Honor - czym jest dla mnie

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez Kapsch 11 sie 2011, 11:23
Na początek definicja honoru :

"Honor to postawa, dla której charakterystyczne jest połączenie silnego poczucia własnej wartości z wiarą w wyznawane zasady moralne, religijne lub społeczne. Naruszenie zasad honoru przez siebie lub innych odbierane bywa jako "dyshonor" lub "hańba". W wielu społeczeństwach takie naruszenie pociąga za sobą natychmiastową, osobistą reakcję "zhańbionego" lub innego członka tej samej grupy."

Czym jest dla mnie ? To wyuczona z dzieciństwa postawa moralna zaszczepiona przez rodziców a z wiekiem wzbogacana o własne doświadczenia. O sobie powiem, że jestem osobą niezwykle honorową. W tym miejscu wiele osób zastanowi się czym on naprawdę jest. Wiele osób myli honor z godnością osobistą a różnica jest taka, że godność nie wymaga zemsty, honor tak :)

Nie zaprzeczając sobie napiszę, że nie jestem mściwy. Natomiast razi mnie ludzka głupota i dyskusja nie podparta właściwymi argumentami. Dyskusja pt. "nie bo nie" lub "bo tak ma być i już" doprowadzają mnie do szału. Zwykle staram się drążyć temat i wyjaśnić co jest grane. A to już "woda na młyn" dla oponenta.

Honor to pojęcie często obce i nie zrozumiałe dla kobiet. Kobiety często kierują się intuicją, rozumem lub sercem. Stąd też nie zrozumiałe są dla nich pewne męskie zachowania.
Mam zamiar wypić frugo z wódką żeby połączyć słodki smak dzieciństwa z gorzkim smakiem źycia

przez Im_Back 11 sie 2011, 11:29
Dyskusja pt. "nie bo nie" lub "bo tka ma być i już" doprowadzają mnie do szału.

To jedyne z czym się zgadzam .
Pozwolę sobie opisać jak ja rozumiem honor .

( jak tylko wstawię kurczaka do piekarnika )
Im_Back

przez *Monika* 11 sie 2011, 11:34
Kapsch, Zapomniałeś dodać, że w polskiej historii i literaturze honor jest często łączony z patriotyzmem i bohaterstwem.
Zbyt szeroki temat, a rozpatrywanie go w kategoriach osobistych wycieczek, wybacz.....ale to jakby usprawiedliwienie.
Oby w tym temacie nie powstała kolejna ostra wymiana zdań z naruszeniem zasad Regulaminu.
Obrazek
Główny Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Im_Back 11 sie 2011, 11:40
Monika1974,
no to akurat nie wycieczka .
On tylko odpowiedział na moje zapotrzebowanie z tematu -pytania do admina .
Myślę ,że porównanie dwóch skrajnych poglądów może być całkiem ciekawą dysputą .
Bez obaw nie będziemy sobie skakali do oczu ...no przynajmniej ja ,za Kapscha nie mówię .
Im_Back

przez *Monika* 11 sie 2011, 11:42
Monika1974, Dobrze, czekam na tą interesującą konwersację opartą na wzajemnym szacunku do odrębnych zdań i poglądów.
Obrazek
Główny Moderator

przez Kapsch 11 sie 2011, 11:43
Monika1974, Temat stworzyłem w celu konstruktywnej dyskusji.
Umówmy się, że będę odpowiedzialny za kulturę wypowiedzi :)
Zapomniałeś dodać, że w polskiej historii i literaturze honor jest często łączony z patriotyzmem i bohaterstwem.

Myślę, że tutaj nie miejsce na patriotyzm i bohaterstwo ;)
Temat został też stworzony gdyż chcieliśmy z Im_Back przedyskutować tą kwestię. Aczkolwiek mile są widziane inne komentarze.

-- 11 sie 2011, 11:45 --

Bez obaw nie będziemy sobie skakali do oczu ...no przynajmniej ja ,za Kapscha nie mówię

Ja również obiecuję być grzeczny :angel:
Mam zamiar wypić frugo z wódką żeby połączyć słodki smak dzieciństwa z gorzkim smakiem źycia

przez *Monika* 11 sie 2011, 11:47
Kapsch, Im_Back, Cieszę się, że przedyskutujecie tą kwestię w szerokim aspekcie.
:D
Obrazek
Główny Moderator

przez Kapsch 11 sie 2011, 11:50
Niech inni biorą przykład i się uczą.

przez Im_Back 11 sie 2011, 12:07
Honor -abstrakcyjne pojęcie usprawiedliwiające wszystko

Dla mnie honor jest nierozerwalnie związany z tzw arystokracja .
Trudno zaprzeczyć ,iż kiedyś mieszczanin ,kupiec,chłop nie posiadał honoru któremu można było dać wiarę .

