Drodzy Użytkownicy,

Zmieniamy się dla Was!

W związku z tym informujemy, że ze względu na prace techniczne forum będzie dostępne wyłącznie w trybie tylko do odczytu w dniach 21-24 maja.
Serdecznie zapraszamy Was do korzystania z nowej wersji forum.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Jednocześnie informujemy, że jakiekolwiek treści i zdjęcia dodane i edytowane w dniach 21-24 maja nie będą dostępne po starcie nowej wersji forum.

Pozdrawiamy ciepło,
Zespół abcZdrowie

Piramida potrzeb Maslowa

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Piramida potrzeb Maslowa

przez Lilith 18 gru 2013, 21:42
Teoria bardzo dobrze znana, aczkolwiek mam wrażenie, że większość ludzi zapomina o jej głównych założeniach. W codziennym życiu próbujemy pominąć niższe poziomy i przejść wyżej...
Obrazek

Waszym zdaniem można pominąć potrzeby niższego rzędu i dobrze funkcjonować, być zdrowym? Co sprawia, że bardzo często pomija się to, co najważniejsze? Niby to takie proste i jasne, a jednak...
Waszym zdaniem warto uwzględniać to, co przedstawił Maslow, czy też ta teoria jest całkowicie bez znaczenia?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Piramida potrzeb Maslowa

przez dwadnitemu 05 sty 2014, 09:24
Przejście "wyżej" wydaje się kuszące, jeżeli "niżej" napotyka się na trudności. Niestety, zgodnie z teorią, nie przynosi to rozwiązania.
Ci, którzy wierzą w telekinezę, podnieście moją dłoń. []
—Kurt Vonnegut

Piramida potrzeb Maslowa

przez carlosbueno 05 sty 2014, 10:09
Ja z tej piramidy nie ma żadnej potrzeby spełnionej, nawet fizjologicznej bo bez seksu się obywam, a o jakiś samorealizacjach, potrzebach szacunku itp. to nawet nie myślę. To nic dziwnego że wiecznie nieszczęśliwy jestem.
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Piramida potrzeb Maslowa

przez vifi 05 sty 2014, 10:25
Maslow twierdził że jeśli ktoś nie miał w dzieciństwie zaspokojonych tych "niższych" potrzeb to będzie mu bardzo ciężko znieść w nich braki w dorosłym życiu. Przyjmując tą teorię to by w dużym stopniu tłumaczyło dlaczego niektórzy dorośli mogą żyć bez stabilności finansowej, poczucia bezpieczeństwa, bliskich osób, a inni (np. my) znoszą to tak ciężko.

Piramida potrzeb Maslowa

przez Marian_Paździoch 05 sty 2014, 11:54
Ja z kolei stawiam na potrzeby poznawcze i samorealizację. Cała reszta nie jest mi do niczego potrzebna prócz jedzenia i picia. Nawet seksu nie uważam za coś koniecznego, bez tego da się żyć. Bez potrzeb seksu, rodziny, przynależności itp radzę sobie dobrze z rozwojem osobistym i jestem wiecznie głodny wiedzy. Więc piramida ta nie do końca się u mnie sprawdza.
Marian_Paździoch

Piramida potrzeb Maslowa

przez carlosbueno 05 sty 2014, 12:02
Marian_Paździoch, Ja w sumie potrzeba poznawczą chyba jako jedyną mam w miarę rozwiniętą ale o samorealizacji to nawet nie myślę, bo wiem że nigdy się nie zrealizuje ba nawet nie wiem w czym niby miałbym się realizować. No i z tym seksem jest tak że przecież np duchowni czy samotnicy go nie mają często a są szczęśliwi i dochodzą do samorealizacji, transcendencji. Wg mnie potrzebę seksu jako jedyną z fizjologicznych można a przynajmniej niektórzy mogą ominąć bez większego uszczerbku no ale dla niektórych to najważniejsza rzecz w życiu na poziomie zaspakajania głodu i pragnienia i nie moga zrozumieć jak ktoś przez tydzień go nie uprawia nie mówiąc już o latach, czy całym życiu.

