Forum Psychologiczne

Nerwica Depresja Psychologia

depresja, nerwica, forum psychologiczne

Strefa czasowa: UTC + 1 |  

Temat: Wyparcie

Wiadomości w tym temacie: 75

Strona 1 z 6  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Reklama

Autor

Wyparcie

Wyparcie
Post 13 lis 2012, 12:06 
Administrator

Od: 25 lip 2011, 23:38
Bardzo często to pojęcie przewija się na forum.Ale czym ono tak naprawdę jest?Postaram się to trochę przybliżyć.
Wyparcie jest jednym z mechanizmów obronnych Ego:

Cytuj:
W psychologii głębi, poczynając od klasycznego modelu Freuda: hipotetyczne procesy lub czynności psychiczne funkcjonujące w celu ochrony jednostki przed myślami, impulsami i wspomnieniami, które mogłyby wywołać lęk, obawę lub poczucie winy, gdyby stały się świadome. Uważa się, że wyparcie działa na poziomie nieświadomości; tzn. mechanizm ten nie tylko utrzymuje daną treść umysłową przed dotarciem do świadomości, ale samo jego funkcjonowanie leży poza zasięgiem świadomości. W klasycznej teorii psychoanalitycznej uważa się, że jest ono funkcją Ego i obejmuje kilka procesów: a) wyparcie podstawowe, w którym prymitywne, zakazane impulsy Id są zablokowane i niedopuszczane do świadomości; b) wyparcie pierwotne, w którym treść umysłowa wywołująca lęk jest siłą usuwana ze świadomości i niedopuszczana do ponownego ujawnienia się; c) wyparcie wtórne, w którym elementy mogące służyć przypominaniu osobie o tym, co zostało poprzednio wyparte, same zostają wyparte. Ważny wniosek płynący z tej analizy jest taki, że to, co jest wypierane, nie przestaje być aktywne, lecz egzystuje nadal na nieświadomym poziomie, dając znać o sobie przez różne projekcje w zamaskowanej, symbolicznej formie w snach, czynnościach pomyłkowych i psychonerwicach.

*źródło:http://www.psychologia.edu.pl/slownik/id.wyparcie/i.html

Wyparcie budzi niestety duże kontrowersje zwłaszcza,kiedy pojawia się temat molestowania w dzieciństwie.Zdaniem co niektórych nie ma gwarancji na to,że odzyskane wspomnienia są wspomnieniami prawdziwymi.Ich zdaniem mogą być one wytworem powstałym podczas terapii i niektórych nadgorliwych terapeutów,którzy szukając potwierdzenia swoich teorii nieświadomie mogą sugerować pacjentowi,że był wykorzystywany w dzieciństwie.Kontrowersyjne stają się sprawy,kiedy to osoby dorosłe,które twierdzą,że odzyskały uprzednio wyparte wspomnienia dotyczące wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie i często oskarżają na ich podstawie opiekunów,rodziców...
Zdarza się,że wycofują Oni później zeznania,ponieważ uznają,że "te rzeczy"jednak nie miały miejsca.Nie są pewni czy ich wspomnienia są prawdziwe czy też nie.Zostało nawet utworzona Fundacja Zespołu Fałszywych Wspomnień.Założycielką tej fundacji była kobieta,która wytoczyła rodzicom sprawę o molestowanie,a następnie wycofała zarzuty,ponieważ uświadomiła sobie,że tak naprawdę nie została skrzywdzona.Niektórzy wysuwają jednak oskarżenia,że pod skrzydłami tej fundacji znajdują schronienie pedofile.
Wielu naukowców uważa,że wypieranie wspomnień występuje powszechnie.

Myślę,że tutaj nie można generalizować i z góry stwierdzać,że coś nie miało miejsca.Równie wiele przypadków było,kiedy to osoby twierdzące,że odzyskały utracone wspomnienia,dowiodły ich prawdziwości i doprowadziły do skazania swoich dręczycieli.

W tym miejscu proszę o to,by osoby,które zdecydowały się wziąć udział w dyskusji pamiętały,że pośród Nas są osoby,które doświadczyły molestowania w dzieciństwie(między innymi sama jestem jedną z tych osób) i temat może być dla Nich drażliwy i trudny.Niemniej jednak warto go poruszyć.Zatem wypowiadając się,proszę mieć to na uwadze i nikogo nie wyśmiewać i nie osądzać w związku z tym,co napisze.

Jakie jest Wasze zdanie na temat mechanizmu wypierania?

