BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
44
52%

Nie
24
29%

Zaszkodził
16
19%

Liczba głosów : 84

przez Relief 06 paź 2017, 12:01
Cześć, chciałbym spróbować z wellbutrinem. Mój cel to szeroko pojęta aktywizacja, więcej motywacji do zadań codziennych, łatwiejsze wstawanie do pracy, większa chęć wyjścia po pracy, zarówno na spotkanie towarzyskie, jak i na trening, siłownię. Wybór padł na wellbutrin. Trochę mnie niepokoją efekty uboczne. W związku z tym mam pytań kilka:

- czy ktoś łączył z propranololem? Wyczytałem, że propranolol może zwiększać biodostępność wellbutrinu, ale ogólnie nie ma przeciwwskazań. Zważywszy na takie efekty uboczne bupropionu jak - fizycznie odczuwane poddenerwowanie, wzrost ciśnienia, kołatanie i inne objawy sercowe, ta kombinacja powinna się dobrze uzupełniać. Ale jak jest w praktyce?

- czego się można spodziewać przy odstawieniu? - czy pojawia się odwrotny efekt, czyli z braku leku aktywizującego, mogę się spodziewać senności i zamulenia? Wzrostu wagi?

- ostatnio odkryłem, że dość odczuwalnie pomagają mi tabletki Positivum - mniej się stresuje (rzadziej powracam myślami do tego co stresujące), przejmuję i jakoś pozytywniej jestem nastawiony (wiem, szczęściarz ze mnie, jak ziółka pomagają). Czy ktoś myśli, że takie lekkie ziółka mogą w ogóle zredukować te wszystkie spodziewane nieprzyjemności wywołane przez wellbutrin? Tj. nerwowość, rozdrażnienie itd?

przez dr. Psycho Trepens 06 paź 2017, 22:18
Czy ktoś miałby odstąpić/odsprzedać kilka sztuk (7-10) Wellbutrinu ? bo nie stać mnie na wydatek 140zł, a pamiętam że ten lek działał na mnie już po pierwszych dawkach, a teraz jest okres kiedy warto bym go sprawdził.
Mogę okazać nawet receptę w razie czego.

Klomipramina - 150mg
Pregabalina - 150mg
Alprazolam - 0,25mg
--------------------

przez ben rei 07 paź 2017, 13:59
Właśnie, kto ma trochę poczęstować (za nieco niższą cenę niż rynkowa naturalnie).
fubar

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez runningpotato 22 paź 2017, 22:22
Ahoj,
Wellbutrin biorę od 3,5 tygodnia (250mg rano) w towarzystwie lamotryginy - od 2*25mg do 2*75mg obecnie. Wcześniej brałem Dulsevię i pregabalinę, z marnymi skutkami - tj. nastrój relatywnie stabilny, ale przeciętny, duża apatia i lęk uogólniony. Leczenie Dulsevią zakończyłem najgłupiej jak się da, przeoczając koniec ostatniego opakowania, dzięki czemu nim dostałem się do lekarki i znalazłem Wellbutrin w aptece, minęły 4 dni bez żadnego antydepresanta na stanie. Po tej cudownej zabawie było tak:

tydzień 1: spory wzrost energii, duży spadek nastroju (najprawdopodobniej wtórny do nagłego przerwania kuracji duloksetyną), ograniczone, ale wciąż dość częste stany lękowe.

tydzień 2: wciąż dużo energii, zacząłem wykonywać rzeczy, które wcześniej były całkowicie poza zasięgiem (regularne przepisywanie notatek z uczelni do Worda, zmywanie na bieżąco, samodzielne przygotowywanie posiłków), zdecydowana poprawa nastroju, dalsze ograniczenie stanów lękowych. Sygnały od znajomych, w tym dalszy, że widoczna jest spora aktywizacja i poprawa nastroju. Nastrój nierówny w ciągu doby - zauważalny spadek (do stanu przeciętnego, ale nie bardzo złego) w godzinach wieczornych.

tydzień 3: utrata części energii, ale wciąż poziom zadowalający w porównaniu do apatii na duloksetynie. Wzrost stanów lękowych, który wiązałem z obiektywnie stresującą sytuacją życiową (tygodniowa konferencja wyjazdowa z pracy, nieustanne towarzystwo innych ludzi). Utrzymujące się wahania nastroju w ciągu doby.

ostatnie trzy dni: absolutny dramat. Cała energia wyparowała w powietrze, nastrój DRAMATYCZNY, z najwyższym trudem doczłapałem się na uczelnię, gdzie nie zrobiłem nawet dwóch zdań notatek, gigantyczna drażliwość i płaczliwość. Jeden z gorszych epizodów mojej walki z zaburzeniami depresyjnymi. Dominującym uczuciem poczucie winy, beznadziejności, niepotrzebności i jednocześnie niedocenienia przez innych ludzi.

