RENTA

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

RENTA

przez ewe83 16 lut 2015, 21:59
Witam wszystkich.
Mam pytanie,
posiadacie rentę na depresje?
ciężko ją zdobyć?
ktoś ma doświadczenie?
jak to formalnie załatwić?
na ile przyznaje się taką rentę?
czy można dorobić w takim przypadku?
czy wiąże się to z całkowitą niezdolnością do pracy?
nie jestem w ogóle w temacie...
będę wdzięczna za Wasze wpisy...

RENTA

przez wiejskifilozof 18 lut 2015, 09:52
Ja mam rentę,na schizofrenię,infantylizm/
Trzeba jeździć do psycholog,psychiatry.Rozmawiać,odpowiadać na pytania.Nie kombinować z łapówkami.I mieć szczęście.

RENTA

przez natrętek 18 lut 2015, 10:56
Jeżeli jest to "czysta" depresja tym bardziej leczona od niedawna to może być ciężko z uzyskaniem prawa do renty.
Ja miałem trzy rozpoznania (F33, F42, F61) w czasie kiedy starałem się o rentę socjalną i nawet w sądzie nie zostałem uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Teraz gdy zwiększyłem okresy składkowe pzez dodatkowe 2 lata pracy staram się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, gdzie częściowa niezdolność jest wystarczająca by nabyć prawo do tej renty.
Formalnie to trzeba się udać do ZUSu lub pobrać formularze z ich strony internetowej. Następnie należy wypełnić wniosek, od lekarza prowadzącego zaświadczenie o stanie zdrowia i do tego kwestionariusz o stanie zdrowia według swojej subiektywnej oceny oraz wykaz placówek, w których się było leczonym do tej pory. Trzeba jeszcze donieść papiery poświadczające okresy składkowe i nieskładkowe, ale bez nich ZUS też wyśle wezwanie na badanie przez lekarza orzecznika. Trzeba ze sobą zabrać całą dostępna dokumentację medyczną (wypisy ze szpitali, oddziałów dziennych, ksera dokumentacji z wizyt anbulatoryjnych itp.)
Po tym badaniu lekarz orzecznik wydaje decyzję, czy jesteś całkowicie czy częściowo niezdolna do pracy, może też wydać decyzję, że jesteś zdolna do pracy, ale wtedy nie masz prawa do świadczenia rentowego.
Renty już nie przyznają na stałe, przeważnie jest to okres od roku do kilku lat. Do renty można dorabiać, że przy następnej komisji będą wiedzieć, że pracowałaś i zapewne cofną Ci prawo do świadczeń, chyba że pracowałaś na czarno.

Ja dzisiaj idę na badanie przez lekarza orzecznika, więc proszę trzymać za mnie kciuki.
Gdy nie ma możliwości się zmienić, trzeba nauczyć się żyć ze swoją osobowością.
4w5/ISFJ

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

RENTA

przez Kalebx3 18 lut 2015, 10:59
Renty już nie przyznają na stałe, przeważnie jest to okres od roku do kilku lat. Do renty można dorabiać, że przy następnej komisji będą wiedzieć, że pracowałaś i zapewne cofną Ci prawo do świadczeń, chyba że pracowałaś na czarno.

-dokładnie tak jak mówisz .
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

RENTA

przez wiejskifilozof 18 lut 2015, 14:36
Ja mam na 3 lata, to jest miałem bo w grudniu komisja :mrgreen:

RENTA

przez ewe83 18 lut 2015, 21:49
dzięki serdecznie za Wasze odpowiedzi,
ja mam stwierdzoną depresję dwubiegunową, manię miałam tylko raz, od kilku lat dostaję tylko depresji.
jestem w stanie pracować jak się dobrze czuję, ale mam duże problemy w czasie kiedy depresja wraca.

ile taka renta wynosi?
jesteście z tego w stanie wyżyć?
skoro nie można w zasadzie dorabiać?

3mam kciuki za pomyślność na komisji:)

RENTA

przez wiejskifilozof 19 lut 2015, 09:25
Ja mam 620 zł. Mieszkam z mamą i się nie martwię o przeżycie. Nie dorabiam. Z enty dla siebie biorę 60 zł i wydaję na książki.