______
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.

Zbiór najczęściej wyszukiwanych tematów - mapa Forum

udostępnij ten temat w: Udostepnij w Facebook { SHARE_ON_WYKOP } Udostepnij w Twitter { SHARE_ON_BLIP }

Wyparcie
Post Dzisiaj 

Od: 13 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: internet
  • Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy

Wyparcie
Post 13 lis 2012, 12:26 

Od: 09 lis 2012, 17:00
Nie ma czegoś takiego .Co prawda przykre wydarzenia poprzez swą niemiłą nature są niechętnie przywoływane ale wyprzeć ich nie sposób .Co prawda u dzieci wskutek przeobrazen i niedojrzałości mózgu zatarciu ulegają wspomnienia ale nie uważam aby zasługiwało to na tworzenie teorii o wyparciu.

Wyparcie
Post 13 lis 2012, 12:31 
Administrator

heavy30, a co zrobić z badaniami na ten temat?Znasz poglądy między innymi Judith Herman?Dużą część swojej pracy badawczej poświęciła właśnie temu tematowi.

______
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.

Wyparcie
Post 13 lis 2012, 21:53 

Od: 23 lip 2012, 14:51
Oj wyparcie istnieje przynajmniej u mnie :) Polecam psychoterapię psychodynamiczną lub psychoanalityczną właściwie działa tylko dlatego że wyparcie istnieje (przynajmniej w moim przypadku) bo jest to jeden z głównych mechanizmów obronnych na którym pracuje psychoterapeuta.

U mnie działa to dosyć prosto: Coś trudnego się dzieje nie jestem w stanie sobie z tym poradzić w danej chwilii "zapominam o tym" tylko później np. dziwnie pojawiają mi sie jakieś fobie, złość, gniew, rozdrażnienie, spadają mi przypadkiem szklanki, boli brzuch, bli głowa itd. Dopiero powracając wspomnieniami do jakiejś danej sytuacji z pomocą rozmowy z psychologiem lub czasem z kim innym lub sam jestem w stanie odkryć ze powinienem mieć w tej danej sytuacji jakieś inne emocje których nie miałem, bo były dla mnie zatrudne. Jednak te emocje zostały... schowały się i pojawiają się w innych aspektach tak jak pisałem np . spadają mi przypadkiem szklanki z rąk, boli głowa - znikają te objawy jednak gdy uda się dotrzec do źródła któe często było po prostu wyparte.

Ponadto wyparcie (lub coś podobnego) może w innym aspekcie nie tyle jednostek ale społeczeństw jest bardzo powszechne. Wystarczy zasięgnąc do przeszłości. Pierwsza wojna światowa - nikt nie chciał uwierzyć dezerterom ze przygotowane są puszki z gazem który w jednej w chwili może zabić setki osób - bylo to tak straszne ze lepiej w to nie wierzyć - wyprzeć. Podobnie w czasie 2 wojny światowej czy Ci wszyscy niemcy wiedzieli co robią z żydami w obozach? Czy może wyparli bo było to takie straszne?

______
Ze mnie informatyk z zamiłowania... pasjonat podejścia psychodynamicznego do terapii.
Prowadzę stronę Lustro.org - Niezależny zespół psychoterapeutów psychodynamicznych- zapraszam do współpracy psychoterapeutów.

Wyparcie
Post 15 lis 2012, 23:09 
Administrator

Tomeku, też myślę,że wyparcie istnieje i kiedy psychika nie jest w stanie sobie z czymś poradzić,to spycha to wgłąb podświadomości,wypiera ze świadomości.To jest coś,czego nie jesteśmy w stanie znieść.

______

Wyparcie
Post 16 lis 2012, 00:21 

Od: 09 kwi 2012, 07:46
A ja myślę że wyparcie funkcjonuje do czasu jak człowiek dojrzeje psychicznie. Potem to przestaje działać i dzieją się różne rzeczy z człowiekiem.

______
Jest tylko jedna rzecz której chcę - dobrze się czuć.

Wyparcie
Post 16 lis 2012, 09:39 
Administrator

diatas, masz na myśli to,że "psychika jest mądra"i w momencie,kiedy uzna,że człowiek jest gotowy,żeby przyjąć pewne rzeczy,to blokady puszczają i to,co wyparte powraca do świadomości w mniejszym lub w większym stopniu?

