Wezwanie na komisję Zus- zasiłek chorobowy

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez muszysko 17 mar 2015, 19:48
Jak w temacie.
Poszłam na zwolnienie by się nie wykończyć nerwowo w pracy.Dziś dostałam wezwanie do Zus-u.Jest to moje pierwsze takie wezwanie jak i pierwsze dłuższe chorobowe przez iks lat pracy.Jestem przerażona.Za miast się pozbierać do kupy na zwolnieniu to będę się teraz denerwować przez najbliższe dwa tygodnie.Mam wziąć ze sobą dokumentację choroby, wypisy ze szpitala i co tam jeszcze posiadam, ale ja nic nie mam! Pojeb.any kraj.Co mam przynieść?Jak się zachowywać? Depresji nie widać, jak udowodnić że nie mam siły rano wstać.Terapię mam od 10 miesięcy i jest mi na niej ciężko o sobie mówić a co dopiero przed kompletnie obcymi ludźmi.Jak przebiega/wygląda w ogóle taka komisja? Orzesz, jak mnie wkur....szkoda że pracujący człowiek nie może postawić zus-u na komisji i stwierdzić czy im się moje składki i podatki od pensji należą!!!

przez linka 17 mar 2015, 19:56
Mogę odpowiedzieć jako osoba "z drugiej strony" :smile: . Zostałaś wylosowana przez system albo pracodawca kazał cię sprawdzić- to nie tak, że pracownik zusu złośliwie cię wzywa.
Nie ma się co złościć i denerwować , tylko podejść do sprawy systematycznie. Stres nie pomoże i nic nie da. Postaraj się zebrać możliwie jak najwięcej dokumentacji medycznej. Karta od psychiatry, wypisy ze szpitala i zgłoś się na komisję. Tyle.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez muszysko 17 mar 2015, 20:02
Na komisję pójdę na pewno, tylko nie mam z czym.Jakby to powiedzieć zareagowałam na depresje jakby w odpowiedniej chwili, nim mnie dobiła i stanęłam jej na przeciw.Jedyne co mogę załatwić to coś od lekarza psychiatry czy psychoterapeuty.
linka, pracujesz w Zus-ie? :D , nie myślę o tym że to biedny pracownik winny tylko o stresie jaki to u mnie wywołuje i systemie :(

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez linka 17 mar 2015, 20:06
Ksero karty od psychiatry wystarczy :)

Si, pracuję w tymże przybytku :)
Nie ma się czym stresować.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez muszysko 17 mar 2015, 20:10
Chcę Cię w komisji !!! :mrgreen:
Jedno pytanie jeszcze jednoosobowa komisja czy trzyosobowa?

przez linka 17 mar 2015, 20:13
Jednoosobowa - powinien być lekarz psychiatra w komisji, ale różnie to bywa.
Przyjaciel forum

przez Argish 17 mar 2015, 20:13
linka, może być i ginekolog jak to się też zdarzało czy okulista... :P
Tegretol 1-0-1
Deprexolet 0-0-1
Propranolol - doraźnie

przez muszysko 17 mar 2015, 20:17
Argish, no tak nie ma to jak z ginekologiem rozmawiać o chorobie duszy :shock: :mrgreen:

przez Argish 17 mar 2015, 20:18
muszysko, w Zusie to możliwe :D
Tegretol 1-0-1
Deprexolet 0-0-1
Propranolol - doraźnie

przez muszysko 17 mar 2015, 20:22
linka, dzięki za odpowiedzi :D
Argish, tam jest chyba wszystko możliwe.Znam niestety lub stety tylko z opowieści, nie długo sama będę mogła kilka groszy w te opowieści dołożyć :D
A było mi tak dobrze...nic co dobre nie trwa wiecznie :(

przez groza 17 mar 2015, 20:42
muszysko napisał(a): Depresji nie widać

widać, widać.
Byłam na takim spotkaniu (komisja zus w sprawie chorobowego związanego z depresją).
Idź do psychiatry, który ci wydał zwolnienie - on ci da opis choroby. Po prostu zadzwoń do psychiatry swojego i powiedz o tym wezwaniu, on cię umówi na jakiś termin przed terminem komisji i ci da potrzebny papiery. Tym papierem będzie jego opis choroby i spotkań z tobą. Skoro chodzisz do psychologa - to do niego też zadzwoń i powiedz o komisji, i powiedz, że nie wiesz co się w takich przyadkach robi, oraz poproś o dokumentację.
Zazwyczaj komisje są robione z automatu, gdy jedno L4 jest wypisane na więcej niż 28 dni (dlatego na przyszłość dbaj, aby jedno zwolnienie nie przekraczało tego okresu).

