weganie i wegetarianie z forum - łączmy się!

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez Little Red Fox 26 maja 2013, 16:12
bardzo lubię kuchnię wegetariańską, więc podaję przepis na moje ulubione danie - koftę: gotujemy ok 4 ziemniaki, odstawiamy do ostygnięcia, następnie przeciskamy przez praskę i mieszamy z twarogiem - ja dodaję półtłusty w trójkątnym opakowaniu (ok 250 g), następnie dorzucam 3-4 łyżki mąki i jajko - tak więc przepis dla tych którzy nie wykluczają nabiału ze swojej diety. Przyprawiam solą, pieprzem i tym co kto lubi - najlepsze są takie przyprawy jak kumin, kolendra, cynamon, gałka muszkatołowa i curry. Formuję niewielkie kuleczki, lekko spłaszczam i obtaczam w roztrzepanym jajku z mąką i bułce tartej. Następnie smażę, aż się zarumienią. Wyśmienicie smakuje z sosem pomidorowym - pomidory z kartonika/puszki, choć mogą być świeże, obrane ze skórki i pokrojone w grubą kostkę - wrzucam do małego garnuszka i na małym ogniu czekam, aż wyparuje sok, przyprawiam solą, pieprzem i jak ktoś chce może dodać łyżeczkę przecieru pomidorowego, następnie dodaję jogurt naturalny (1/2 lub cały mały kubeczek) i gotowe :great:
A jak już jesteśmy przy ochronie, to ja dam ci podarek.
Kotka. Będziesz go karmił, czesał i codziennie głaskał, bo kotek to bardzo lubi.
Za to jak ktoś przyjdzie ciemną nocką, żeby ci poderżnąć gardło, to kotek go zeżre.

(Ewa Białołęcka)

przez *Wiola* 26 maja 2013, 16:16
TAO, będzie kawa bez cukru i z kozim mlekiem, które strasznie capi jak , ale jak się nie ma co się lubi :lol:
Moderator

przez TAO 26 maja 2013, 16:20
Calineczka1990,

Nooo właśnie KOFTA!!!! super sprawa!!!

*Wiola*,

.....to sie ma co się nie lubi :P
jest super, zawsze było, tylko trzeba było to zobaczyć ... :)))
TAO

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez krzysztof1500 26 maja 2013, 16:38
witajcie :)

dopiero od 12 tygodni podążam (a właście raczkuję) drogą wegetarnianizmu, nigdy wcześniej nawet nie pomyślałbym, że kiedyś nie będe jadł mięsa. Przede wszystkim blokowało mnie to, źe od wielu lat ćwiczę regularnie (4,5 x w tygodniu) na siłowni i do tej pory obsesyjnie liczyłem każdy gram białka (oczywiście tylko zwierzęcego bo tylko te uważałem za wartościowe - niestety jest to powszechna "wiedza" wśród ludzi uprawaijących sporty sylwetkowe amatorsko, bądź profesjonalnie)....

całe szczęście spróbowałem odłączyć mięso z mojej diety (a było jego naprawde dużo, w szególniości piersi z kurczaka :() i zarzekam, że moja kondycja fizyczna (w tym większe obwody mieśni, i mniejszy obwód brzucha :) a przede wszystkim PSYCHICZNA polepszyła się zauważalnie :)
Byłoby bardzo miło gdyby znalazły się osoby, które
POMOGŁYBY STUDENTOWI w badaniu PSYCHOLOGICZNYM :)

http://moje-ankiety.pl/respond-44200.html

przez Anna Maria 26 maja 2013, 16:38
Nie mam potrzeby nikogo nawracania,ale też nie lubię gdy ktoś to robi w moją stronę.Trochę szacunku do siebie! Tak samo dla mięsożernych których ja nazywam (w duchu) ignorantami ( tak nazywa się ludzi jedzących mięso w w Świadomości Kryszny,gdyż ignorują cierpienie zwierząt nie wiążą kotleta z żywym czującym jak człowiek organizmem), jak i laktooworoślinożercami czy weganami.

-- 26 maja 2013, 16:40 --

krzysztof1500, witaj na forum i powodzenia na ścieżce bez stosowania przemocy :D
Anna Maria

przez Little Red Fox 26 maja 2013, 16:52
to ja jeszcze podam przepis na zupę z czerwonej soczewicy, którą robię z pomidorami i mleczkiem kokosowym :D

szklankę soczewicy przepłukać i zostawić namoczoną na noc. Szykujemy garnek z grubym dnem, na rozgrzanej oliwie podprażamy curry, kolendrę, kumin i imbir - dzięki temu całość nabierze później bardziej wyrazistego aromatu. Następnie wrzucamy pokrojone 2 marchewki i pietruszkę i gdy wszystko się pięknie wymiesza, zalewam ok 1 l wody i czekam aż się zagotuję -dorzucam 3-4 ziemniaczki pokrojone w kostkę, soczewicę, 2-3 liście laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego i jeśli ktoś lubi 1-2 ząbki czosnku oraz trochę soli i pieprzu, przykrywam garnek - zostawiam go jednak lekko uchylony i niech się gotuję przez ok pół godziny. Następnie dodaje pomidory - zwykle używam tych z kartonika (potrzebujemy ok szklanki takowych), sok z 1 limonki i szklankę mleczka kokosowego, całość traktuję blenderem - w końcu zupa krem. Można podawać z chlebkiem naan.

