Jakie studia doradzilibyście?

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez Icefun 17 lip 2012, 13:39
Jestem strasznie niezdecydowana jeśli chodzi o pytania "drożdżówka z makiem czy serem" - a co dopiero studia :D
Dostałam się na niemcoznawstwo, a niedługo ogłoszą listę na psychologię (no którą prawdopodobnie się dostanę).
Niemcoznawstwo trwa 3 lata (tzn, jest I i II stopien), a psychologia 5 (jednolite magisterskie).
Psychologia jest niesamowicie ciekawa - chociaz waham się, czy mogę tam iść i uczyć się o zaburzeniach i mechanizmach działania ludzkiego, nie poradziwszy sobie najpierw z samą sobą;)
Niemcoznawstwo - lubię języki (angielski, niemiecki) i myślę że turystyka lub sztuka to dziedziny w których mogłabym po tych studiach pracować. Cieszyłoby mnie to. A psychologię mogę zrobić np. podyplomowo. (?)
Już prawie miałam wycofywać dokumenty z tej psychologii, ale przeglądam to forum i waham się. Przecież po psychologii nie trzeba być psychologiem (chociaż - nie miałabym nic przeciwko, ale nie chcialabym być szkolnym - mialam kontakt ze szkolnym psychologiem i wiem że czasem jego zadania ograniczają się do bezowocnej rozmowy z "trudnym wychowankiem" albo przeprowadzenia lekcji typu "rysujemy przekreślone papierosy bo nałóg jest zły").
Niemcoznawstwo nie reprezentuje zbyt wysokiego poziomu (a ja jestem uzależniona od opinii innych), z kolei psychologia łączy się z biologią, do której - mimo że ciekawa - nigdy się nie przykładałam.
Na chwilę obecną jest mi wszystko jedno, co będę studiować, ale wiem że nie mogę marnować swojego czasu i pieniędzy rodziców. Poza tym, wciąż myślę jaki jest odbiór społeczeństwa na zdania "studentka niemcoznawstwa" i "studentka psychologii". Chociaz - racja - to akurat najmniejszy problem prawdopodobnie.
Niby zycie jest od tego, żeby próbować - ale z drugiej strony nie mogę marnować czasu ani pieniędzy, bo nie mam czym szastać.

przez Adam Smith 17 lip 2012, 13:51
Na to pytanie musisz sobie sama odpowiedzieć ;)

Poza tym, wciąż myślę jaki jest odbiór społeczeństwa na zdania "studentka niemcoznawstwa" i "studentka psychologii"

To nie ma znaczenia ;)

(a ja jestem uzależniona od opinii innych)

Dlaczego opinia innych jest tak ważna ?
Adam Smith

przez Fleure_De_Violette 17 lip 2012, 13:58
Icefun, przede wszystkim warto się zastanowić, co będzie sprawiało Ci większą przyjemność i, co bardziej Cię interesuje? Nie ma co zawracać sobie głowę opiniami innych, ani studiować, żeby studiować - to Twoja decyzja. Ważne, żebyś studiowała z pewną pasją, wtedy nauka będzie przyjemniejsza.

Zastanów się też, co chciałabyś robić po studiach - jakie są Twoje aspiracje zawodowe?
Możesz spróbować też wbić się na inny kierunek w drugich turach?! Może, interesuje Cię zupełnie coś innego.
Life always offers you a second chance. Its called tomorrow.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez rafka 17 lip 2012, 15:12
Z tą drożdżówka to może 2 - smakowa. Z drożdżówkami tak może , ale jeśli o życiowe wybory to trochę inaczej wygląda.
Są tacy którzy studiują na raz 2 kierunki. Powiem szczerze, że ja bym tak nie mogła.
Tu musisz się zdecydować.
Ostatnio np. zrobiłam sobie kanapkę i usiadłam na łóżku. Tak jakoś musiałam się niesfornie przekręcić, że zahaczyłam o doniczkę z kwiatkiem. Chciałam ratować kanapkę i kwiatka. Niestety kanapka wylądowała na ziemi i doniczka też. Gdybym się skupiła na ''jednej rzeczy'' to nie musiałabym podwójnie sprzątać.
rafka

przez Fleure_De_Violette 17 lip 2012, 15:24
rafka, ja przez pewien czas studiowałam dwa kierunki. Teoretycznie było to do pogodzenia, jednak praktycznie - padałam fizycznie. Codziennie na uczelni od 8-18;/ Stwierdziłam, że lepiej skupić się na jednej rzeczy i robić to porządnie.

przez nowy_franek 17 lip 2012, 16:24
Ale owijacie...

