weganie i wegetarianie z forum - łączmy się!

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez Anna Maria 27 maja 2013, 20:23
TAO, być może.
Anna Maria

przez zmienny 27 maja 2013, 20:24
zmienny, moje mogą rosnąć

moje już wystarczająco duże. :-|
zmienny

przez TAO 27 maja 2013, 20:25
kasiątko,

I'm sure!!! Mieszkałem w kilku aśramach. W Indiach i tu w Polsce. W Polsce nawet ponad 7 miesięcy. :D
jest super, zawsze było, tylko trzeba było to zobaczyć ... :)))
TAO

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Śmiercionauta 27 maja 2013, 20:29
kasiątko, z najnowszych badań, które były prowadzone na ten temat.
Ostatnio edytowano 27 maja 2013, 20:32 przez Śmiercionauta, łącznie edytowano 1 raz
"nerwice upaństwowić moderacje wypierdolić"
Moderator

przez libertynka 27 maja 2013, 20:30
Skoro jesteśmy przy cebuli i czosnku to mi się przypomniało, że kiedyś o tym czytałam, może się podzielę:

W tradycji hinduistycznej, tantrycznej wyróżnia się kilka rodzajów pokarmu, który ma określony wpływ na organizm. I tak wyszczególniono pokarm :
- satwiczny (czujący)
- radżasowy (energia działania)
- tamasowy (energia statyczna, energia śmierci)

Jedzenie wegetariańskie jest w głównej mierze satwiczne (tzn. czujące). Wprowadza w organizmie równowagę, jest lekkostrawne i szybkostrawne więc nie zalega w jelitach. Dodatkowo powoduje wyciszenie organizmu bo nie ma w nim środków stymulujących umysł (które są w np.kawie). To daje więcej spokoju emocjonalnego, mentalnego i fizycznego. Wyciszony umysł i organizm oznacza więcej spokoju i uczucia błogości.
Do pokarmu satwicznego zalicza się głównie owoce, większość warzyw, ziarna, łagodne przyprawy, orzechy, naturalne słodycze, herbata ziołowa, nasiona, rośliny strączkowe.

Do pokarmów radżasowych, które reprezentują energię działania, pobudzenia i aktywności zalicza się : większość przypraw w ilościach umiarkowanych, rzodkiweki, kawę, herbatę, kakao, czekoladę ( oprócz białej), sos sojowy, lekarstwa, większość witamin i dodatków spożywczych. Pokarm ten wprowadza do krwi i pobudza gruczoły do aktywności co powoduje zwiększone pobudzenie psycho-fizyczne.

Ostatnią kategorię stanowi pokarm tamasowy (statyczny, energia zastała, zwana e. śmierci). Są to cebula, czosnek, nadmiar ostrych przypraw, chrzan, grzyby, przejrzały ser, mięso i jego przetwory, jajka, tytoń, ryby, alkohol, narkotyki, pokarm spleśniały, spalony, sfermentowany.

ze strony rozwojduchowy.net
vel veganka
spotkam się we Wrocławiu, kto chętny proszę o pw

przez Śmiercionauta 27 maja 2013, 20:48
Dzisiaj zamiast kurczaka na obiad to zrobiłem sobie kluski ziemniaczane z zielonej herbaty. Nie zrezygnuję z jedzenia mięsa, ale przynajmniej znacznie ograniczę spożycie.
Moderator

przez bittersweet 27 maja 2013, 20:57
kluski ziemniaczane z zielonej herbaty
:shock: jak smakowały ?
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

przez Śmiercionauta 27 maja 2013, 21:02
bittersweet, jak mój każdy eksperyment kulinarny, czyli niezbyt. :P Zamiast herbaty matcha użyłem zwykłej zielonej :mrgreen:
Moderator

przez TAO 27 maja 2013, 21:35
veganka,

- satwiczny (czujący)

ad1. to pokarm świętych - sadhu - guna dobroci -sattwa guna
ad.2 to pokarm królewski - radża znaczy w hindi król - guna pasji charakterystyczna dla przyciągania jin jang
ad,3 to pokarm o niskich wibracjach - guna ignorancji - tamas guna
jest super, zawsze było, tylko trzeba było to zobaczyć ... :)))
TAO

przez libertynka 27 maja 2013, 22:19
TAO, dzięki za uzupełnienie :) ja to znalazłam przez przypadek i uważam podział za bardzo ciekawy, aczkolwiek nie skupiam się na żadnej grupie, wszystko można byle z umiarem i przewagą zdrowego ;)
vel veganka

przez lukk79 27 maja 2013, 22:37
Kalebx3 napisał(a):mam jeszcze do Was takie pytanie .
czy wegetarianie maja wewnętrzna potrzebą jedzenia czosnku i cebuli i chrzanu? Pytam na poważnie , ponieważ jak wiadomo warzywa te odtruwają z mięsnych toksyn organizm.