RENTA

przez Kalebx3 19 lut 2015, 11:43
Ewa 83 , ja mam ponad 1000zł .
To ile dostaniesz od ZUS-u zależy najbardziej od wysokości zarobków ,znacznie mniej od ilości przepracowany lat składkowych .

RENTA

przez natrętek 19 lut 2015, 13:00
Kalebx3, dokładnie, zgadza się. Lepiej się wyjdzie pracując krócej, ale z większymi zarobkami niż dłużej z niskim zarobkami.
Ja już pod badaniu u orzecznika, decyzja przyjdzie pocztą do domu. Mam nadzieję,że tym razem uzna, że jestem częściowo niezdolny do pracy.
4w5/ISFJ

RENTA

przez Kalebx3 19 lut 2015, 13:12
Mam nadzieję,że tym razem uzna, że jestem częściowo niezdolny do pracy.

to do tej pory byłeś zdolny , czy jak?
To od razu Ci nie powiedział Orzecznik , czy dostałeś rentę i jaką ?

RENTA

przez natrętek 19 lut 2015, 14:12
Kalebx3, 4 lata temu starałem się o socjalną, a tam jak wiesz musisz mieć całkowitą niezdolność do pracy. Biegła sądowa nie stwierdziła, że jestem całkowicie niezdolny do pracy, ale że częściowo, więc renty nie otrzymałem.
Teraz się staram o rentę z tytułu niezdolności do pracy a tu mi wystarczy częściowa niezdolność, więc jest szansa.
Nie dostałem decyzji od razu ani mi lekarz nie powiedział, ma przyjść na piśmie pocztą.
4w5/ISFJ

RENTA

przez laden 08 kwi 2015, 15:46
Sam tez bede staral sie o rente. Szczerze watpie by mi ja przyznali, ze wzgledu na brak wystarczajacych lat pracy, no ale sprobowac warto. Jeden kolo z ktorym przebywalem na oddziale mowil, ze przyznali mu rente mimo braku lat pracy, takze nigdy nie wiadomo.

Ktos ma jakies protipy w zwiazku z renta? Moze sie tez ktos wypowie ile dostaje i na co. Jaka byla jego droga do dostania renty itp.
F19.2 - F22 / F23

Anafranil 150mg
Speridan 5mg
Chlorprothixen 100mg
Kventiax 400mg
Depakine Chrono 600 - 500 -1000
Alpragen - doraźnie

RENTA

przez take 03 wrz 2015, 11:26
Jestem "nakręcony" tematem przyznania mi renty socjalnej. Boję się, że np. w ZUS powiedzą, że jestem częściowo niezdolny do pracy, a nie całkowicie i nie będę mieć renty socjalnej. Na powiatowej komisji napisali we wskazaniach dotyczących odpowiedniego zatrudnienia "niezdolny do pracy" i przyznali umiarkowany stopień niepełnosprawności. Na wniosku o wydanie stopnia niepełnosprawności lekarz napisał o zespole Aspergera (całościowych zaburzeniach rozwoju), zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych i schizotypowych, napisał, że rokowanie jest poważne i zaznaczył, że potrzebuję pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego i objawy powodują niezdolność samodzielnej egzystencji. Za kilka miesięcy zamierzam skończyć ze studiowaniem, nie wiem, z czego będę się utrzymywał, nie chcę spędzać czasu bez przychodu. Ale zamierzam dokończyć studia magisterskie, obawiam się, że studiowanie może być argumentem za odmową przyznania renty. "Problemem" są dla mnie nawet "proste" czynności, takie jak mycie się. "Żyję w innym świecie", jestem absolutną indywidualnością i mam "nie po kolei w głowie". Nie uważam, żebym w obecnym stanie był przygotowany do podjęcia pracy. Tym bardziej jej poszukiwanie i sprawy "formalne" z nią związane (takie jak pisanie CV, rozmowy kwalifikacyjne) mogą być problemem dla mnie. Boję się, że w pracy wyszłoby moje "świrnięcie" i niepełnosprawność. Mam ok. 24 lata, a mogę czuć się "jak dziecko". Rodzina też nie traktuje mnie najlepiej.

RENTA

przez elo 03 wrz 2015, 11:50
ja tam choruje schize ale rente socjalna mi przyznali jeszcze przed diagnoza na same ocd
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY