Operatorzy CNC- praca przyszłości ?

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez carlosbueno 13 lut 2012, 14:00
Przeglądając oferty pracy często widzę że poszukują operatorów CNC - czyli komputerowe sterowanie maszyn numerycznych głównie obrabiarek,frezarek i tokarek. Zainteresowałem się tym tematem bo Ci operatorzy nie dość że poszukiwani to jeszcze całkiem nieźle mogą zarobić zwłaszcza za granicą od 10 do 20 Euro na godzinę w zależności od kraju i doświadczenia. Nawet w Polsce zwłaszcza w większych miastach zarobki ponad 2 tys na rękę wynoszą. Aby zostać operatorem wystarczy kurs są nawet organizowane intensywne 5- dniowe koszt 1500-2000 zł. Zastanawiam się czy bym wstanie nauczyć się tego zawodu w tak krótkim czasie tym bardziej że są 3 letnie technika o tej specjalności czy nawet studia techniczne w tej dziedzinie. Dodam jeszcze że w życiu na oczy tokarki, frezarki nie widziałem nie mówiąc już o tej skomputeryzowanej obrabiarce CNC. Wszedłem na forum poświęcone CNC a tam piszą o rzeczach o których nie mam pojęcia w mało zrozumiałym technicznych języku i zastanawiam się czy w ciągu 5 dni mógłbym to opanować tym bardziej że nie przejawiałem nigdy zainteresowań technicznych i czy te szkolenia 5 dniowe dość drogie to nie jakaś lipa albo są przeznaczone dla osób znających się już trochę na tokarstwie. Może na forum jest ktoś co o tym wie bo na forach zawodowych to co tam piszą to dla mnie jakiś totalny kosmos bo piszą osoby obeznane w tokarstwie.
Największy Forumowy Maruda

przez Sorrow 13 lut 2012, 14:08
A nie mógłbyś do jakiejś policealnej? Może jest jakaś bezpłatna?

przez Dariusz_wawa 13 lut 2012, 14:11
carlosbueno napisał(a):Przeglądając oferty pracy często widzę że poszukują operatorów CNC - czyli komputerowe sterowanie maszyn numerycznych głównie obrabiarek,frezarek i tokarek. Zainteresowałem się tym tematem bo Ci operatorzy nie dość że poszukiwani to jeszcze całkiem nieźle mogą zarobić zwłaszcza za granicą od 10 do 20 Euro na godzinę w zależności od kraju i doświadczenia. Nawet w Polsce zwłaszcza w większych miastach zarobki ponad 2 tys na rękę wynoszą. Aby zostać operatorem wystarczy kurs są nawet organizowane intensywne 5- dniowe koszt 1500-2000 zł. Zastanawiam się czy bym wstanie nauczyć się tego zawodu w tak krótkim czasie tym bardziej że są 3 letnie technika o tej specjalności czy nawet studia techniczne w tej dziedzinie. Dodam jeszcze że w życiu na oczy tokarki, frezarki nie widziałem nie mówiąc już o tej skomputeryzowanej obrabiarce CNC. Wszedłem na forum poświęcone CNC a tam piszą o rzeczach o których nie mam pojęcia w mało zrozumiałym technicznych języku i zastanawiam się czy w ciągu 5 dni mógłbym to opanować tym bardziej że nie przejawiałem nigdy zainteresowań technicznych i czy te szkolenia 5 dniowe dość drogie to nie jakaś lipa albo są przeznaczone dla osób znających się już trochę na tokarstwie. Może na forum jest ktoś co o tym wie bo na forach zawodowych to co tam piszą to dla mnie jakiś totalny kosmos bo piszą osoby obeznane w tokarstwie.

Uderz do THAZKA ,on przy czymś takim pracuje.
Każda uratowana dusza jest powodem do wielkiej radości

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez carlosbueno 13 lut 2012, 14:15
Sorrow napisał(a):A nie mógłbyś do jakiejś policealnej? Może jest jakaś bezpłatna?

ja jestem już po 30-tce nie wiem czy takich staruchów przyjmują poza tym długo to trwa. Ale 5 dniowy kurs dla tak zielonych w tym temacie to mało nawet jakbym egzamin na tym kursie zdał to wątpię żebym czuł się w tym pewnie.

przez Sorrow 13 lut 2012, 14:38
No, raczej taki krótki kurs nic nie da. A może jakaś książka jest do tego? Policealne są dla dorosłych. A 2 lata to nie jest tak strasznie jak potem przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat człowiek ma z tego profity. Tylko trzeba uważać na poziom szkoły, bo może być za niski.

przez Michuj 13 lut 2012, 14:41
carlosbueno, rozglądałeś się za tymi kursami w Anglii? Jak to cenowo wygląda?
Loża szyderców

przez carlosbueno 13 lut 2012, 15:01
Nie w Polsce bo w Polsce teraz jestem. Ale te kursy zrobione w Polsce są premiowane w całej Europie. W Anglii też można zrobić pewnie trochę drożej niż w Polsce ale w porównaniu do tamtejszych zarobków to nic wielkiego. Największe pieniądze na CNC można zarobić w Skandynawii zwłaszcza w Norwegii nawet około 100 zł za h płacą podobno. Ale kursy, kursami pewnie praktyki solidnej do tego trzeba jak w każdym zawodzie, ci co poszli kiedyś do szkół zawodowych, techników na obróbkę skrawania itp po takim kursie pewnie więcej skumają niż tacy zieloni bez podstaw jak ja.

przez Luc84 18 kwi 2012, 00:55
Ja na takie dwumiesięczny kurs z PUP wkrótce idę. Też mam obawy ile zrozumiem oraz czy dam radę z rysunkiem technicznym.
Z programowaniem obrabiarek może prędzej, bo mam wykształcenie informatyczne.

Ktoś robił kurs z PUP w tym kierunku?
Luc84

przez petra 18 kwi 2012, 01:03
w anglii placa 12-17 funciakow
petra

przez Sorrow 18 kwi 2012, 01:31
Luc84 napisał(a):Ja na takie dwumiesięczny kurs z PUP wkrótce idę.

Nie wierzę :P .

przez Luc84 18 kwi 2012, 09:58
Czemu nie wierzysz? Byłem już z PUP na podobnej długości kursie księgowym w 2009 roku.
Kursów to oni mają parę do wyboru, gorzej z pracą.
Luc84

Sortuj wg