NERWICA NATRĘCTW-pytania do psychologa

W tym dziale umieszczane są tematy, w których została udzielona odpowiedź przez psychologa współpracującego z forum nerwica.com. Dział jest zamknięty na nowe tematy. Do tego miejsca trafiają wyselekcjonowane wątki z innych kategorii.

przez ekspert_abcZdrowie 29 maja 2017, 16:38
amandi75, opisane przez Ciebie objawy: lęk o zdrowie swoje i najbliższych, przeświadczenie, że inni stanowią zagrożenie dla zdrowia, izolowanie się od ludzi, napięcie psychiczne, stres, czytanie w Internecie o chorobach, mogą świadczyć o rozwoju zaburzeń nerwicowych. Przez Internet jednak nie da się postawić diagnozy, dlatego zachęcam Cię do konsultacji u specjalisty. Pozdrawiam!
Psycholog

przez Marysiak 16 lip 2017, 00:08
Witam. Mam ogromny problem z nagminnym i długim myciem rąk. trwa to już od 8 miesięcy. na początku po toalecie myłam same dłonie ok 5-8 min i do łokci ok 5 min czyli mniej więcej myję sie po toalecie ok 10-13 min i tak zostało do tej pory. później zaczełam tak myć ręce po wszystkim tzn po jedzeniu, po dotknieciu sie czegokolwiek, po wstawieniu prania itp. chciałam z tym skończyć już dawno ale nie mogę . boję się że jak wyjdę z łazienki i umyję sie w 2 min to wszystko czego sie dotknę bedzie brudne i do mycia :why: mąż już nie daje rady ze mną ciągle mi powtarza żebym przestała ale ja nie mogę z tym skończyć. jak wchodzę do toalety zrobić siusiu to wychodzę po pół godz :why: (samo wytarcie zajmuje mi ok 10 min problem jest też w tym że podcieram sie strasznie długo żeby być czystym ,bo jak wytre się przykładowo 4 papierkami to myślę że bedzie ode mnie czuć moczem :bezradny: ) . Gdyby ktoś mi powiedział i przemówił do rozsądku że wszystko bedzie czyste po dotknięciu przy umyciu dłoni przez 2 min spełniłoby sie moje najwieksze marzenie. mąż mi tak przemawia non stop i juz nie ma siły a do mnie to i tak nie dociera. Proszę o pomoc .

przez Lusesita Dolores 16 lip 2017, 00:22
Marysiak,
Odpisałam Ci w tamtym temacie ale sie nie wyświetliło to napisze tu jeszcze raz.
Miałam identycznie jak Ty. Musiałam umyć rece bardzo dokładnie, kilka razy i długo. Za każdym razem jak dotknełam czegoś "brudnego" leciałam myć rece. Partner mi tłumaczył i wysyłał mnie z bezradności do lekarza albo psychologa. A ja uważałam że to nie ja mam problem tylko on.
Gdy partner wyjechał na 3 dni do rodziców na wieś i zostałam sama w mieszkaniu straciłam kontrole nad tym. Woda sie lała całe 3 dni a rachunek to 500zł. Dostałam wtedy psychozy i trafiłam do szpitala psychiatrycznego.
Dopiero za 5 pobytem w szpitalu udało sie dobrać leki które mi pomogły.
W tej chwili musze umyc rece 2 razy dokładnie ale całość zajmuje mi ok 8min i 1-2 razy dziennie.
Tego sobie nie przetłumaczysz. Ja ci radze pedzić do psychiatry po leki. Terapia długo trwa. Ja chodze na terapie od 2011r i niewiele pomogła.
Idź do lekarza bo bedzie tylko gorzej.
chodze boso po ulicy

Ketrel 600mg
Solian 800mg
Haloperidol 8mg
Deprexolet 30mg
Tisercin 25mg
Afobam 0,5mg doraźnie

opium

riflessione.blog.pl

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ekspert_abcZdrowie 17 lip 2017, 21:17
Gdyby ktoś mi powiedział i przemówił do rozsądku że wszystko bedzie czyste po dotknięciu przy umyciu dłoni przez 2 min spełniłoby sie moje najwieksze marzenie