"Błękitno krwiści " wyewoluowali" z silnych i brutalnych ,tych którzy potrafili siłą ,sprytem i podstępem przejąc
władze absolutna nad grupa ( tu wspomnę ,że zagłębiam się daleko w przeszłość )
Po ustaleniu i wzmocnieniu własnej pozycji ,zazwyczaj za pomocą zgromadzonych dóbr ,budowali feudalny model mikro i makro społeczeństwa .

Tu powstało pojęcie honor -które w swej abstrakcji potrafiło usprawiedliwić ,każdą niegodziwość .
Wojnę ,napad na ościenne państewko ,mord ,gwałt,grabież . Stało się w swoje magi paradygmatem świeckim .

Trzeba tu wspomnieć o pojedynkach honorowych i zabójstwach w imię honoru np;za zdradę .
Pojedynki takie "honorowe" wg dzisiejszych norm są zwykłym morderstwem ,nie ma w nich afektu ani amoku usprawiedliwiającego takie działanie .Tak więc ,Ci honorowi dżentelmeni ,chcąc nie chcąc ,poprzez wpojone zasady byli jedynie mordercami bez skrupułów .

Poruszona przez Monikę sprawa honor-patriotyzm-wiara ,czyli oklepane propagandowe Bóg,Honor,ojczyzna .Dam spokój z patriotyzmem ,bo to większe bagno od honoru .
Ale link pomiędzy honorem a religią trudno mi pominąć .

Tak ,Bóg i honor na stałe w jaźni arystokracji wyryty sznyt .
w imię honoru dostając w twarz -oddaje bo mój honor doznał uszczerbku.
Kontrapunkt; Jezus nauczał pokory ,nastawiania drugiego policzka i oddawania Bogu co Boski a Cesarzowi co cesarskie .Wiec nie trzeba być wcale filozofem,żeby na pierwszy rzut oka zobaczyć ,że Boga z honorem nie da się połączyć z pokorą tak ale z honorem ni chu..chu . Robiąc to pokazujemy że jesteśmy do wyboru:
1 głupcami
2 hipokrytami

Podsumowanie ;
Spróbujcie opisać jakieś działanie z pobudek honorowych nie używając tego paradygmatycznego narzędzia .jakim jest słowo HONOR

Zapraszam do przedstawienia własnego zdania
Im_Back

przez depresyjny86 11 sie 2011, 12:21
Niech inni biorą przykład i się uczą.

Bez złośliwości ale..niech każdy bierze przykład z kogo chce.ps mam nadzieję,że już sobie nie będziemy skakać do oczu.
:)

przez halenore 11 sie 2011, 12:37
Kapsch napisał(a):Honor to pojęcie często obce i nie zrozumiałe dla kobiet. Kobiety często kierują się intuicją, rozumem lub sercem. Stąd też nie zrozumiałe są dla nich pewne męskie zachowania.

Zgoda. Rzeczywiście mężczyznom łatwiej zachowywać się honorowo. Kobiety patrzą na problem szerzej i rozważają każdy aspekt. Wynika to z biologizmu kobiety. W tym sensie, że kobieta jest stworzona do bycia matką. Kobieta ma świadomość, że nie decyduje tylko i wyłącznie o sobie. Mamy po prostu inne priorytety.
My mother said to get things done.
You'd better not mess with Major Tom...
Natręt Gramatyczny

przez Im_Back 11 sie 2011, 12:52
halenore,

A ja odnoszę wrażenie ,że to bardzo szowinistyczne .
zobacz na islam na dżihad . Dla niego to obrona wiary i fanatyzm ,dla niej to wychowanie dziecka i
opieka nad domem . Dżihad jest wschodnia odmianą honoru .
Co mogę dodać ,tylko ,że kobiety winny rządzić i ustalać reguły . Bo mężczyźni pod wpływem eksplozji testosteronu odkurzają honor i jemu podobne i robią rzeczy które są często zbrodnicze .

-- 11 sie 2011, 12:59 --

Że szowinistyczne ,to się samo z siebie rozumie ,nie Twoja wypowiedz tylko cytat z Kapscha
Im_Back

przez halenore 11 sie 2011, 13:02
Z fizjologicznego punktu widzenia hormony zasadniczo wpływaja na kształtowanie cech płciowych, osobowościowych, zachowanie.
My mother said to get things done.
You'd better not mess with Major Tom...
Natręt Gramatyczny

przez Im_Back 11 sie 2011, 13:12
to prawda ,ale nie zapominaj że posiadamy umiejętność abstrakcyjnego myślenia .
Im_Back

Sortuj wg