Jak spędzicie Boże Narodzenie 2013?

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez SmutnaTęcza 15 lis 2013, 20:43
carlosbueno napisał(a):Ja jestem dziwny nigdy nie jadłem karpia,

Nie jesteś dziwny. U mnie też się go nie je i nikt sobie tego nawet nie wyobraża. Najwyżej śledzia czy dorsza. Poza tym wydaje mi się, że na Kaszubach nie je się karpia na święta. ;)

-- 15 lis 2013, 19:44 --

carlosbueno napisał(a):
Ja też nie lubię ryb z ośćmi tylko filety i morskie, ale u mnie wynika to z niepolskich tradycji rodziny, nigdy nie jadłem większości tradycyjnych polskich dań wigilijnych, a o świętym mikołaju to się z tv dowiedziałem że przychodzi bo w domu się mówiło gwiazdor bo mikołaj 6 tego grudnia przychodzi.

U mnie też Gwiazdor w Wigilię, a Mikołaj 6 grudnia :mrgreen:

przez Candy14 15 lis 2013, 20:48
Poza tym wydaje mi się, że na Kaszubach nie je się karpia na święta. ;)

Jada. Ja akurat nie lubie
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez carlosbueno 15 lis 2013, 20:49
carlosbueno napisał(a):
Ja jestem dziwny nigdy nie jadłem karpia,

Nie jesteś dziwny. U mnie też się go nie je i nikt sobie tego nawet nie wyobraża. Najwyżej śledzia czy dorsza. Poza tym wydaje mi się, że na Kaszubach nie je się karpia na święta. ;)

Możliwe choć wielu Kaszubów sie spolszczyło, ale w mojej całej rodzinie karp to na pewno nie wymóg tak samo jak 12 potraw, nie je się tez pierogów, kutii ani innych tradycyjnych polskich dań. Ale chciałby kiedyś zobaczyć jak wygląda tradycyjnie polska wigilia z tymi 12 daniami.

-- 15 lis 2013, 20:50 --

Candy14 napisał(a):

Bo Ty nie Kaszubka, a Władek już dawno przestał być kaszubski. :mrgreen:
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez SmutnaTęcza 15 lis 2013, 20:51
Candy14 napisał(a):

Ja się akurat nigdy z tym nie spotkałam. Być może ten zwyczaj przywędrował tutaj wraz z migrującą ludnością w latach 20-tych.

Na kaszubskich stołach podczas Wigilii stoi m.in. "brzadowy zypa", czyli zupa z suszonych gruszek, jabłek i śliwek wraz z kluskami. Jada się też śledzie w sosie ze śmietany z jabłkami i cebulą oraz ziemniakami w "mundurkach". W niektórych domach podaje się też leguminę z marchwi lub piernik z marchwi. Do przetartego warzywa dodaje się m.in. żytnią mąkę i sodę oczyszczoną. Marchwiowe pierniki w kształcie poduszki wypieka się w piecu już w czasie adwentu.

- Kiedyś na Kaszubach czegoś takiego jak wieczerza wigilijna nie było. Rodzina gromadziła się wokół wspólnego stołu z okazji narodzin Zbawiciela Świata w pierwszy Dzień Świat - zaznaczył Sadkowski. Jak dodał, "wigilia oraz opłatek, pusty talerz na stole zaczęły się upowszechniać na Kaszubach w okresie międzywojennym pod wpływem kościoła katolickiego".

źródło: http://polskalokalna.pl/wiadomosci/pomo ... 75751,3286

-- 15 lis 2013, 19:53 --

carlosbueno napisał(a):Możliwe choć wielu Kaszubów sie spolszczyło, ale w mojej całej rodzinie karp to na pewno nie wymóg tak samo jak 12 potraw, nie je się tez pierogów, kutii ani innych tradycyjnych polskich dań. Ale chciałby kiedyś zobaczyć jak wygląda tradycyjnie polska wigilia z tymi 12 daniami.

Myślę tak samo. A 12 potraw? I to jeszcze te typowo polskie? U mnie tego nigdy nie było, ale chciałabym spróbować tradycyjnych kaszubskich dań - śledzia w śmietanie czy zupy brzadowej (czyli owocowej dla niewtajemniczonych 8) )

Nie wiem nawet, co to kutia. :lol: Ciasto, danie mięsne, czy jeszcze co innego? :lol:

przez carlosbueno 15 lis 2013, 20:56
Aurora92, Moja mam pochodzi z Kaszub z silnymi wpływami niemiecko-holenderskimi gdzie polskich nazwisk nie uświadczysz i z tego co wiem większość tradycji jest zbliżona do niemieckich, czy fryzyjskich. No ale teraz to się wszystko spolszczyło.

-- 15 lis 2013, 20:58 --

Aurora92, kutia to chyba jakieś ciasto i chyba tylko we wschodniej Polsce lub o pochodzeniu zabużańskim znane.

przez 8th_circle_of_hell 15 lis 2013, 21:03
Ktoś pytał co to kutia... to taka słodka papka. Rodzynki, migdały, skórka pomarańczy, mak, miód, na bazie jakiejś tam kaszy.

przez magnolia84 15 lis 2013, 21:05
bazą jest pszenica albo pęczak
magnolia84

przez Candy14 15 lis 2013, 21:07
Ja się akurat nigdy z tym nie spotkałam. Być może ten zwyczaj przywędrował tutaj wraz z migrującą ludnością w latach 20-tych.

skoro byc moze przywedrowal w latach 20 to powinnas sie z nim spotkac ;)
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

przez Śmiercionauta 15 lis 2013, 21:09
ze wschodu jeszcze sękacz pochodzi.
"nerwice upaństwowić moderacje wypierdolić"
Moderator

przez SmutnaTęcza 15 lis 2013, 21:09
Candy14 napisał(a):

skoro byc moze przywedrowal w latach 20 to powinnas sie z nim spotkac ;)

Nie spotkałam się, bo nikt w rodzinie nie je. :smile: Karp to dla mnie ryba zbyt dziwna i jakoś mi nie pasuje do świąt. :mrgreen: Tylko karp i dorsz. :lol:

przez carlosbueno 15 lis 2013, 21:10
u nas je się z ciast binenstysz ale to typowo niemieckie ciasto z migdałami i kremem, a w pierwszy, albo drugi dzień świąt firkasi( nie wiem jak to śi pisze) czyli kurczak z ryżem i słodkim sosem z jajek i rodzynek, to tylko na krańcu północnych kaszub znane typowe danie weselno- przyjeciowe.

przez SmutnaTęcza 15 lis 2013, 21:12
carlosbueno napisał(a):u nas je się z ciast binenstysz ale to typowo niemieckie ciasto z migdałami i kremem, a w pierwszy, albo drugi dzień świąt firkasi( nie wiem jak to śi pisze) czyli kurczak z ryżem i słodkim sosem z jajek i rodzynek, to tylko na krańcu północnych kaszub znane typowe danie weselno- przyjeciowe.

To ostatnie znam, ale właśnie teraz nie wiem, czy na święta też go jemy. :mrgreen: Jak będę na święta u babci, to dam znać. :P

przez carlosbueno 15 lis 2013, 21:13
Śmiercionauta napisał(a):ze wschodu jeszcze sękacz pochodzi.

U mnie tez znane, Kaszuby są wręcz mekką sękaczy. :mrgreen:

przez Candy14 15 lis 2013, 21:15
Carlos z sekaczem pierwszy raz zetknelam sie wlasnie na Kaszubach :D

Sortuj wg