Marysiak, przemawianie do Twojego rozsądku nic tutaj nie da, ponieważ to nie o rozsądek tutaj chodzi, a o Twoje emocje. Podejrzewam, że masz nerwicę natręctw z silnym przymusem mycia rąk. Konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry i podjęcie leczenie (leki i/lub psychoterapia). Pozdrawiam!
Psycholog

przez kazashi 13 sie 2017, 02:37
Witam niedawno opisałem dokładniej w dziale "witam" co czuje i co myślę. Jednak chciałbym oceny kogoś kto się na tym zna. Poniżej coś czego jestem pewny i nęka mnie od lat. Reszta to sprawy zależne od samopoczucia, dnia i tego co danego dnia myślę.
1. Sprawdzanie czy wszystko w pokoju stoi na swoim miejscu codziennie przed snem, łącznie z rzeczami na szafkach itd.
2.Zależnie od tego czy jestem zdenerwowany i zmęczony, sprawdzam po kilkanaście razy czy zablokowałem telefon i ustawiłem budzik/// wiem głupie xd
3.Informatycy mają swoje ustawienia w kompie, ale ja nie wpuszczam nikogo "na" swój komputer, ciągle wycieram biurko i okolice kompa.
4.Jeśli byłem się załatwić przed snem otwieram książkę czytam 5 stron i wiem, że zaraz zasnę to idę jeszcze raz do wc i znów sprawdzam wszystko od nowa
5.Dywanik na podłodze musi być zawsze tak samo, fotel, biurko itd co do mm...
6.Jak gram w strategie to często bardziej skupiam się nad tym czy ustawiam coś symetrycznie niż nad tym czy będzie to odpowiednio ustawione taktycznie.
7.Dziś po powrocie z pracy sprawdzałem z 10 razy czy nie zgubiłem gdzieś dokumentów albo czegoś.
8.Wszystko muszę robić po swojemu, jeśli się na czymś znam i widzę jak ktoś to robi inaczej niż ja bym to zrobił to jest kiepsko.
9.Robiąc kanapki rozkładam symetrycznie pomidora, albo cokolwiek co na nich jest.
Często przez to, że robię coś i sprawdzam wielokrotnie co z tego wyszło robienie prostych czynności trwa "długo".
Czy to może być to ?
Dodam, że wizyta u psychiatry może być problemem-raczej nie powiem tego wszystkiego tak jak opisałem to tutaj do tego będę się wstydził i postaram się go zbyć i wrócić do domu, a już na bank połowę rzeczy ominę, raczej celowo.
Najgorsza jest walka pomiędzy tym co wiesz, a tym co czujesz...
Masz ochotę popisać?
Napisz z chęcią odpiszę.

przez ekspert_abcZdrowie 13 sie 2017, 13:32
kazashi, opisane przez Ciebie objawy są dość sugestywne i mogą jak najbardziej sugerować zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zwane popularnie nerwicą natręctw. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie powiedzieć o wszystkim lekarzowi podczas wizyty, możesz spisać wszystko na kartce albo wydrukować to, co tutaj napisałeś. Zatajając prawdę, lekarz nie będzie mógł Ci skutecznie pomóc. Pozdrawiam!
Psycholog

przez happyme 07 wrz 2017, 13:22
Dzień dobry, mam nadzieję, że Pan/Pani odpowiada jeszcze na pytania, bo widzę, że ostatnie posty w tym wątku były dość dawno :( Bardzo proszę o kilka słów, bo trudno mi wytrzymać. Odstawiałam leki dosyć spokojnie przez ostatnie trzy miesiące ale w swoim nastawieniu niestety za bardzo kozakowałam uznając, że kolejne powracające natręctwa pokonam sama i nie muszę nikogo martwić moimi problemami. Niestety, w niedzielę coś we mnie pękło, rodzina się dowiedziała i już z powrotem wracam do brania większej dawki leku. Moje pytanie brzmi, jak długo mogę czekać na wchłonienie leku i pierwsze oznaki poprawy? To nie jest mój pierwszy raz kiedy próbowałam odstawiać i się nie udało ale już nie pamiętam jak to wtedy wcześniej było i ogólnie bardzo mi smutno, myśli są tak silne, że bardzo się boję, że nie dam rady się im dłużej opierać i im ulegnę co jest dla mnie końcem świata. Strasznie dużo płaczę, nie potrafię się powstrzymać. Rodzina oferuje mi pomoc, wysłuchanie ale ja zaraz płaczę jak o tym mówię, więc ciężko mi się zwierzać, żeby w domu nie wprowadzać grobowej atmosfery. Miałam przedwczoraj dobry dzień a od wczoraj równia pochyła już. Tak naprawdę odpoczywam tylko gdy śpię. Jak mogę sobie pomóc w tym okresie czekania na ponowne działanie leku? Brałam 4 tabletki fevarinu, zeszłam do 1,5 i teraz biorę od nowa dwie od niedzieli.

przez Lusesita Dolores 07 wrz 2017, 17:46
happyme,
Ja też tak kozakowałam i odstawiłam leki. Pierwsza poprawa przyszła po miesiącu. Jest jeszcze źle Ale już nie tak jak na początku.
U mnie nerwica natrectw wróciła po miesiącu od odstawienia leków:(
chodze boso po ulicy

Ketrel 600mg
Solian 800mg
Haloperidol 8mg
Deprexolet 30mg
Tisercin 25mg
Afobam 0,5mg doraźnie

opium

riflessione.blog.pl

przez ekspert_abcZdrowie 08 wrz 2017, 22:08
happyme, zwiększona dawka leku powinna zacząć dawać widoczne efekty po 2-3 tygodniach zażywania najwcześniej. Ale może warto rozważyć konsultację u lekarza i zmianę leku, a nie tylko dawki?
Psycholog

przez switchblade 08 paź 2017, 22:23
Odkąd pamiętam wyciskam,tłamszę,drapię i skubię wszystko co pojawi się na mojej twarzy,szyji i plecach (a mam tendencję do wyprysków na moje nieszczęście). Zdrapuję strupki do momentu pojawienia się krwi,gdy strupek zaczyna się goić,znów go zdrapuję i tak w kółko. Oprócz tego od jakiegoś czasu mam łupież i co za tym idzie cały czas rozdrapuję go na całej głowie,po czym robią mi się strupki na głowie oraz małe czerwone ranki. Nie potrafię przestać tego robić. Wiele razy obiecywałam sobie,że przestanę,ale NIE POTRAFIĘ. Gdy tylko nie mam rąk zajętych czymś innym,od razu drapię twarz,co w efekcie wygląda fatalnie i nic nie chce się goić. Doszło już do tego,że dziewczynie również skubię łupież przez co też zrobiły jej się strupki. Przez długi czas nie pozwalała mi na drapanie jej głowy,ale gdy w końcu się zgodziła buszowałam w jej głowie jak zahipnotyzowana,jakby tylko to się liczyło i było najważniejsze. Dodam,że moja mama również cierpi na tego typu natrętną czynność. Czy to jest nerwica natręctw? Czy powinnam gdzieś się z tym w końcu udać?
`If you try walking in my shoes...

przez ekspert_abcZdrowie 09 paź 2017, 17:30
switchblade, jeśli czynności, które wykonujesz, mają charakter kompulsywny, to znaczy pojawia się impuls, któremu nie możesz się przeciwstawić i po prostu czujesz, że musisz zacząć coś drapać, to można mówić, że jest to nerwica natręctw. Niestety przez Internet nie da się postawić diagnozy, dlatego zachęcam Cię do konsultacji u psychiatry. Pozdrawiam i powodzenia!
Psycholog

Sortuj wg