Szok a bagatelizacja przeżycia

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez Michailadamowicz 10 paź 2017, 20:18
Witam. Kilka lat temu dowiedziałem się, że zostałem adoptowany i przez cały ten czas lekceważyłem to przeżycie, będąc święcie przekonany, że nie miało to na mnie większego wpływu. Moje pytanie jest takie, czy taka wiadomość rzeczywiście może mocno wstrząsnąć człowiekiem? Pewna psychoanalityk powiedziała mi, że przeżyłem szok i dlatego mam wrażenie, jakby nic się nie stało. Zdawałem się przez lata w ogóle nie zważać na fakt, że to od tamtego czasu zaczął postępować u mnie rozpad wewnętrzny, pomimo że kilka kompetentnych osób wskazało na to. M.in. całkiem odsunąłem się od życia społecznego, ponadto mój stan wymaga zażywania leków. Kolejne moje pytanie brzmi, czy da się tę traumę przepracować inaczej, niż poprzez długotrwałą terapię. Czy są przypadki osób, które jakimś sposobem wyleczyły się z ciężkiego przeżycia bez prowadzenia przez specjalistę?

przez Lilith 19 paź 2017, 10:12
Michailadamowicz, wszystko zależy od człowieka. Jedni są w stanie poradzić sobie bez terapii, a inni nie. Każdy reaguje inaczej, w inny sposób sobie radzi z danym przeżyciem. Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie, od Twojego podejścia. Jeśli uważasz, że wystarczy czas, to masz do tego prawo. Jeśli obserwujesz u siebie coraz bardziej postępujące zmiany, to może jednak warto rozważyć terapię?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Barbrae 20 paź 2017, 17:42
Ja przeżyłam gorszą traumę. Doznałam w pracy przykrego zdarzenia, a i tak się wygrzebałam. Ale wszystko zależy od człowieka.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lilith 23 paź 2017, 09:55
Barbrae, naprawdę sądzisz, że określenie "gorsza" trauma jest tutaj na miejscu? ;)
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez twarda jadwinia 30 paź 2017, 01:34
Michailadamowicz, PTSD leczy się terapia krótkotrwałą. Czy można sobie poradzić samemu? Pewnie można, ale łatwiej jest z czyjaś pomocą.

Barbrae, zacznij zdrowo się odżywiać, zapinaj pasy w aucie, mów dzień dobry sąsiadom, znajdź sobie jakieś hobby. na traumę to nie pomoże, ale może przynajmniej znajdziesz sobie jakieś inne zajęcie, zamiast licytować się na forum, kto przeżył gorszą rzecz.

Sortuj wg