Przepis na chlebek naan - uwaga w przepisie jest jajko i mleko, więc nie dla każdego:
15 g świeżych drożdży mieszamy z 50 ml mleka i odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia. Do dużej miski przesiewamy 225 g mąki pszennej, dodajemy wyrośnięte drożdże, 1 łyżkę oliwy (można też olej), 2 łyżki jogurtu naturalnego i jedno jajko, zagniatamy ręką, jeśli ciasto się okaże za suche można dodać jeszcze trochę jogurtu, jak zbyt lepkie - mąki. Nie zapomnijcie o przyprawach, ja dodaję standardowo sól/pieprz i zmieloną kolendrę lub rozdrobnioną w moździerzu, podobno jest smaczny z czarnuszką, aczkolwiek ja jeszcze nie próbowałam jej dodawać do moich chlebków. Odstawiamy ciasto do wyrośnięcia. Znowu je zagniatamy, dzielimy na 6 części i rozwałkowujemy na placki o grubości ok 5 mm, jak urośnie większe może się okazać że wyjdzie ich więcej :pirate:
Piekarnik nagrzewamy do 180/190* i pieczemy ok 10-15 minut.
Kotka. Będziesz go karmił, czesał i codziennie głaskał, bo kotek to bardzo lubi.
Za to jak ktoś przyjdzie ciemną nocką, żeby ci poderżnąć gardło, to kotek go zeżre.

(Ewa Białołęcka)

przez anonus 26 maja 2013, 17:20
Dobra, porzucam polemike z Wami, bo mnie jeszcze tu zlinczujecie albo dojdzie do jakiejs afery, a nie chcialbym tego.

Na sam koniec dodam, ze zjadlem wlasnie udka z kurczaka i nie czuje sie winny przez to, co zrobilem. Nie rozumiem tylko tego odwolywania sie do nauk Kryszny (ktos tam to zrobil). Jestescie hinduistami?
anonus

przez Anna Maria 26 maja 2013, 18:02
Osobiście czerpię mądrości z różnych religii.
Anna Maria

przez libertynka 26 maja 2013, 19:03
ameliaa, ja Ci mogę dać prosty przepis, bo ja jestem strasznym leniem jeśli chodzi o gotowanie, więc wszystko co robię to są szybkie i proste przepisy, prościej się nie da :)

1. Soczewica z pieczarkami i pomidorami - ugotować czerwoną soczewicę, na patelni podsmażyć trochę cebuli z cynamonem, można dodać imbir, kurkumę, co lubisz, do tego wrzucić pieczarki i dusić. Jak się soczewica ugotuje to odlać wodę i wrzucić pieczarki z cebulą, dodać do tego puszkę krojonych pomidorów, zagotować, doprawić. Ja zawsze dodaję suszone liście kolendry i obowiązkowo pieprz cayenne. Można jeść z ryżem, albo nawet samodzielnie :)

2. Ryż brązowy, na wierzch fasola z puszki, a na sam czubek guacamole: zgniecione awokado, czarne oliwki, ogórek, seler naciowy, papryczka chili, pieprz cayenne, sok z cytryny.

3. Wegańskie ciasto (przepis z puszka.pl pod nazwą biedronka) - wymieszać 4 szklanki mąki pełnoziarnistej, 2 szklanki cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, garść siemienia lnianego i łyżkę cynamonu. Jak suche składniki będą wymieszane to wlać do tego 1 szklankę oleju i 2 szklanki mleka sojowego. Wszystko razem wymieszać i przełożyć na blachę. Na górę można dać wiśnie lub inne owoce, orzechy, sezam.
Piec 40-45min w temp 200 stopni. Smakuje super pod warunkiem, że mąka będzie pełnoziarnista. Ja robię w 2 wersjach, albo z owocami na górze, a jak nie mam owoców to po upieczeniu i wystygnięciu kroję je w poprzek i przekładam konfiturą od babci, obojętnie czy wiśnia czy śliwka.
Ciasto przygotowuje się w 15min + 45min pieczenie. Nie potrzeba żadnych sprzętów, tylko miska, łyżka i blacha do pieczenia.
vel veganka
spotkam się we Wrocławiu, kto chętny proszę o pw

przez TAO 26 maja 2013, 19:11
veganka,

Jeśliby nie dodawać do pozycji nr 1 pomidorów to ta soczewica z pieczarkami to świetne nadzienie np: do naleśników lub pierogów :105:
TAO

przez Little Red Fox 26 maja 2013, 19:16
a ma ktoś sprawdzony przepis na falafel? :105:

(Ewa Białołęcka)

przez TAO 26 maja 2013, 19:20
Calineczka1990 napisał(a):a ma ktoś sprawdzony przepis na falafel? :105:

tu jest link do przepisu, który robi wrazenie dość dobre

http://szufladakuchenna.blogspot.com/20 ... lafel.html
TAO

przez Little Red Fox 26 maja 2013, 19:23
TAO, wygląda całkiem smacznie, ja mam pecha do wszystkich takich kulek, kotlecików i przy smażeniu się niestety rozlatują i nie wiem czy to wina niewłaściwych proporcji, czy ja jestem za mało delikatna :bezradny: uwielbiam również kotleciki brokułowe z sosem czosnkowym :great:

(Ewa Białołęcka)

przez libertynka 26 maja 2013, 19:29
TAO, dla mnie samo smażenie cebuli z cynamonem było nie lada odkryciem, ten zapach w domu :smile:
owszem jako nadzienie by się świetnie nadało. jak się komuś chce lepić pierogi ;) z naleśnikami to dobry pomysł.
lubię przepisy proste, nie przekombinowane, łatwe do strawienia, nie obciążające. 3-5 składników + przyprawy. poza tym do wszystkiego co się da przemycam pieprz cayenne, kurkumę, imbir, cynamon, no i kolendrę, czyli wszystko co ma działanie przeciwzapalne.
vel veganka
spotkam się we Wrocławiu, kto chętny proszę o pw

Sortuj wg