______

Wyparcie
Post 16 lis 2012, 10:10 

Od: 08 wrz 2010, 13:55
W moim życiu wyparcie funkcjonuje i juz nie raz tego doświadczyłem , żyję w separacji z bardzo toksyczną osobą , która swoim słowem zachowaniem nie wspiera mnie a wręcz pogarsza mój stan , huśtawka emocjonalna na maxa bo czasami mieszkamy razem a czasami osobno , wtedy kiedy już nie wytrzymuje np. takich tekstów - " idź się w końcu powieś jak ten twój popierdolony ojciec to ulży wszystkim dookoła " jadę do mamy a po kilku dniach wracam , znowu kilka dni spokoju do następnej awantury , np. z tego tygodnia , że moja obecność wpływa na to , że jej nic się nie chce nie mam motywacji do życia itd... ale do rzeczy wielokrotnie po tygodniu lub dwóch rozmawiając z siostrą , która siedzi w Dublinie chcąc zdać relację z tego co sie wydarzyło nie pamiętam już tych ostrych słów pod moim adresem , dokładnej sytuacji , zachowania , tak jakby to było rok dwa lata temu , świadomość wymazuje te złe rzeczy tak jakbym nie miał o tym myśleć analizować i rozpamiętywać , kojarzę inne szczegóły a te złe są zamazane albo po prostu juz tak długo to trwa i tak często , że staje się to normą :(

______
Lexapro 10 mg , Olanzapina 5 mg

Na pewno każdy choć raz
Utracił wiarę jak ja .
Obym nie bliżej stał
Sennego dnia w królestwie mroku....

Wyparcie
Post 16 lis 2012, 17:08 
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Od: 09 kwi 2012, 21:26
Wyparcie chyba najczesciej wystepuje u dzieci, zeby poradzic sobie z traumatycznymi sytuacjami inaczej dziecieca psychika by tego nie zniosla.

______
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)

Wyparcie
Post 16 lis 2012, 17:20 
Administrator

Candy14, dokładnie.Wypiera się wspomnienia,rzeczy z którymi psychika nie jest w stanie sobie poradzić.Dorosły człowiek nie jest w stanie "ogarnąć"pewnych rzeczy,a co dopiero dziecko.

______

Wyparcie
Post 17 lis 2012, 02:16 

Lilith napisał(a):
diatas, masz na myśli to,że "psychika jest mądra"i w momencie,kiedy uzna,że człowiek jest gotowy,żeby przyjąć pewne rzeczy,to blokady puszczają i to,co wyparte powraca do świadomości w mniejszym lub w większym stopniu?
Raczej o to, że w momencie, gdy zdamy sobie z czegoś sprawę nie da się już tego wypierać. Niewiedza o pewnych sprawach to błogosławieństwo, o tak!
Candy14 napisał(a):
Wyparcie chyba najczesciej wystepuje u dzieci, zeby poradzic sobie z traumatycznymi sytuacjami inaczej dziecieca psychika by tego nie zniosla.
W najgorszym scenariuszu powstaje nerwica tak miemam.

______

Wyparcie
Post 18 lis 2012, 16:14 

Od: 11 lis 2012, 15:33
Ja w zasadzie nie wiem, co powinienem myśleć o wyparciu. Może istnieje, może nie istnieje. W moim przypadku są chyba dwie rzeczy możliwe, albo mój mózg nie funkcjonuje prawidłowo, problem neurologiczny (chodzę do neurologa, by się tego dowiedzieć), albo nastąpiło wyparcie jakiegoś bardzo nieprzyjemnego wydarzenia lub jakichś bardzo nieprzyjemnych wydarzeń z dzieciństwa. Innej możliwości nie widzę, by spróbować zrozumieć siebie.

Wyparcie
Post 18 lis 2012, 16:21 

mark123 ja to np. wypieram swoje prawdziwe pragnienia(te przyjemne) i to napewno z lęku weź tu żyj człowieku

______

Wyparcie
Post 18 lis 2012, 16:30 

Od: 11 lis 2012, 15:33
diatas napisał(a):
mark123 ja to np. wypieram swoje prawdziwe pragnienia(te przyjemne) i to napewno z lęku weź tu żyj człowieku

Co do pragnień, to ja sam nie wiem, czy je wypieram, czy one po prostu w większości u mnie wygasły w wyniku pesymizmu. Tak samo nie wiem też, jak jest u mnie z umiejętnością kochania, pocieszania, współczucia. Niby nie potrafię, lecz nie mam pojęcia, czy całkowicie nie potrafię, czy ja to po prostu wypieram.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 |