Studiuj to w czym jesteś dobra, w czym sie czuje mocna, do czego masz zapał - to prawda.
Ale niestety dziś rynek pracy weryfikuje wszystko.
Wszak trąbią o tym w tv co jakiś czas.
Mówisz że Ci wszystko jedno - właśnie to jest błąd, sam go popełniłem i teraz muszę kombinować jakoś.
Prawda może i jest taka że po wszystkich kierunkach da sie prace znaleść, ale po niektórych łatwiej a po innych graniczy to z cudem (staż jeszcze ok, bo dają z urzędu, ale potem wieeele miesięcy szukania).

Wszelkie filologie dziś w zasadzie nie są potrzebne, potrzebny jest język - znajomość praktyczna, a do tego sto innnych dyplomów.
Psychologia - czasem są ogłoszenia o prace ale na każde stanowisko przypada zapewne kilkadziesiąt podać.
Niestety trzeba myśleć dzis o tym co bedziesz robić za pare lat, bo skonczyc studia a potem być bezrobotnym - nie jest to przyjemne.
Taką psychologie to mozesz studiować sobie hobbystycznie, choc oczywiscie nie odwodzę Cię studiów nornalnych.
Ważne byś coś robiła podczas studiów, tzn zdobywała dośw - nawet pracując jako wolnontariusz, to potem na pewno zaprocentuje.
Bo jak ktos sie całe studia obija żyjąc z kasy rodziców to nie oszukujmy sie - potem ma lipe. A kasa rodziców kiedyś sie skończy.
Najprościej odpowiedziec sobie na to pytanie przeglądając oferty pracy. kogo dziś szukają w Twoim, moim mieście? Czasem zastanawiam się czy nie zrobić kursu fryzjerskiego po prostu.
mój nibyBlog Ale jak ktoś nie lubi dużo czytać to nie polecam, ew nie lubi ckliwych opowieści to j.w. Poza tym zapraszam.

przez rafka 17 lip 2012, 16:39
tez właśnie sama musisz wyczuć. Bo każdy będzie co innego doradzał. Swoich czasów też mi ktoś radził.
Powiem szczerze, że tylko się wkurzałam. Wiem, że pewnych rzeczy w moim przypadku nie da się pogodzić.
Albo to albo to. Jak sobie jedno skończysz zawsze można później myśleć co dalej
rafka

przez Fleure_De_Violette 17 lip 2012, 16:43
nowy_franek, niemcoznawstwo to nie filologia. Zresztą napisałam, żeby poszukała innego kierunki na rekrutacjach uzupełniających.

przez nowy_franek 17 lip 2012, 16:54
Masz racje Fleure , niemcoznawstwo to szerszy kierunek, moje niedopatrzenie , zwracam honory :uklon: :smile:

Po prostu to wszystko jest dziś trudne, wszystkim niestety rządzi kasa a my musimy tak kierować swoim życiem by ją mieć, bo bez niej bida.
Jesli nasza koleżanka jest mocna w przedmiotach ścisłych to zdecydowanie takie kierunki polecać należy.
mój nibyBlog Ale jak ktoś nie lubi dużo czytać to nie polecam, ew nie lubi ckliwych opowieści to j.w. Poza tym zapraszam.

przez Fleure_De_Violette 17 lip 2012, 17:06
nowy_franek, i techniczne :D Psychologów jest teraz masa.
Na kierunkach ścisłych i technicznych są po cztery rekrutacje, bo mało jest na nie chętnych.

przez linka 17 lip 2012, 17:11
Stwierdzam na podstawie swojego życia, o ile nie chcesz zostać nauczycielem, lekarzem, prawnikiem itd to studia to niepotrzebna strata czasu - ewentualnie jeśli cię stać to fajnie przedłuża się "dzieciństwo" w przeciwnym razie radzę nabywać doświadczenia.

Psychologów a raczej absolwentów psychologii w tym kraju więcej już mamy niż specjalistów od marketingu i zarządzania, nie polecam, kompletny brak pracy po tym...
Niemcoznawstwo .... to brzmi jak lajtowa wersja germanistyki, a co za tym idzie jak mieliby do wyboru kogoś po tym i po tym to wybiorą germanistę......tak to wygląda.....
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Seraphim 17 lip 2012, 17:17
Icefun a może studiuj fizykę kwantową albo inżynierię materiałową bo psychologia i niemcoznawstwo jest ch-jowe.
Zasugerujesz się moją opinią i zmienisz zainteresowania?

Poza tym jak się obcych ludzi można pytać o tak ważną sprawę jak kierunek studiów? niezła abstrakcja.

przez linka 17 lip 2012, 17:25
Seraphim, true 8)
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Fleure_De_Violette 17 lip 2012, 17:39
Seraphim, teraz każdy o to pyta, na wszelkiego rodzaju forach - nowa moda. Maturzyści nie wiedzą, co chcą robić w życiu i polegają na opiniach innych 8)

A ja polecam inżynierię materiałową - studiowałam, kierunek dość ciekawy i przyszłościowy :lol:

Sortuj wg