I teraz tak: czy to jest ten legendarny zjazd po pierwszym kopie Wellbutrinu i nie ma się czym zasadniczo przejmować? Byłem na to w pewien sposób przygotowany intelektualnie, ale i tak jestem zaskoczony siłą i skalą zjawiska. Dodatkowo w piątek, czyli bezpośrednio przed początkiem problemu, dogrzebałem się we własnej psychice do domniemanych przyczyn pewnego nieprzyjemnego mechanizmu, który od lat charakteryzuje moje relacje z kobietami - wspomniane wyżej poczucie winy koncentruje się w dużej mierze na tych relacjach.

Dzięki za lekturę i rozwianie wątpliwości,
c.

-- 22 paź 2017, 22:48 --

(Wellbutrinu oczywiście 150mg, przepraszam za doubleposting, ale nie widzę opcji edycji)
The tears are welling in my eyes again
I need twenty big buckets to catch them in
And twenty pretty girls to carry them down
And twenty deep holes to bury them in

przez Relief 23 paź 2017, 21:21
Ja Ci nie pomogę, bo dopiero mam zamiar zacząć to brać. Niestety tak to już jest, że więcej tutaj pytań niż odpowiedzi. Pewnie warto przetrzymać, bo tak na chłopski rozum, to tylko lek, który cudów nie sprawi i zawsze będą dołki. Wniosek nasuwa się z Twojej wypowiedzi taki, że ogólnie jest lepiej, a teraz zdarzył się spadek. Więc chyba za wcześnie wyrokować. Pewnie bardziej to pisałeś, bo szukasz pocieszenie niż wyjaśnienia, bo dla tych leków nie ma prostych wyjaśnień. W gruncie rzeczy, co za różnica z czego wynika ten dołek, zastanawianie się nad tym to para w gwizdek. Nie chcę się zresztą głupio mądrować, bo każdy jest inny, ale wydaje mi się, że tutaj panuje tendencja do zbytniego skupiania się na lekach i rozkładaniu stanów emocjonalnych na neurony i dopamin, serotonin na atomy, co w gruncie rzeczy do niczego zbytnio nie prowadzi. Moje zdanie.

To teraz pozwolę sobie zadać swoje pytanie, bo z lektury tematu wynika, że można trafić na Wellbutrin w dużo niższej cenie niż 200 zł. Ktoś wie gdzie w dużych miastach najtaniej mogę to "cudo" kupić? Chodzi mi zarówno o 150, jak i 300 mg. Konkretnie chodzi o Łódź.

przez syntuhajbeja 29 paź 2017, 14:02
@lukasz85 Jako że zjadłem już trochę tego syfu - tak jak i Ty - oraz przeczytałem setki stron na forach, czuję się na tyle kompetentny, żeby odpowiedzieć. Nikt nie przewidzi jak zareagujesz na te leki. Zostaje próbować.

Ja na przykład schodzę teraz z mixu wenla 150 i bupro 150, który i tak nic nie pomógł. Teraz na 37,5 wenli + bupro i jest lepiej, ale myślę że to kwestia "odbicia" i niedługo minie. A jak nie minie, to znaczy że znalazłem przynajmniej coś, co idzie w dobrym kierunku - dawkując samemu.
I będę próbował dalej póki mam siłę i lekarza, który chce przepisać te wynalazki.

Przy okazji, zapraszam wszystkich do ANKIETY:
viewtopic.php?f=11&t=61892&view=viewpoll

przez lukasz85 03 lis 2017, 13:24
Hej mam pytanie do znawców i stałych bywalców, osób leczących się systematycznie psychotropami:
Cierpię na zaburzenia związane z lękiem, głównie jest to bardzo silna Fobia społeczna, wycofanie społeczne, masa lęków które wiążą się z ludźmi.
Przerobiłem już prawie wszystkie leki. Mój obecny psychiatra (chodzą słuchy że to bardzo dobry specjalista :) przepisał mi na te moje zaburzenia takie leki i dawkowanie:

Wellbutrin 150 mg 1-0-0
Pregabalina 150 mg 1-0-1
Mirtazapina 30-45mg 0-0-1

Zastanawiam się i chciałbym zasięgnąć waszej opinii czy to dobry mix, zestaw leków na te jednostki chorobowe które poniżej wymienię (przepisane z mojej kartoteki):
F40.1 - (fobia społeczna) - przewlekłe główne
F34.1 - (dystymia) - przewlekłe główne
F33 - (zaburzenia depresyjne nawracające) - przewlekłe główne
F10 - (zaburzenia psychiczne i zaburzenia spowodowane użyciem alkoholu) - przewlekłe towarzyszące
F41.9 - (zaburzenia lękowe nieokreślone) - przewlekłe towarzyszące
F61 - (zaburzenia osobowości mieszane i inne) - przewlekłe towarzyszące

Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedzi.
Pozdrawiam

przez joker27 04 lis 2017, 17:34
Czy ten lek pomaga na natręctwa myśli, gonitwę mysli, lęk, niepokoj, depresję?

przez lukasz85 06 lis 2017, 20:00
joker27 napisał(a):Czy ten lek pomaga na natręctwa myśli, gonitwę mysli, lęk, niepokoj, depresję?

oby bo już wszystko brałem i nadal męczą mnie lęki społęczne, natrętne myśli, anhedonia, jak nie to strzał w łeb jedynie da zwalczyć moj chujowy stan ducha

przez joker27 07 lis 2017, 12:07
lukasz85 napisał(a):
joker27 napisał(a):Czy ten lek pomaga na natręctwa myśli, gonitwę mysli, lęk, niepokoj, depresję?

oby bo już wszystko brałem i nadal męczą mnie lęki społęczne, natrętne myśli, anhedonia, jak nie to strzał w łeb jedynie da zwalczyć moj chujowy stan ducha

tez mam teraz taki stan, mam tak zaplątane impulsy myslowe, ktore wmawiają mi ze bedą mnie męczyc juz zawsze i nic mi nie pomoże, mam nn i jakies zaburzenie osobowosci.... nie da sie tak zyc..

przez Relief 17 lis 2017, 20:13
Czy przejście ze 150 mg na 300 xr mg mogę zrobić biorąc dwie tabletki 150 mg, skoro są one o uwalnianiu zmodyfikowanym? Co prawda biorę dopiero 3 dni, ale póki co poza pierwszym dniem, kiedy do południa czułem się jak po 2 kawach i bolała mnie głowa cały dzień, w dzień drugi i trzeci nie czułem zupełnie nic. Zero jakiegokolwiek pobudzenia, a po pracy to chętnie bym się położył spać. Wydaje mi się, że dawka 150 jest za mała (miałem po miesiącu przejść na 300), zwłaszcza, że jestem wielki chłop prawie 2 metry i ponad 100 kg.

Co radzicie, poczekać jeszcze na 150 czy przejść na 300? A jeśli na 300 to szukać w aptece dawki 300 czy na jedno wyjdzie jak zacznę łykać 2x150? Mam wątpliwości przez to, że to są XR. I nie wiem czy to jest takie przełożenie 1 do 1.

przez Niebert 21 lis 2017, 02:43
Relief napisał(a):
- czy ktoś łączył z propranololem? Wyczytałem, że propranolol może zwiększać biodostępność wellbutrinu, ale ogólnie nie ma przeciwwskazań. Zważywszy na takie efekty uboczne bupropionu jak - fizycznie odczuwane poddenerwowanie, wzrost ciśnienia, kołatanie i inne objawy sercowe, ta kombinacja powinna się dobrze uzupełniać. Ale jak jest w praktyce?

Biorę Wellbutrin 150 od 5 dni i łączę go właśnie z Propranololem, który przyjmuje od roku. Na ten moment nie zauważyłem aby leki te wpływały na siebie na tyle abym to zarejestrował. W ogóle Propranolol słabo wchodzi w interakcje z innymi lekami, poza ibuprofenem z którym nie wolno go łączyć.
Jeśli chodzi o Wellbutrin, to na razie odczuwam niewielki wzrost motywacji do działania a z efektów ubocznych, bóle głowy.
Dodam tylko, że biorę jednocześnie Eliceę (Escitalopram) a jak jestem za bardzo pobudzony wieczorem to dorzucam Trittico (Trazodon), który pomaga mi zasnąć.

- czego się można spodziewać przy odstawieniu? - czy pojawia się odwrotny efekt, czyli z braku leku aktywizującego, mogę się spodziewać senności i zamulenia? Wzrostu wagi?

Ja zacząłem brać Wellbutrim właśnie z powodu senności po SSRI.

- ostatnio odkryłem, że dość odczuwalnie pomagają mi tabletki Positivum - mniej się stresuje (rzadziej powracam myślami do tego co stresujące), przejmuję i jakoś pozytywniej jestem nastawiony (wiem, szczęściarz ze mnie, jak ziółka pomagają). Czy ktoś myśli, że takie lekkie ziółka mogą w ogóle zredukować te wszystkie spodziewane nieprzyjemności wywołane przez wellbutrin? Tj. nerwowość, rozdrażnienie itd?

Też biorę Positivum ale chyba tylko dla poczucia że robię wszystko co mogę. Nie zauważyłem żadnego oddziaływania na mnie - przy takim sąsiedztwie innych leków zupełnie mnie to nie dziwi.
Na stany rozdrażnienia i podwyższoną nerwowość biorę Hydroksyzynę ale tylko gdy mam taki epizod.

przez Relief 22 lis 2017, 08:33
A widzisz, ja to positivum odstawiłem - po prostu skończyło mi się opakowanie i nie kupiłem kolejnego. Co do wellbutrinu to biorę 150 przez tydzień, ale dalej nie widzę efektu, którego bym oczekiwał, czyli większa motywacja, energia i pobudzenie. Powiedziałbym, że działa wręcz odwrotnie, paradoksalnie szybciej zasypiam i przesypiam w ciągu 7-8 godzin. Około 22-23 jestem już ululany, gdzie jeszcze miesiąc temu potrafiłem się męczyć do 3 w nocy, żeby usnąć. Poza tym zero efektów, ani negatywnych, ani pozytywnych. W pierwszy dzień tylko głowa mnie bolała, ot co. Dzisiaj mam sajko, spytam czy czekać czy zwiększać do 300.

przez vanheluk 26 lis 2017, 15:14
Welbutrin XR mam przepisany chyba na aktywizacje bo na ostatniej wizycie u psychiatry powiedziałem że nic mi się nie chce robić, siedzę całymi dniami przed komputerem, zaniedbuje higienę osobistą, nie zmieniam bielizny, ubrań, nie sprzątam w pokoju - generalnie nic nie robię, po za jedzeniem i wypróżnianiem się hehe. Lek bardzo drogi 160 zł. Wykupiłem na próbę. Leczę się głównie na zaburzenia nerwicowe-lękowe - fobie społeczną - zaburzenia osobowości(schizoidalna itp.) związane z tymi zaburzeniami - dystymia czy nawracająca depresja Ogólnie duża lękliwość wycofanie społeczne. No i brałem ten Wellbutrin prawie miesiąc. Wywołał on u mnie większe lęki, napięcie, stres, bule somatyczne, drażliwość, nadwrażliwość, natręctwa myślowe czyli faktycznie pobudził mnie hehe wszystkie moje zmysły. Zamierzam go odstawić bo wydaje mi się że pogorszył mój stan zamiast polepszyć, jeszcze bardziej się wycofałem społecznie ze względu na przezywanie ogromnego napięcia. Dla fobika to chyba nie jest dobre rozwiązanie.
Znacie może jakieś leki które by aktywizowały, delikatniej pobudzały niż wellbutrin a jednoczenie regulowały nastrój, niwelowały lęki, napięcie?
Lekarz proponował mi moklobemid. Sprawa wygląda tak że prze moją fobie społeczną - nerwice nabawiłem się dystymii i teraz zeby z niej wyjsc musze miec niby cos aktywizujacego tylko ze aktywizacja wydaje mi sie wiaze sie z nadmierna wrazliwoscia i odczuwaniem, nerwowoscia co nie jest dobre dla fobika. Znalazłem się w takim błednym kole. Nie wiem jakie leki byłyby dobre żeby zadziałać pozytywnie na fobie społeczną i równoczesnie mnie troszke zaktywizowały bym ruszył dupe, miał ochote i motywacje.
Macie jakies pomysły?
Przepraszam że piszę jak dziecko z podstawówki ale aktualeni mój mózg cięzko pracuje, jestem rozkojarzony, nie moge zebrać myśli, nie pamiętam słów, cięzko mi się konstruuje zdania, braak mi koncentracji, skupienia - nie wiem przez co to - moze Wellbutrin mi tak miesza w głowie, blokuje myślenie

Sortuj wg