prosze o pomoc

Jesteś nowy na forum ? Masz okazję przywitać się z innymi forumowiczami.

prosze o pomoc

przez Ksymeria 16 kwi 2012, 00:34
Witam. Chodzę do 2 LO w sierpniu kończe 18 lat. Chciałabym wiedzieć czy jest możliwość zabrania papierów z mojej obecnej szkoły i zaczęcia nauki od następnego roku w nowej szkole. Szukałam czegoś na ten temat i sama już nie wiem, czy obowiązek nauki jest do 18 roku życia i czy jak moi rodzice zabiorą papiery to nie będzie jakiś tego konsekwencji (kurator dla mnie lub kara pieniężna dla rodzców). W tej chwili mam ciężką sytuację - mam depresję. Szkoła tylko pogłębia cały moj stan.
Stąd moje pytanie
Ostatnio edytowano 16 kwi 2012, 01:21 przez Artemizja, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmieniono dział

prosze o pomoc

przez tahela 16 kwi 2012, 01:05
Zmmiana szkoły moze pomóc ,ale nie musi leczysz sie na depresje ? jeśli tak to dobrze, jesli nie to zacznij i moze spróbuj sobie indywidualne załatwić tylko musisz mieć dowód ze chorujesz od psychiatry, psychologa i te papiery dołaczyć do podania.
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

prosze o pomoc

przez *Wiola* 16 kwi 2012, 01:10
Ksymeria,

Polskie prawo rozróżnia dwa pojęcia - obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Obowiązek szkolny polega na przymusie uczęszczania do szkoły podstawowej i gimnazjum[2]. Rozpoczyna się w roku szkolnym, w którym dziecko kończy 7 rok życia[3]. Ustawa nie określa w wyraźny sposób kiedy obowiązek szkolny się kończy. Można o tym wnioskować jedynie w związku z pojęciem obowiązku nauki, czyli uczęszczania do szkoły osób w określonym przez prawo wieku. Obowiązek nauki obejmuje osoby od 7 do 18 roku życia[4], co pokrywa się z wiekiem, z którym (generalnie) uzyskuje się pełnoletność. Ponieważ nauka w prawidłowym toku (bez powtarzania klasy) kończy się w gimnazjum w wieku 16 lat, musi być kontynuowana w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych lub w jednej z innych form kształcenia określonych przez ustawę[5] przynajmniej do ukończenia 18 lat.

Dla wypełnienia obowiązku szkolnego nie ma znaczenia, czy szkoła jest szkołą publiczną czy niepubliczną. Wraz z ukończeniem przypisanego wieku obowiązek ustaje, chociażby wcześniej nie był wypełniany, np. z powodu przebywania dziecka w kraju, w którym obowiązują inne zasady systemu oświaty powszechnej. Może być odroczony do dziesiątego roku dziecka w przypadku np. upośledzenia.

Niespełnienie tego obowiązku podlega egzekucji administracyjnej[6]. Organ miejscowy administracji publicznej właściwy do spraw edukacji może nałożyć na opiekuna prawnego dziecka karę grzywny w celu przymuszenia do realizowania tego obowiązku. W skrajnych przypadkach sąd opiekuńczy może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej.
Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

prosze o pomoc

przez Stark 16 kwi 2012, 01:14
Tak,możesz zmienić szkołę, choć to jest zależne na jaką, jeśli chcesz się przenieść z LO do np technikum chyba trzeba będzie zacząć od nowa.
Jeśli do innego LO,powinno się to dać zrobić bez problemów za zgodą rodziców i nowej szkoły.
Stark

prosze o pomoc

przez Artemizja 16 kwi 2012, 01:17
Ksymeria,
W Polsce nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek szkolny trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia. Jeżeli dziecko nie ma skończonych 18 lat, po ukończeniu gimnazjum realizuje obowiązek nauki.
Obowiązek nauki spełnia się:
przez uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej,
przez uczęszczanie na zajęcia realizowane w formach pozaszkolnych w placówkach publicznych i niepublicznych posiadających akredytację, o której mowa w art. 68b Ustawy o systemie oświaty,
przez uczęszczanie na zajęcia realizowane w ramach działalności oświatowej prowadzonej przez osoby prawne lub fizyczne na podstawie art. 83a ust. 2 Ustawy o systemie oświaty, dla której osoby te uzyskały akredytację,
przez realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy.

Za spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki uznaje się również udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, organi­zowanych zgodnie z odrębnymi przepisami.
Niespełnianie obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 229 poz. 1954 ze zm.). Ustawa ta określa tryb postępowania i środki egzekucji administracyjnej stosowane w celu doprowadzenia do wykonania obowiązków. Środkiem egzekucji administracyjnej obowiązku szkolnego jest grzywna w celu przymuszenia. Grzywnę nakłada się na ustawowego przedstawiciela dziecka, tj. rodziców lub prawnych opiekunów (art. 120 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Sortuj wg