Dialektyczna terapia behawioralna

Psychoterapia - wszystko co dotyczy psychoterapii. Nurty, doświadczenia związane z terapią.

przez Lilith 12 gru 2017, 15:43
Kolejna "odnoga" terapii poznawczo - behawioralnych.
Coś ktoś słyszał? Może ktoś korzystał? W sumie na trochę przestałam się interesować nowościami w nurtach terapeutycznych i teraz nadrabiam.

No to troche teorii:
"Początkowo powstała z myślą o osobach chorych na zaburzenie osobowości z pogranicza. Marsha Linehan, która sama kiedyś chorowała na borderline stworzyła, to bardzo skuteczne, leczenie dla pacjentek, które przejawiały próby samobójcze, samouszkodzenia i jednocześnie posiadały zaburzenie osobowości z pogranicza. Były to więc osoby z wieloma problemami. Osoby, które do niedawna uznawane były za nieuleczalnie chore. W tej chwili psychoterapia dialektyczno-behawioralna jest uznawana za leczenie z wyboru dla pacjentów borderline. Pacjentów, których wśród szukających pomocy psychologicznej/psychiatrycznej jest dość wysoki odsetek.
Terapia dialektyczna zawiera wszystkie elementy poznawczo-behawioralnej, modyfikuje się w niej zarówno zachowanie jak i myślenie. Jak we wszystkich terapiach Trzeciej Fali fundamentem jest uważność- mindfulness, czyli oduczanie się dysfunkcyjnych nawyków myślowych poprzez koncentrowanie się na Tu i Teraz. Kolejnym elementem jest akceptacja rzeczywistości, taką, jaka jest, zaprzestanie walki ze światem i samym sobą, docenianie swojego życia. Psychoterapia dialektyczna różni się od poznawczo-behawioralnej jeszcze bardziej partnerską relacją z pacjentem. Terapeuta namawia pacjenta do kontaktu telefonicznego pomiędzy sesjami. Ma to pomagać w zastosowaniu nowych zachowań, oraz pomocy w kryzysie, jak również zapobiegać przerywaniu terapii.
Terapia w przypadku osób, które przejawiają pełne spektrum problemów trwa minimum 12 miesięcy (pozbycie się objawów), następnie można ją przedłużać, by pracować nad zwiększeniem komfortu życia.

źródło:psychoterapia.ws

Co o tym myślicie?
Jak dla mnie ten kontakt telefoniczny między sesjami ciut zaburza granice w terapii...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Dobrostan 18 gru 2017, 22:15
Uczestnicze w takiej terapii od ponad roku. Zauważam znaczące efekty. Jednak kontakt telefoniczny nie jest mi znany albo może ja nie miałam takiej potrzebny żeby z niego skorzystać. :P

przez monachopsis 19 gru 2017, 02:56
Słyszałam, nie korzystałam. Ponoć przy BPD daje bardzo dobre rezultaty.

Lilith napisał(a):Jak dla mnie ten kontakt telefoniczny między sesjami ciut zaburza granice w terapii...

Dlaczego?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lilith 19 gru 2017, 20:35
monachopsis, bo ustalenie granic jest ważne zwłaszcza, gdy ktoś nigdy nie potrafił ustalać takich granic, nie dbał o nie, pozwala je przekraczać i nieświadomie przekracza je w kontakcie z innymi. Terapia odbywa się w gabinecie w wyznaczonym czasie i tego się trzeba trzymać. Ponadto, wyobraź sobie 10 - ciu pacjentów, którzy wydzwaniają od rana do nocy. Jak taki terapeuta ma się nie wypalić i rzetelnie pomagać?
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez monachopsis 19 gru 2017, 21:05
Lilith, być może. Niemniej ta terapia jest uważana za skuteczną. Dlatego też wg mnie ten kontakt telefoniczny najwyraźniej nie jest tak istotnym czynnikiem.

przez Lilith 25 gru 2017, 12:37
monachopsis, myślę, że zależy jednak od człowieka. Dla niektórych nauka granic jest czymś niezbędnym, a takie luźne podejście niestety nie pomaga.
Administrator

Sortuj wg