Zmiana osobowości wskutek choroby

Subforum tematyczne związane ze schizofrenią. W tym miejscu można dyskutować na tematy związane z zaburzeniami schizofrenicznymi, psychozami etc.

przez Reghum 14 lis 2017, 14:49
Cześć!
Mam pytanie, czy ktoś tutaj jako pierwszą diagnozę dostał schizofrenię, a potem jak już wyszedł z choroby, dostał inną, np. zab. schizotypowe, schizoidalne, lękowe/depresyjne etc.?
Chcę wiedzieć, bo wydaje mi się, że nadal nie jestem do końca normalny. Mam wrażenie że chyba już nigdy nie będę. Wikipedia pisze, że zmiana osobowości wskutek choroby po wyjściu z psychozy jest możliwa: https://pl.wikipedia.org/wiki/Schizofrenia
Szukałem na NCBI jakiś materiałów odnośnie tego, ale jest wyjątkowo mało - są odnośnie remisji, np. statystyki, typy choroby, czy też status społeczny i pensja, ale nie ma na temat osobowości i dalszych zaburzeń.
W skrócie - nie udało mi się wyszukać tego, co podali na wiki w innych słowach lub lepiej opisane.
Wszystko co daje koniec jednemu daje też początek czemuś nowemu.

przez wers1398 15 lis 2017, 21:21
Moja pierwsza diagnoza to ostre przejściowe zaburzenia psychotyczne, bo niby byłam za młoda na schizofrenię, potem schizofrenia. Teraz mam niepełną remisję i czuję się tak właśnie nie do końca normalna, jakby świat był jeszcze trochę zniekształcony, tak samo myślenie. O zmianie osobowości niewiele wiem. To chyba też zależy od typu schizofrenii.

przez Reghum 15 lis 2017, 23:34
Ja czuję się prawie że normalnie już, mogli by mi zdiagnozować chyba w tym momencie zab. osobowości, chyba nawet nie schizotypię, może lękowe i trochę depresyjne.
Mam jeszcze lekkie spektrum zaburzeń, ale naprawdę lekkie.
Wszystko co daje koniec jednemu daje też początek czemuś nowemu.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez wers1398 16 lis 2017, 21:25
Mi w trakcie pobytu w szpitalu jeden z psychiatrów chciał zdiagnozować zaburzenia osobowości histrioniczne, ale nie był moim prowadzącym i jakoś o tym zapomniano. Najważniejsze jak się czujesz, nazwanie tego nie jest takie konieczne i potrzebne do szczęścia.

Sortuj wg