Jak się zwracać do psychologa

Jesteś nowy na forum ? Masz okazję przywitać się z innymi forumowiczami.

przez macieywwa 21 maja 2014, 19:30
Anna Maria napisał(a):Ja jestem starsza od swojej o 2-3 lata, a może więcej. Bardzo mi przeszkadza, że zwraca się do mnie per pani. Samej też mi nie tak zaproponować przejście na ty bo uważam że to powinno wyjść od terapeuty.

moze rowniez wyjsc od Ciebie/jestes starsza/ zwyczajnie powiedz ze zle sie czujesz kiedy mowi do Ciebie perPani i powinna to zaakceptować..
Moja psych jest w moim wieku, na pierwszej wizycie podała mi dłon i przedstawiła sie, zapytałem czy nie bedzie problemu jak bede jej mowił po imieniu..zdodziła sie bez jakichkolwiek problemów.
Czasem coś w nas umiera i nie koniecznie chce zmartwychwstać.
............................................. Kurt Cobain 1967-1994
Człowiek pozbiera się ze wszystkiego, ale nigdy już nie będzie taki sam.

przez khaleesi 21 maja 2014, 19:32
na pan/pani
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez Anna Maria 21 maja 2014, 19:33
macieywwa, z racji wieku, może i tak
Anna Maria

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Inga_beta 21 maja 2014, 19:45
Może to zależy od nurtu. Nie wyobrażam sobie aby w psychodynamicznej mówić sobie na ty, gdzie tak ważny jest dystans i neutralność. Mnie terapeuta mówi- pani ...i tu imię w formie oficjalnej. Ale ja nie odważyłam się mu powiedzieć w ten sam sposób chociaż to ja jestem starsza.
Nie lubię że tak oficjalnie się do mnie zwraca ale nic na to nie poradzę.

przez pysiunia 21 maja 2014, 20:12
Ja zwracam się do mojej psychoterapeutki - Pani mgr. Ani na myśl mi nie przyszło, by zwracać się do siebie przez "Ty".
Zawsze bądź sobą, wyrażaj siebie, wierz w siebie, nie szukaj udanej osobowości i powielaj jej.
Jestem sobą, bo oryginały są więcej warte niż kopie :)

przez essprit 21 maja 2014, 20:15
A mnie to dziwi, co większość pisze.

Oczywiście, że na PAN/PANI.
To nie jest moja koleżanka, kolega - tylko terapeuta.
To tak jakbym do mojego ginekologa miała mówić Krzysiu ;)
Chore.

przez komu bije dzwon 21 maja 2014, 20:42
essprit napisał(a):To tak jakbym do mojego ginekologa miała mówić Krzysiu ;)
Chore.

No wlasnie, albo do lekarza pierwszego kontaktu Elu :D

-- 21 maja 2014, 20:59 --

Dystans musi byc, ale mozliwe ze w niektorych nurtach psychologowie sami proponują przejscie na Ty...

przez Siddhi 21 maja 2014, 21:41
Ale to, że tym ludziom, z którymi utrzymujecie taki dystans opowiadacie o intymnych szczegółach własnego życia już nikogo nie dziwi? Ja bym nie opowiadał gdybym nie mógł zaufać na tyle żeby nie móc przejść na "ty".
Siddhi

przez essprit 21 maja 2014, 21:48
Właśnie na tym polega profesjonalizm !

A co z ginekologiem ? Urologiem ? Proktologiem ?
Dość "intymny" kontakt podczas wizyty, ale jakoś nie mówisz takiej osobie Per Krzysiu czy Aniu

przez Inga_beta 21 maja 2014, 21:48
Dziwne to, ale taki człowiek z dystansem, może stać sie nawet kimś bardzo bliskim. Takie są prawa psychoterapii. Ale to może dlatego że uczucia nie podlegają dystansowi.

przez blah! 21 maja 2014, 21:48
Prawda jest taka, ze w gabinecie terapeuty najwazniejszy jest (powinien byc) komfort pacjenta wiec sposob zwracania sie do psychologa powinien byc podyktowany przez Ciebie. Jesli zaczniesz sie zwracac bardziej po kolezensku bo czujesz sie z tym lepiej niz Pan/Pani to terapwuta powinien albo w ogole na to nie zareagowac albo ewentualnie podpytac jakie jest podloze takiego zwrotu. Bo oczywistym jest, ze mozna to zinterpretowac jako zbyt duze zblizenie personalne ale rownie dobrze moze to nie znaczyc nic. Niemniej jednak, jesli jest to profesionalista to automatycznie powinna ta osoba wyczuc czy zmiana zwracania sie do terapeuty wynika ze zwyczajnego luzu i swobody czy z doznawania jakis uczyc e stos. pacjent-terapeuta.
blah!

przez komu bije dzwon 21 maja 2014, 21:57
Siddhi napisał(a):Ale to, że tym ludziom, z którymi utrzymujecie taki dystans opowiadacie o intymnych szczegółach własnego życia już nikogo nie dziwi? Ja bym nie opowiadał gdybym nie mógł zaufać na tyle żeby nie móc przejść na "ty".

Ciekawe jest to co piszesz...

przez blah! 22 maja 2014, 00:16
Siddhi napisał(a):Ale to, że tym ludziom, z którymi utrzymujecie taki dystans opowiadacie o intymnych szczegółach własnego życia już nikogo nie dziwi? Ja bym nie opowiadał gdybym nie mógł zaufać na tyle żeby nie móc przejść na "ty".

A może o to właśnie chodzi, że to osoba w stosunku, do której ma się dystans i właśnie dlatego człowiek może być bardziej otwarty.
Jeśli chodzi o osoby bliskie to podświadomie człowiek hamuje się przed mówieniem o pewnych sprawach bo np. boi się oceniania, reakcji, dalszych relacji po podjęciu jakiegoś tematu, ewentualnej porażki itp.
W relacji z terapeutą teoretycznie i profesionalnie jest tak, że właśnie dzięki temu dystansowi nie powinno być aż tak natężonych tego typu obaw, gdyż z "natury" jest to osoba, która nie ocenia klienta jako osoby.
Poza tym, nawet jeśli temat jet wstydliwy/krępujący to dany psycholog nie jest osobą, na którą człowiek jest "skazany" - jesli coś pójdzie nie tak zawsze można zrezygnować, z bliskich osób już trochę ciężej.
blah!

przez kotenieńku 22 maja 2014, 22:24
pani psycholog, pani

Sortuj wg