Badanie mozgu medycyny nuklearnej SPECT

Gabinety, poradnie, psycholg, psychiatra... Reklamy, oferty, linki - od tego jest to subforum. Właściciele forum nie biorą odpowiedzialności za oferty tutaj przedstawiane. Forum ma na celu ułatwienie odnalezienia pomocy osobom zainteresowanym.

przez Lord Kapucyn 14 mar 2016, 21:42
Schizofrenia prosta to w ogóle kontrowersyjna diagnoza. W środowiskach lekarskich nawet nie ma zgodności co do tego czy należy przyjąć istnienie takiej jednostki chorobowej, a nawet jeśli, to nie jest zbyt rozpowszechniona w populacji, rzadko się ją diagnozuje. Książkowa definicja schizofrenii prostej zakłada, że występują w niej jedynie objawy negatywne(apatia, abulia, anhedonia, zobojętnienie, spłycenie afektu, uczuciowości, "autyzm", alienacja itp.), a brak jest objawów pozytywnych (urojenia, omamy/halucynacje). No niby wszystko ładnie pięknie, bo (przynajmniej zgodnie z hipotezą dopaminową) w schizofrenii mamy do czynienia z pewnego rodzaju ambiwalencją., tj. niedoborem dopaminy na szlaku mezokortykalnym (co odpowiada za objawy negatywne), z kolei nadmiarem dopaminy na szlaku mezolimbicznym (objawy pozytywne). Można by więc przyjąć, że w schizofrenii prostej występuje jedynie dysfunkcja dopaminergiczna na szlaku mezokortykalnym. Neuroleptyki wydają się mieć wątpliwa skuteczność przy objawach negatywnych, a na pewno zdecydowanie mniejszą niż przy samych objawach pozytywnych. W schizofrenii prostej logiczną konsekwencją byłoby spożywanie leków dopaminomimetycznych czyli agonistów dopaminy(a nie antagonistów którymi są neuroleptyki), czy prekursorów dopaminy (lewodopa właśnie) czy jakichkolwiek innych leków, które za pomocą innych mechanizmów nasilają transmisję dopaminergiczną (DRI, NDRI, DRA, antagoniści 5-HT2c). Ale równie dobrze część objawów schizofrenii prostej może się pokrywać z obrazem klinicznym depresji endogennej, zespołu czołowego albo innych wątpliwych "atrakcji". Gdyby konował przez 2 lata błądził jak ślepiec ze świecą pośród ciemności to ja bym go po prostu wymienił na nowszy model.

z początku chciałem odpisać coś w stylu"i gdzie są te twoje nuroprotekcyjne właściwości tianeptyny, hupercyny etc, gdzie ta neurogeneza" Z początku przeszło mi przez myśl, że te zmiany zaszły na skutek brania tego wszystkiego naraz.

To niestety tak nie działa, a wierz mi, chciałbym. Właściwości neuroprotekcyjne z definicji chronią przed teraźniejszym wpływem stresu i innych niekorzystnych czynników na neurony, niestety nie naprawiają tego co już zostało zyebane- być może powoli na przestrzeni lat albo nawet od urodzenia(uraz okołoporodowy itp.). Natomiast cała neurogeneza, synaptogeneza, LTP/LTD, cały wpływ na neuroplastyczność mózgu to niestety temat w powijakach, aktualny stan wiedzy medycznej nie jest w stanie wytłumaczyć wielu zawiłości. Kiedyś czytałem artykuł o badaniach, gdzie delikwentom ze zmianami w mózgu podawano jakiś powszechny nootrop/neurotrofik (tylko ni w ząb nie pamiętam co to było), to bodaj dopiero po 2 latach regularnego stosowania w sporych dawkach coś tam ruszyło z tymi zmianami na plus. Niestety w miesiąc czy dwa nie da się naprawić tego co było potencjalnie zyebane przez lata.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez csrpk 23 mar 2016, 18:59
Tak, zeby nie zakladac nowego watku.. Orientuje sie ktos gdzies chociaz mozna porzadnie zrobic to fMRI. Oczywiscie zalezy mi na samym badaniu jak i interpretacji. I co ewentualnie takie badanie pozwala ustalic, co mozna z niego odczytac??

Sortuj wg