PAROKSETYNA (Seroxat,Xetanor,Arketis,Paxtin,Rexetin,Parogen)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy paroksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
262
70%

Nie
66
18%

Zaszkodziła
47
13%

Liczba głosów : 375

przez Lord Cappuccino 18 paź 2017, 01:29
Zasadniczo podobnie jak Grabarz666 staram się ograniczyć doradztwo w sprawach wyboru farmakoterapii do minimum, więc poradziłbym Ci konsultację z lekarzem. Powiem tak: Jeżeli lek przynosi obecnie przynajmniej częściowe korzyści terapeutyczne i jest nadzieja, że wyższa dawka przyniesie wzrost tych korzyści, a działania niepożądane nie są jakoś szczególnie uciążliwe to rozważyłbym zwiększenie dawki. Wtedy na maksymalnej dawce terapeutycznej (50mg) można dotrwać do tych kilkunastu/kilkudziesięciu tygodni i podjąć ewentualną decyzję o zmianie leku. Jeżeli lek póki co nie przynosi żadnych korzyści terapeutycznych i/lub działania niepożądane są mocno nasilone to rozważyłbym zmianę na inny lek. Pamiętaj, że paroksetyna podobnie jak fluwoksamina i fluoksetyna charakteryzuje się nieliniową farmakokinetyką i zbyt raptowne zwiększenie dawki może spowodować nieproporcjonalny wzrost stężenia leku w osoczu, a co za tym idzie prawdopodobnie wzrost działań niepożądanych (wyższe dawki to także 'silniejsza' okupacja NET i receptorów muskarynowych oraz inhibicja cytochromu P450, w szczególności CYP2D6 oraz CYP2B6 - ten pierwszy odpowiada np. za degradację mianseryny (Lerivon), co oznacza wzrost jej stężenia). Dodatkowo przyjmujesz inne leki, które mogą wpływać na Twój stan. Wybacz to asekuranctwo, teoria teorią, ale za całą resztę umywam ręce. No i miej cały czas na uwadze, że paroksetyna jest najtrudniejszym lekiem do odstawienia w grupie SSRI.
There is no wonder drug, there are only lies...
Nie udzielam porad na pw. Wszelkie inne sprawy mile widziane.
Moderator/ R2 - D2

przez benzowiec84 18 paź 2017, 09:07
Dzieki za odpowiedź . korzyści są . z minusów/uboków , tylko problem lekki z wypróznianiem no i z moczem , ale jest coraz lepiej . dobra wiem co już robić , jadę na tej 30sctce jeszcze z miecha,potem zobaczę . czuje się ogólnie dobrze ,,jakoś tak lepiej,lżej . za jakies tydzień,2 tyg . napisze plusy i minusy brania paro w moim przypadku .

a i nie mam anhedoni po paro (czego się obawiałem) , a wręcz przeciwnie , chcę mi się do ludzi . dziś np spotykam się z kumplem którego nei widziałem 5 lat . bez ssri nie wiem czy bym się spotkał , bo bym miał rozkminy (co ja mu powiem,że tyle się nie odzywałem,co on sobie pomysli o mnie , jak się będę zachwywał ) no miałem takie jazdy ;) teraz tego nie mam , po prostu idę i będzie co będzie .

-- 18 paź 2017, 09:12 --

no i chcę mi się z nim spotkać , mam ochotę rozmawiać , więc puki co nie ma mowy o anhedonii , z czego się ciesze
paro 40mg .
trazodon
lamotrygina

przez MAREK XYZ 18 paź 2017, 11:55
Mój jaśnie oświecony medyk Psychiatra twierdzi że zarówno w ciężkim epizodzie depresji jak i w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych oraz zaburzeniach lękowych dawka maksymalna paroksetyny wynosi 60mg/dobę. Ale tak wysokie stężenie aplikuje się rzadko z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych a odniesione korzyści terapeutyczne są wątpliwe.
Powiedział że w czasie jego trzydziestoletniej praktyki najbardziej efektywną dawką paroksetyny dla jego pacjentów okazywało się 40 mg /dobę. Jeśli po dziesięciu, dwunastu tygodniach nie ma znaczącej poprawy - należy zmienić lek bo szkoda czasu na czekanie. Dodał jednak że jest to jeden z najbardziej ,,skutecznych" antydepresantów, nawet użył słowa ,, ulubiony" przez psychiatrów.

Na pewno pomógł mi na depresję.... ale nerwica niestety została ... :)

lord Carnarvon zaraz przewertuje ulotkę paroksetyny i z wypiekami na twarzy ogłosi że ,,tam jest napisane czarno na białym !!! .... że 50mg na dobę to max !!..... a nie 60 mg .... he ...he....

26 listopada 1922 roku w Egipcie późnym wieczorem zostały wypowiedziane dwa słynne, krótkie zdania:

"Widzi pan coś???" – spytał zniecierpliwiony lord Carnarvon.
"Tak, cudowne rzeczy." – odparł, nie mogący złapać tchu, Carter.