ja nie mam, ale jestem weganinem, a nie wegetarianinem więc się nie wypowiadam :lol:

-- 27 maja 2013, 22:39 --

luk_dig napisał(a):bittersweet, jak mój każdy eksperyment kulinarny, czyli niezbyt. :P Zamiast herbaty matcha użyłem zwykłej zielonej :mrgreen:

jej, ciekawe to, kluski ziemniaczane z zieloną herbatą, możesz podesłać jakiś przepis?
Pierwszy Romantyk Forum

przez siostrawiatru 27 maja 2013, 22:40
TAO napisał(a):veganka,

- satwiczny (czujący)

ad1. to pokarm świętych - sadhu - guna dobroci -sattwa guna
ad.2 to pokarm królewski - radża znaczy w hindi król - guna pasji charakterystyczna dla przyciągania jin jang
ad,3 to pokarm o niskich wibracjach - guna ignorancji - tamas guna

Jezu, nic z tego nie rozumiem :shock:
“Ja… ja naprawdę w tej chwili nie bardzo wiem, kim jestem, proszę pana. Mogłabym powiedzieć, kim byłam dziś rano, ale od tego czasu musiałam się już zmienić wiele razy.”

przez lukk79 27 maja 2013, 22:41
luk_dig napisał(a):kasiątko, z najnowszych badań, które były prowadzone na ten temat.

Byłbym ostrożny z tymi badaniami, kwestia wciąż pozostaje otwarta chociaż mnie zdrowy rozsądek wskazuje, że nie ma opcji żeby tak złożony organizm nie odczuwał bólu.

-- 27 maja 2013, 22:47 --

*Wiola* napisał(a):Kalebx3, Ja jem bo lubię, mięso też jem ;) Teraz akurat nie mogę mleka krowiego więc zastępuję sojowym , albo kozim;)

lukk79 Moja ulubiona pasta na to humus <mniam>

humus jasne, klasyka. dobre też pasztety robione samemu, wiecie, takie zapiekane w foremkach i w ogóle, jak tradycyjny pasztet.
z pastami zresztą fajna sprawa bo starczy zmienić przyprawy i powstaje coś nowego, ja tą z grochu jadłem dziś też z oliwkami i sosem takim tajskim, lekko ostrym i słodkawym. tak samo kotlety, ja bardzo lubię z soczewicy i też jak zmieni się dodatki to różnie wychodzą.

-- 27 maja 2013, 22:54 --

Kalebx3 napisał(a):Czytałem kiedyś ,że tam gdzie króluje mleko sojowe ( w biednej Azji) rarytasem jest mleko krowie .
U nas odwrotnie . I dlaczego to mleko sojowe w Polsce jest takie drogie ( w stosunku do mleka krowiego)?
Z kitu pszczelego to wyciskają czy cóś?

Prawdopodobnie jest takie drogie bo jest dość krótko na rynku, nie ma firm lokalnych, które je wytwarzają tak jak spółdzielnie mleczarskie (których zresztą też już prawie nie ma). Inaczej zorientowane rolnictwo, brak zapotrzebowania, pomału się to zmienia.
Pierwszy Romantyk Forum

przez libertynka 28 maja 2013, 11:18
zna ktoś z Was przepisy takie powiedzmy oczyszczające i dodające sił?

wstałam dziś o 6:00, pojechałam coś zawieźć na pragę, wróciłam to było koło 8:00, zjadłam 2 kromki z tofu, pomidorem i sałatą i poszłam spać.
obudziłam się teraz, koło 11, z bólem głowy, w ogóle wszystko mnie boli, mięśnie, wszystko. wczoraj zjadłam za dużo ogórków, które ubóstwiam, i wieczorem było mi niedobrze, wyraźnie czułam, że te ogórki są jakoś sztucznie pędzone, ten dzisiejszy pomidor też.
siedzę i popijam mleko sojowe, też sztuczne jakby nie patrzeć.

normalnie to bym się napiła kawy, poprawiła czymś słodkim i już. ale kawę odstawiłam dobre 3tyg temu, nie mam pomysłu czym się postawić na nogi. mam ochotę na jakąś dietkę oczyszczającą. może jakieś soki warzywne lub koktajle?

wczoraj byłam na bazarze i te warzywa wyglądały tak pięknie i bajkowo, ani jednej skazy, bosz co ja jem. kiedyś ziemniaki były brudne prosto z ziemi wykopane a teraz czyste i wszystkie w jednym kształcie, zgodnym z unijną normą :-|

łeb mnie boooli a za oknem wciąż leje :hide:
vel veganka

Sortuj wg