Piramida potrzeb Maslowa

przez *Ai* 05 sty 2014, 13:02
Można żyć bez seksu. Moim zdaniem nie powinien być zaliczany do potrzeb fizjologicznych i biologicznych.
*Ai*

Piramida potrzeb Maslowa

przez MadGregor 05 sty 2014, 13:07
carlosbueno napisał(a):Wg mnie potrzebę seksu jako jedyną z fizjologicznych można a przynajmniej niektórzy mogą ominąć bez większego uszczerbku no ale dla niektórych to najważniejsza rzecz w życiu na poziomie zaspakajania głodu i pragnienia i nie moga zrozumieć jak ktoś przez tydzień go nie uprawia nie mówiąc już o latach, czy całym życiu.
B
Byłaby to jedyna potrzeba fizjologiczna, której zaspokojenie wymaga adiutora, więc wg mnie z tym seksem chodzi raczej o rozładowanie napięcia seksualnego już bez względu na formę. Zresztą tak już się utarło (przynajmniej w początkowej fazie znajomości), że mężczyzna aby zyskać szansę na spółkowanie najpierw musiałby zapewnić kobiecie dobra, które u Maslowa sklasyfikowane zostały wyżej np. bezpieczeństwo, stabilność, uczucie, reputacja.
Supernova napisał(a):Można żyć bez seksu. Moim zdaniem nie powinien być zaliczany do potrzeb fizjologicznych i biologicznych.
Też raczej skłaniałbym się ku temu.
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

Piramida potrzeb Maslowa

przez carlosbueno 05 sty 2014, 13:07
Może z tym seksem o to chodzi że bez niego nie przetrwa gatunek ludzki( pomijam in vitro). Seks to chyba bardziej rozrywka i zaspokajanie instynktów niż konieczność.

Piramida potrzeb Maslowa

przez Reiben 05 sty 2014, 13:20
Powinien być generalnie szczebel wyżej, ale wiecie...żołnierzom często odpierdalało bez niego, więc zależy jak kto twardy jest w swoim celibacie heh, ale też dla osoby w dość udanym związku to w zasadzie bliżej potrzeby fizjologicznej niż potrzeb z drugiej kategori.
Reiben

Piramida potrzeb Maslowa

przez *Ai* 05 sty 2014, 13:29
Reiben, żołnierzom odpierdala z innych powodów, seks jest formą rozładowania napięcia.
Gdyby seks był potrzebą fizjologiczną, jego brak prowadziłby do zgonu.

Pomoc innym w samorealizacji łączyłabym z potrzebą przynależności i/lub szacunku.
*Ai*

Piramida potrzeb Maslowa

przez mark123 05 sty 2014, 13:33
Moim zdaniem seks powinien być na szóstym szczeblu lub jeszcze wyżej, bo nie należy do jakichś koniecznych potrzeb.
Ostatnio edytowano 05 sty 2014, 13:38 przez mark123, łącznie edytowano 1 raz
Patologiczna forma lenistwa do zwykłej ma się mniej więcej tak jak depresja do chandry

DDUR

Piramida potrzeb Maslowa

przez alicja_31 05 sty 2014, 13:33
Zdecydowanie zaliczyłabym seks do podstawowych potrzeb fizjologicznych. Jeśli czlowiek się nie wyśpi i nie zje, nie może normalnie funkcjonować, jego myśli wciąż krążą wokół jedzenia i wygodnego łóżka z ciepłą kołderką - z seksem jest tak samo! :mrgreen:
Jest na to nawet znane staropolskie powiedzenie: głodnemu chleb na myśli

Piramida potrzeb Maslowa

przez MadGregor 05 sty 2014, 13:35
carlosbueno napisał(a):Może z tym seksem o to chodzi że bez niego nie przetrwa gatunek ludzki( pomijam in vitro). Seks to chyba bardziej rozrywka i zaspokajanie instynktów niż konieczność.
Dla pewnej grupy to nawet przewaga rozrywki nad koniecznością, bo z racji swoich upodobań nie przyłoży ręki do przedłużenia gatunku- i całe szczęście!
Reiben napisał(a):zależy jak kto twardy jest w swoim celibacie heh, ale też dla osoby w dość udanym związku to w zasadzie bliżej potrzeby fizjologicznej niż potrzeb z drugiej kategori.
Właśnie. Wiadomo, że oddychamy, jemy i defekujemy wszyscy. A co z osobami aseksualnymi? Medycznie nic im nie dolega, są zdrowi i mogą śmiało realizować wyższe potrzeby. Ale czy w schemacie nie powinny one być uniwersalne?
alicja_31 napisał(a):Jest na to nawet znane staropolskie powiedzenie: głodnemu chleb na myśli
Znam lepsze: nie mierz ludzi swoją miarą.
Ostatnio edytowano 05 sty 2014, 13:38 przez MadGregor, łącznie edytowano 1 raz
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

Sortuj wg