Aby łagodzić skutki uboczne odstawiania paroksetyny ( dzisiaj niestety znowu walą te prądy.... kiedy się to skończy ? ) i w ramach walki z nerwicą czytam o najbardziej niesamowitym odkryciu w dziejach archeologii - grobowca Tutanchamona ..... polecam wszystkim i pozdrawiam :)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Bagatelka 18 paź 2017, 13:37
Jeśli działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjnie słabnie(a wyższe dawki niewiele dają), to jakie zwykle psychiatrzy dokładają leki antydepresyjne do paroksetyny?

przez MAREK XYZ 18 paź 2017, 13:43
Ja miałem do paroksetyny 40mg dokładany LERIVON w dawce 30 mg oraz pregabalinę (przeciwlękowa) poczatkowo w dawce 2x75mg. Teraz odstawił mi antydepresanty i jestem tylko na pregabalinie 225 mg.

przez Lord Cappuccino 18 paź 2017, 15:58
To są zalecenia amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (to taki trochę ichniejszy odpowiednik rodzimego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z uprawnieniami GIS/PIS). We wskazaniach depresja, PTSD (zespół stresu pourazowego), GAD (zespół lęku uogólnionego) oraz PMDD zalecana maksymalna dawka dobowa to 50mg, a we wskazaniach SAD (fobia społeczna), PD (lęk napadowy) i OCD (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne) to 60mg. Natomiast Europejska Agencja Leków, pod którą podlegamy, zaleca w depresji, SAD, GAD, PTSD max. 50mg, natomiast 60mg w PD i OCD.

https://www.fda.gov/ohrms/dockets/ac/04 ... 0label.pdf
http://leki.urpl.gov.pl/files/Seroxat_20.pdf

Nie mam zamiaru drzeć kotów o 10mg. Po prostu w niektórych sytuacjach 10mg potrafi stanowić różnicę pomiędzy bezpieczną farmakoterapią, a ryzykiem powikłań. Przykład: Kiedyś maksymalna obowiązująca dawka citalopramu wynosiła 60mg, a escitalopramu 30mg. Później agencje zdecydowały się obniżyć je do odpowiednio 40mg i 20mg, bo zaobserwowano polekowe wydłużenie odstępu QT (ryzyko zaburzeń rytmu serca).

Co do popularności antydepresantów to w USA w 2010r. najczęściej przepisywanym lekiem przeciwdepresyjnym była sertralina (Zoloft), na podium załapał się jeszcze citalopram oraz fluoksetyna. Paroksetyna (Paxil) uplasowała się dopiero na 9 miejscu (niecałe 13mln recept).
Źródło: https://web.archive.org/web/20121215070 ... rticle.pdf

Po 7 latach stawka mogła się zmienić, bo weszły nowości typu wortioksetyna (Brintellix). Wątpię, żeby w Polsce ktoś prowadził tego typu statystyki.

-- 18 paź 2017, o 16:03 --

Bagatelka napisał(a):Jeśli działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjnie słabnie(a wyższe dawki niewiele dają), to jakie zwykle psychiatrzy dokładają leki antydepresyjne do paroksetyny?

Różnie z tym bywa. Czasami buspiron (Spamilan), mianserynę/mirtazapinę, jakiś normotymik (kwas walproinowy, karbamazepina, lamotrygina), atypowy neuroleptyk w małej dawce.
Poczytaj: https://podyplomie.pl/publish/system/ar ... 1472558544
Moderator/ R2 - D2

przez SebaNN 18 paź 2017, 17:41
MAREK XYZ :) mi aplikowali właśnie te 60mg i to przez 15 lat, i tylko na tej dawce czułem się dobrze i odczuwałem efekt terapeutyczny,
Zniżając dawkę , lub schodząc do 0 wcześniej czy później zawsze wracałem do dawki 60mg,
Uważam jak mój lekarz jeśli bierzesz 20mg paroksetyny i czujesz, że słabnie efekt lub działa ale słabo to pod kontrola lekarza PODNOŚ stopniowo dawkę. Nie ma sensu od razu od razu szukać mixów lub szukać innego leku, dopóki nie wykorzysta się pełnych dawek zażywanego obecnie leku.
Od 2002r. Paroksetyna ( Seroxat , Parogen , Paroxinor ) 60mg
Od października 2017 Klomipranina ( Anafranil ) 150mg

przez Bagatelka 18 paź 2017, 17:48
Brałem 40mg przez kilka tygodni i nie odczułem większej różnicy w działaniu, więc wróciłem do 20mg... :mrgreen:

przez Lord Cappuccino 18 paź 2017, 17:58
Bagatelka napisał(a):Brałem 40mg przez kilka tygodni i nie odczułem większej różnicy w działaniu, więc wróciłem do 20mg... :mrgreen:

Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać.
Moderator/ R2 - D2

przez benzowiec84 18 paź 2017, 18:14
no na PD to do 60 i na OCD , na fobie i depresje moim zdaniem nie ma sensu więcej jak 40, ale to już od dawna wiem

