Książki, książki..i książeczki.

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez korres1 06 lut 2007, 23:48
MAIEV,
Wiele dobrego słyszałam o "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". Może czytałaś?
Ale kto będzie trzymał straż nad strażnikami?

przez IceMan 07 lut 2007, 01:57
maiev napisał(a):ta pierwsza wydaje mi się ciekawsza

jak uważasz, ale wszystkim polecam obie książki, są bardzo ciekawe, mimo że to lektury... :twisted:
Przyjaciel forum

przez maiev 07 lut 2007, 14:14
korres1 napisał(a):Wiele dobrego słyszałam o "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". Może czytałaś?

akuratnie nie czytałam, głównie dlatego że twórczość Białoszewskiego mnie odstrasza. Chyba dla mnie to zbyt ambitna lektura.

Piotrek napisał(a):jak uważasz, ale wszystkim polecam obie książki, są bardzo ciekawe, mimo że to lektury... Twisted Evil

Jak widać nie wszystkie lektury są beznadziejne. Mnie się bardziej podoba ta pierwsza głównie z uwagi że opowieści o niewoli rosyjskiej itp. jakoś mniej mnie interesowały. Dla mnie z pewnych powodów bliższy był problem okupacji niemieckiej. Ale również polecam obie książki.

A z takiej "kobiecej" literatury polecam : "Dom nad oceanem" i "Poszukiwacze muszelek".
No i starsze książki Chmielewskiej - szczególnie "Wszystko czerwone".
"I need a new version of me..."

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez korres1 13 lut 2007, 22:17
[quote="maiev] twórczość Białoszewskiego mnie odstrasza. Chyba dla mnie to zbyt ambitna lektura.
[quote]
Wiesz, nie znam go zbyt dobrze oprócz paru wierszy z podręcznika szkolnego. Ale podobno Pamiętnik to taka prawdziwa historia, z miejscem na mięso i skrzypiącą rzeczywistość. Chyba aż sama z tego wszystkiego to przeczytam.
Ale kto będzie trzymał straż nad strażnikami?

przez Justynka 17 lut 2007, 16:49
wracając do Coelho...... (muszę się wypowiedzieć :mrgreen: ) zaczęłam od Alchemika i bardzo mnie oczarował, potem była Weronika-super i wszystkie pozostałe. Bardzo wierzyłam we wszystko, co przeczytałam i starałam się tym kierować w życiu, ale po paru latach (jak zaczęłam czytać Coelha byłam jeszcze bardzo smarkata) stwierdziłam, że chyba zbyt dosłownie potraktowałam te wszystkie przesłania autora, bo strasznie się nimi rozczarowałam, i zawiodłam się
Zahir podobał mi się o tyle, że Coelho rozprawił się w nim ze sobą i swoją wcześniejszą twórczością, nabrał do tego wszystkiego dystansu. :D

przez maiev 20 lut 2007, 13:55
troszke z innej beczki ale właściwie tez o książki chodzi. Mam napisać konspekt na maturę - i tam jest coś takiego jak literatura przedmiotu. Potrzebne mi ksiązki o tragiźmie. Tzn. nie jakieś powieści, gdzie tragizm jest ukazany przez pryzmat losów bohatera tylko takie które zawieraja jakąś "teorię" Kurde. Nie wiem jak to wyjaśnić. Żadna taka kniga mi nie przychodzi do głowy. Ktoś tu zdaje mature w tym roku i wie o co chodzi??

przez Justynka 20 lut 2007, 23:50
kiedys pisałam jednej dziewczynie pracę na maturę i o ile pamietam to literatura podmiotu zawiera lektury i inne książki, a literatura przedmiotu- tak bym to nazwała- książki pomocnicze, z których korzystasz tj. np. róznego rodzaju słowniki: ortograficzny, wyrazów obcych, języka polskiego, słownik motywów literackich.......nie wiem co jeszcze...jakieś encyklopedie, leksykony lektur szkolnych, słownik pisarzy i lektur, opracowania, historia literatury polskiej (czyli ta "teoria", o której piszesz kurde). Do takiej bibliografii będą ci raczej potrzebne jeszcze takie informacje jak rok wydanie, miejsce, ewentualnie wydawnictwo i oczywiście na początku dokładny tytuł i autor pozycji. mmmhhhyyyy proponuję udać się do biblioteki i trochę pogmerać albo poradzić się bibliotekarza. nie zaszkodzi też poszukać na necie ;)
pozdrawiam!

przez IceMan 21 lut 2007, 00:03
Polecam słowniki - wszelkiego rodzaju. Może słownik literatury polskiej? Tam znalazłem informacje dla siebie, może o tragiźmie też będzie coś. A poza tym to chyba zostaje Ci biblioteka! Pozdrawiam!
Przyjaciel forum

przez maiev 21 lut 2007, 11:50
taa biblioteka. u nas w bibliotete to tony belletrystyki i koniec. Słowniki to mam w domu - na to akurat sama wpadłam :smile: , ale mam przykładową pracę o motywie miłości i tam np. jest jakże ambitna lektura : Freud "Wstęp do psychoanalizy" i tym podobne a słownika ani jednego. Chyba ktoś się p[ostarał.
Justynka, Piotrek - dzieki za pomoc! :D

przez IceMan 21 lut 2007, 16:49
maiev jaki dokładnie masz temat z polskiego? Może znajdę jakieś podobne u siebie w szkole to pomogę :D
Przyjaciel forum

przez maiev 21 lut 2007, 16:56
sobie tego nie piszę. A szkoda- najgorzej to tak komuś. ale jak się ma dług wdzięczności to...
"Tragizm losu ludzkiego w literaturze". Znalazłam już cosik - jakiś filozof cos napisał. Ale jakbyś coś znalazł to podrzuć. ;) Z lektur to wiem co opisywać, bo obryta jestem (skromność przede wszystkim :) ) - tylko te filozofie itp. Ale coś wymyślę. Dziwna ta nowa matura. :?

przez IceMan 21 lut 2007, 17:14
Filozofie!? Kurcze... no nie wiem - jak w literaturze to w literaturze, wydaje mi się, że poglądy filozoficzne tu nie mają zbyt wiele do powiedzenia - ale jak coś to .... schopenhaueryzm jest filozofią modernistycznego tragizmu ('człowiek nigdy nie osiągnie szczęścia, a życie to pasmo nieszczęść i cierpienia'). Oprócz tego dekadentyzm (Tetmajer itd.). Osobiście ogólnie szukałbym tego w moderniźmie, no i też (w mniejszym stopniu) w średniowieczu (asceza), baroku i romantyźmie.
Przyjaciel forum

przez maiev 22 lut 2007, 16:44
Piotrek dzięki. Sama bym pewnie na to nie wpadła. Takiego czegoś Was teraz w szkole uczą? Ło matko!
Dobiłeś mnie troche z tym modernizmem bo ja tego jakoś nie trawię, ale ...moze się przekonam! Tez myślałam ze jak w literaturze to w literaturze, ale nie! Coś tam z filozofii musi być. No dobra. I tak napisze po swojemu. :P
Piotrek napisał(a):człowiek nigdy nie osiągnie szczęścia, a życie to pasmo nieszczęść i cierpienia

oby autor się mylił.

Dzięki jeszcze raz!

przez IceMan 22 lut 2007, 17:41
maiev napisał(a):Takiego czegoś Was teraz w szkole uczą?

Oj żeby tylko to... to co napisałem to notatka z wstępu do epoki na języku polskim, no i ja jestem na profilu mat-fiz, to co humanistyczny ma to ja wolę sobie nie wyobrażać :P
Przyjaciel forum

Sortuj wg