Nie musisz się strachać tego spotkania, nie jest tak fatalnie, jak się wydaje.
Najpierw orzecznik (ja na swojej "komisji" zusowskiej to miałam jedną panią doktor) czyta dokumentację, którą przyniesiesz: po to, żeby mieć w ogóle pojęcie na czym spraw polega i skąd zwolnienie. Właśnie po to komisji są potrzebne papiery: bo to "dokumentacja choroby" wydana przez innych lekarzy. Gdyby zus ciebie wezwał w sprawie choroby kolana, to też potrzebowałby dokumentacji - i z tych samych powodów.

Potem zadaje jakieś tam pytania. Sama zapomniałam już jakie, ale to nie są jakieś podchwytliwe czy cwane pytania, tylko coś w rodzaju: jak się obecnie pani czuje, czy leczenie pomaga (czyli np. czy leki przepisane przez psychiatrę pomagają).
Mi zadała też takie dziwne pytanie: czy czuję bardziej poczucie krzywdy czy poczucie winy.
To jest jak rozmowa z lekarzem, a nie jakieś gestapowskie przesłuchanie, które ma ciebie wyeliminować z brania zasiłku.
Jest to weryfikacja twojej choroby i czy stosowane leczenie pomaga. Zresztą zwolnienia od psychiatrów są najtrudniejsze do podważenia - bo trudno udowodnić, że ktoś depresji nie ma i zwolnienie jest bez powodu.
Poradź się swojego psychiatry (który ci wydał zwolnienie), co masz mówić.

-- 17 mar 2015, 21:03 --

No i zapyta się ciebie, z jakiego powodu zwolnienie, o historię depresji zapyta. Jeśli powiesz, że zwolnienie przez depresję spowodowaną pracą - to zapewne zapyta, jak to przebiegało. No taka rozmowa jak z psychiatrą.

-- 17 mar 2015, 21:07 --

Argish napisał(a):muszysko, w Zusie to możliwe :D

co? No to nieźle. Mnie to chyba psychiatra tam badał, choć głowy za to nie dam, bo przede mną to byli ludzie chorzy chyba na co innego (?).

przez muszysko 17 mar 2015, 21:19
groza, to link do mojej sytuacji : czy-powiedzie-pracodawcy-o-chorobie-t54193.html, więc zwolnienie mam od rodzinnej (teraz myślę że może to błąd), a wiadomo że praca tak naprawdę tylko pogłębiła to co we mnie siedziało od ładnych kilkunastu lat, jednym słowem się nazbierało ( niestety miało co).
"Poradź się swojego psychiatry (który ci wydał zwolnienie), co masz mówić "- niestety nie mam z nim kontaktu takiego jak bym chciała a na zmianę mam nikłe szanse
Dziękuję że podzieliłaś się swoim doświadczeniem :D Postaram się nie denerwować i podejść do tego na spokojnie, choć znając siebie dostanę rozwolnienia :shock:

przez groza 17 mar 2015, 21:30
W sprawie tamtego tematu: nie, nie mów. Praca to nie jest temat na takie rozmowy.
Co prawda dział kadr twoje zwolnienie dostanie, a na nim widnieje skrót choroby, ale z drugiej strony to teoretycznie nie wolno im o takich rzeczach mówić (jest to karalne). Nie, nigdy o takich rzeczach nie należy mówić w pracy. Również koleżankom z pracy o tym nie mów.
Po prostu praca to nie miejsce na to.
Ty powinnaś z tą sprawą przede wszystkim iść do specjalisty. Oraz oczywiście pomyśleć o rezygnacji z tej pracy.

W tutejszej zaś sprawie: to oczywiście idź do tej lekarki rodzinnej i ją zapytaj co dalej. Skoro ona ci dała takie zwolnienie, to ona wie doskonale, że to może się skończyć komisją zusowską - ona więc będzie wiedzieć i co ci dać i co ci podpowiedzieć. Więc bez nerw :D

przez muszysko 17 mar 2015, 21:39
U psychiatry też jest wzmianka, dał mi dla rodzinnej odpowiednie zaświadczenie więc będzie się pokrywały dokumenty.Szczerze dokumentacja do zus,to będzie dla mnie trzy dni załatwiania.Niestety mieszkam daleko od centrum świata.Nie dadzą człowiekowi odsapnąć :roll:
Co do pracy zrezygnowała bym choćby dziś, a wiadomo za coś trzeba jeść :?

Sortuj wg