Skuteczność paroksetyny wykazano w zakresie małych i średnich dawek (20-40 mg).
W badaniu z elastycznym schematem dawkowania Stein i wsp., 35 rozpoczynając od dawki 20 mg, wykazali istotnie większą
skuteczność przy średniej dawce 36 mg. W dalszym, dwunastotygodniowym badaniu chematu dawkowania (20, 40, 60 mg) Lydiard i Bobes36 wykazali skuteczność statystyczną,ocenianą w skali CGI, jedynie dla
dawki 40 mg, natomiast użycie skali Liebowitz Social Anxiety Scale wskazuje na skuteczność jedynie w przypadku dawki 20 mg,
co może sugerować przedział dawkowania w zakresie 20-40 mg. Nie obserwowano dodatkowychkorzyści ze stosowania dawki
60 mg u pacjentów z SAD:

wychodzi też że już dziwna dawka 36 jest skuteczniejsza , od 30 , czyli warto dzielic nawet na 1/4
to z linku grabarza i też się z tym zgadzam fobia depresja do 40 i to max i dlatego ja mam oba te zaburzenie i to będzie ostatnia dawka , GAD nie mam , natręctw tez nie , chociaż Gad mam taki "pobenzowy" ale zauważyłem że juz 30mg mi pomaga w redukcji benzo . na poczatku i to aż do 2 miesiecy , ciągłe zwiększanie dawki to musiałem sie bardziej ratować, zwiększone lęki ,dziwna stymulacja nieprzyjemna :) źrenice na całe oczodoły a teraz przyszedl fajny light powoli . i ułatwia redukcje benzo .

Artemizja/ Lilith : dziekuje , widzę że zaakceptowałaś moją prośbę , spoko adminka z ciebie . Pozdrawiam i zdrówka jak najwięcej

tak że ja myśle fobia 20-40
depresja 20-40\
Gad 20-60
OCD 20-60.

w skranych przypadkach to i fobia społeczna 50mg i depra też .

przez Grabarz666 18 paź 2017, 18:30
Odnośnie skuteczności przeciwdepresyjnej paroksetyny w dawkach 20 mg i powyżej:

https://www.nerwica.com/post2294880.html#p2294880

https://www.nerwica.com/post2297948.html#p2297948
Pełna remisja

Wenlafaksyna 25 mg
Mirtazapina 22.5 mg
Pregabalina 150 mg

Żeń-szeń właściwy + amerykański (wyciąg) 550 mg
Kwas α-liponowy 500 mg
Trening siłowy
Cytrulina 5 g
Kreatyna 5 g

http://naukowy.eu/

przez benzowiec84 18 paź 2017, 20:08
Lord Cappuccino napisał(a):
Bagatelka napisał(a):Brałem 40mg przez kilka tygodni i nie odczułem większej różnicy w działaniu, więc wróciłem do 20mg... :mrgreen:

Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać.

a na fobie , lęki społeczne żadnej róznicy , j a kiedys jak byłm młodszy to nie bawiłem się tak jak ty , tęż się nie bawisz , w dzielenie na 10mg , albo 20 albo 40 , ale róznica kolosana , calkowitu brak lęku w kontaktach miedzy ludzkim , ale to było kiedyś . mam też ciekawe historie z tego okresu jak byłem na 40mg . kiedyś opowiem ale ogólnie nikt mnie nie mógł wyprowadzić z równowagi i czułem się tak jak to ja bym kontrolował innych , wątpie że rozumiesz ale tyo mi sie podobało . potem tego efektu już nie ma

przez In_Chains_Of_DD 18 paź 2017, 21:52
tizziano napisał(a):
In_Chains_Of_DD napisał(a):moje trzy grosze... mnie paro wyciągnęło dwukrotnie z największego gówna w życiu a przerobiłem ogromną część SSRI, TLPD

Jakie dawki brales?? na 20 mg w ogóle coś pomagało??

Kiedyś brałem 20mg przez niecały rok. Za drugim razem brałem nieduże dawki ok. 10mg, do tego trazodon na noc i tak z pół roku. Mi pozwoliło wytrwać najchoojowszy czas, wspomagałem się doraźnie benzo, ale nie za często.

-- 18 paź 2017, 20:54 --

Lord Cappuccino napisał(a):No i miej cały czas na uwadze, że paroksetyna jest najtrudniejszym lekiem do odstawienia w grupie SSRI.

Dla mnie to najprzyjemniej odstawiający się SSRI ze wszystkich, zawsze miałem na odstawce bardzo dobry nastrój, lekko euforyczny wręcz.

przez MAREK XYZ 18 paź 2017, 23:04
Dla mnie to najprzyjemniej odstawiający się SSRI ze wszystkich, zawsze miałem na odstawce bardzo dobry nastrój, lekko euforyczny wręcz.

To pozazdrościć !
Ja właśnie odstawiam paroksetynę ale mój nastrój daleki jest od euforycznego .... :time:

Sortuj wg