnio określił mianem g*wna, które zostało przykryte kolorowym papierkiem, a które zaczyna w pewnych momentach śmierdzieć. Reakcji łańcuchowej nie da się zatrzymać, nie można jej wyhamować, ponieważ wszystkie destrukcyjne emocje i myśli scalają się w jedną bezkształtną masę, która nie ma początku, ani końca. Lawina musi zejść i dopiero wówczas człowiek jest w stanie wrócić do wyobrażeń, które są najbliższe rzeczywistości - rzeczowe i spokojne. Także kochani, uważajcie na wyobrażenia, żeby nie wciągnęły Was w magiczny krąg cierpienia, które nie ma namacalnych podstaw.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez magic wolf 20 lut 2018, 22:47
Ja bym z tym wyobrażaniem sobie pożądanych scenariuszy był ostrożny. Oczywiście można sobie wizualizować aby programować umysł i podejmować odpowiednie działania w określonym kierunku ale tak czy inaczej trzeba realnie na wszystko patrzeć. Jak będziesz miał zbyt wielkie oczekiwania wobec partnera to prawdopodobnie się rozczarujesz, nie dość, że sobie zrobisz krzywdę to jeszcze partnerowi, bo nie spełnił oczekiwań. W innych przypadkach tak samo, np. praca. Nałożysz wygórowane oczekiwania a realia okażą się inne, i co, płacz i zgrzyt zębami. Lepiej nie nakładać na nic ani na nikogo wygórowanych oczekiwań, jak się powiedzie to super a jak nie to mówisz sobie lekko uśmiechając się do siebie: "Jest ok, cóż, życie" i zajmujesz się czymś innym zamiast się zagnębiać. (To tak w teorii ;) )

przez gosia17 20 lut 2018, 23:18
Ja sobie wyobrażam idealne rzeczy, sytuacje, ludzi, którzy mogliby w moim życiu zaistnieć. Pewnie się rozczaruje, ale wg mojej logiki tylko wtedy mogłabym być szczęśliwa, bo to mogłoby wyrównać nieszczeście w moim życiu.

przez Slide 20 lut 2018, 23:25
Lepiej za dużo sobie nie wyobrażać tylko dążyć do celu.

przez distorted_level68 21 lut 2018, 08:45
gosia17 napisał(a):Ja sobie wyobrażam idealne rzeczy, sytuacje, ludzi, którzy mogliby w moim życiu zaistnieć.
idealizowanie kogoś, czegoś, bez bliższego kontaktu/poznania, nie ma najmniejszego sensu, życie nie zawsze jest takie jakbyśmy chcieli, czy sobie je wyobrażali... i tak! rozczarowanie zawsze idzie w parze z wyobrażeniami o "księciu z bajki"!
światów jest tyle ilu jest ludzi, każdy ma swój!

przez mark123 21 lut 2018, 21:19
Lilith napisał(a):mark123, mam nadzieję, że się mylisz, ponieważ strasznie smutną perspektywę obrałeś...

Raczej się nie mylę, tym bardziej, że pojawiło się duże ryzyko "wielkiego krachu" w mojej psychice w najbliższym czasie, z którego nigdy się nie podniosę.

DDUR

przez gosia17 21 lut 2018, 22:15
distorted_level68 napisał(a):
gosia17 napisał(a):Ja sobie wyobrażam idealne rzeczy, sytuacje, ludzi, którzy mogliby w moim życiu zaistnieć.
idealizowanie kogoś, czegoś, bez bliższego kontaktu/poznania, nie ma najmniejszego sensu, życie nie zawsze jest takie jakbyśmy chcieli, czy sobie je wyobrażali... i tak! rozczarowanie zawsze idzie w parze z wyobrażeniami o "księciu z bajki"!

Przecież ja to wszystko wiem i doskonale rozumiem, ale ciężko to zmienić, ciężko nie mieć nadziei, że w końcu zaznam szczęścia.

Sortuj wg