Języki obce.

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

Języki obce.

przez Atalia 09 lip 2012, 11:03
Angielski - bez szału,
niemiecki - trochę zakurzony, od 2. lat nie używałam, ale, myślę, kwestia odświeżenia,
rosyjski - dość zaawansowanie,
kirgiski - podstawowy, acz - brnę dalej,
turecki - analogicznie do kirgiskiego,
zapatruję się na hiszpański i arabski, ale jeszcze nie w tej chwili :105:

A co się robi? Traci.

Języki obce.

przez Saanna 09 lip 2012, 11:25
askad zainteresowanie kirgiskim i tureckim? ja kiedys myslalam o arabskim. jestem zafascynowana swiatem orientu :) a azja centralna to bylo moje marzenie podroznicze

Języki obce.

przez Atalia 09 lip 2012, 11:31
Saanna, witaj w klubie zainteresowanych Azją Środkową ;)
Na kierunku robię 2. specjalizacje - rosyjską i środkowoazjatycką (plus Syberia). Kirgiski wzięłam w ramach kierunku, turecki trafił się przypadkowo - diablo podobne; ja, w założeniu, iż chcę liznąć arabskiego postanowiłam wyjść właśnie od kirgiskiego, by przejść do tadżyckiego, z którego nie tak trudno i daleko do perskiego :)

A co się robi? Traci.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Języki obce.

przez LucP84 09 lip 2012, 11:34
Znam w jakimś tam stopniu angielski, ale ciężko mi to dokładnie określić. Ze słowa pisanego to wiele rozumiem, natomiast z wymowy niewiele. Sam raczej też nie potrafię zbyt dużo powiedzieć w tym języku.

Uczyłem się niemieckiego 10 lat, ale prawie nic nie pamiętam. Łatwiejszy jest pod względem wymowy i rozumienia ze słuchu, bo wymowę ma bliższą do polskiego. Choć podobno taki prawdziwy, nieliteracki niemiecki to jest w bardzo różnych odmianach regionalnych i trudno niektóre zrozumieć.
LucP84

Języki obce.

przez Saanna 09 lip 2012, 11:37
to nie lepiej od razu perski. a do tureckiego podobniy jest gramatycznie? bo jesli tak, to by sie zgadzalo, bo tam chyba zamieszkuja ludy ugrofinskie - tak mi przynajmniej znajoma z hungarystyki mowila i faktyczne, z tego co aj sorientowalam. to wegierski, turecki, finski to w sumie "jedne" pies - skleja sie wyrazy. ja to zaluje ze nie poszlam na fillogie (chcialam isc na orienyalistyke lub slawistyke - poludniowa). ale przez 2 lata pracowalam z jezykami i musialam miec nosa do slwotworsta i pochodzenia wyrazów ;), osobiscie lubie etymologie ;)

Języki obce.

przez Atalia 09 lip 2012, 11:53
Pewnie, że byłoby lepiej od razu perski, ale myśląc życiowo stawiam sobie drobniejsze cele - przystanki ;)
Gramatycznie - fakt, co do ludów - tu ludy tureckie, tam - irańskie, aczkolwiek wrzucając do większego worka powiedziałabym po prostu - indoirańskie plus pochodne (szpecjalistą tu nie jestem). Nie masz już szansy spróbowania więc wymarzonej orientalistyki lub slawistyki?

A co się robi? Traci.

Języki obce.

przez Saanna 09 lip 2012, 11:59
nie chce mi sie, juz jestem 6 lat po studiach. wole pojsc na kurs i zrobic sobie certyfikat. tak mialam z serbskim, z tymze nie podeszlam do egzaminu. chcialam studiowac w letniej szkole w belgradzie, ale nie wyszlo. kurs euro stanal mi na przeszkodzie :)

Języki obce.

przez Atalia 09 lip 2012, 12:04
Ciężki jest do ogarnięcia serbski?
Z kursami - też racja, eksploatowanie, eksploatowanie, eksploatowanie nauki języka, bez rozpraszaczy, jak to bywa z nie wszystkimi interesującymi przedmiotami na kierunku studiów :)

A co się robi? Traci.

Języki obce.

przez carlosbueno 09 lip 2012, 12:10
a z tymi językami byłej Jugosławii to w ogóle jest niezły kocioł kiedyś był tam jeden język urzędowy serbsko-chorwacki a teraz każdy kraj ma swój i jest język czarnogórski, słoweński, bośniacki, macedoński i td a między sobą się niewiele różnią i każdy się z każdym dogada łatwiej niż np mieszkańcy Francji, czy w.Brytanii między sobą.
Największy Forumowy Maruda

Języki obce.

przez Atalia 09 lip 2012, 12:16
...podobnie jak usilne próby (zakończone, bądź co bądź, 'sukcesem') odcinania się od rosyjskiego byłych republik CCCP (jak i nie tylko) skutkujące tworzeniem nowych języków. Kreowanie odrębności, tożsamości...

A co się robi? Traci.

Języki obce.

przez what_a_feeling 09 lip 2012, 12:19
Ciężki jest do ogarnięcia serbski?

Ja učim i volim srpski jezik.

Niestety mało jest materiałów do nauki. Więc niektóre rzeczy ciężko trochę ogarnąć, np. mam problemy z liczbą mnogą.
Ostatnio edytowano 09 lip 2012, 12:21 przez what_a_feeling, łącznie edytowano 1 raz
F20.0

Języki obce.

przez carlosbueno 09 lip 2012, 12:21
co do ZSRR na Łotwie co trzeci Łotysz( a może to to już nie Łotysz tylko Rusek) nie umie łotewskiego, nawet przez to tam prawa ograniczone mają. Podobnie jest ze znajomością ukraińskiego we wschodniej części Ukrainy, a ukraiński brzmi dla mnie jak połączanie polskiego z rosyjskim. Ale w takiej Gruzji czy Armenii młode pokolenie już po rosyjsku nie umie no ale to są bardzo stare narody i języki nie to co np Białorusini czy Ukraińcy
Największy Forumowy Maruda

Języki obce.

przez Atalia 09 lip 2012, 12:23
what_a_feeling napisał(a):Ja učim i volim srpski jezik.

Niestety mało jest materiałów do nauki. Więc niektóre rzeczy ciężko trochę ogarnąć, np. mam problemy z liczbą mnogą.

Super!!! :105:
Ja maniakalnie poszukuję słownika kirgiskiego, a jako, że polsko-kirgiskiego nie ma, kol. w Rosji próbowała mi wyłowić kirgisko - rosyjski lub kirg. - turecki, ale i tych, póki co niet :bezradny:

A co się robi? Traci.

Języki obce.

przez what_a_feeling 09 lip 2012, 12:27
Do serbskiego są polskie książki: Język serbski dla początkujączych oraz Język serbski dla zaawansowanych, ale to nie są samouczki a podręczniki dla studentów, ale uczyć się z nich samemu również można.
F20.0

Sortuj wg