A jaką Wy macie lunulę?

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

A jaką Wy macie lunulę?

przez tomakin 10 maja 2008, 21:03
Lunula to takie coś na paznokciu, o, tutaj widać gdzie:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Fingernail_label.jpg

Jest to zbiór młodych komórek, nie wyrośniętych. Najogólniej rzecz ujmując, im ktoś ma szybszy metabolizm, lepsze ukrwienie i aktywniejsze procesy oddychania tlenowego komórek, tym większe ma lunule. Niemal każdy z nas ma na kciukach, ogromna większość na palcach wskazujących, potem środkowych (z reguły mniejsze) i tak dalej, aż do małego. Są ludzie którzy mają tylko na kciukach z powodów genetycznych, ale z reguły nie geny tu wchodzą w grę, a zaburzenia metabolizmu.

Częste specyficzne czynności wykonywane końcówkami palców potrafią zniekształcić przyrost lunuli, np muzycy często mają większe na jednej ręce.

W praktyce jeśli ktoś ma np silną niedoczynność tarczycy, jest po chemioterapii, ma stan przedrakowy - nie ma lunuli w ogóle, nawet na kciukach. To samo dotyczy chorych na gruźlicę, stwardnienie rozsiane etc etc etc

Co zauważyłem - wszyscy ludzie z silnymi atakami lękowymi których spotkałem i wypytywałem przyznawali się, że lunulę mają tylko na kciukach a i to małą. Ciekaw jestem, czy będzie to jakaś reguła? Zastanawia mnie jaki tu może być związek - może niedokrwienie końcówek palców przekłada się jakoś na niedokrwienie pewnych obszarów mózgu, który zaczyna świrować gdy "głoduje"?

I jeszcze raz - bez paniki, często jest tak, że lunuli nie mają ludzie kompletnie zdrowi :D Aczkolwiek lepiej oczywiście mieć niż nie mieć.

Re: A jaką Wy macie lunulę?

przez tomakin 10 maja 2008, 21:15
No w sumie fajnie, ok, primo:

//edit

no jasne, zapomniałem zadać pytanie.

Kieruję do ludzi mających silne ataki lękowe - nie natręctwa czy tym podobne rzeczy, ale zwykłą nerwicę lękową z atakami paniki. Na ilu palcach macie dobrze widoczną lunulę :D

a dlaczego piszę w nowym poście:

Informacja

Nie możesz już edytować ani usunąć tego postu.

przez adam_s 10 maja 2008, 22:24
Dobrze widoczne mam na obydwu kciukach, trochę mniejsze ale widoczne mam także na palcach środkowych. Ponadto na prawej lunula jest widoczna na palcu serdecznym, na lewej na wskazującym ( ale są małe ). Na innych są niewidoczne.
GG: 5988000

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez anonim 10 maja 2008, 22:34
Ja mam tylko na kciukach.
"MUSZĘ LECZYĆ SIĘ NA BÓL I STRACH
GDZIE JEST CZŁOWIEK KTÓRY Z SIEBIE SAM POKAŻE MI JAK
KTO POKAŻE MI JAK ?"

przez romek 11 maja 2008, 01:35
Oj przesadzacie... Ja mam ataki lękowe a lunulę mam na wszystkich paznokciach. Obawiam się, że nie ma to żadnego związku szanowne nerwusy :-) Równie dobrze może się okazać, że osoby, które mają ataki nerwowe zakładają zawsze w środę niebieskie majtki. Pozdro, wyluzujcie.

przez tomakin 11 maja 2008, 03:05
yo, po to pytam żeby sprawdzić. Teoretycznie ponad 90% ludzi powinno mieć widoczne na wszystkich palcach, bo tak to się rozkłada w społeczeństwie. Zobaczymy jak jest tutaj :P

przez Sorrow 11 maja 2008, 03:23
Ja mam tylko na kciukach.

przez scrat 11 maja 2008, 03:25
Malutka (ledwo widoczna) na lewym kciuku, na prawym nie mam. Na reszcie palców też nie.
Przyjaciel forum

przez Vitalia 11 maja 2008, 08:08
ja nie mam tylko na małych palcach, na pozostałych mam ale raczej nie za dużą(muszę z kimś porównać) poza tym na jednej łapce mam więsze te lunule niż na drugiej

przez anonimowa 11 maja 2008, 11:15
Bardzo ciekawy temat :lol: A więc moje lunule: na kciukach dobrze widoczne, na palcach wskazujących widoczne, ale małe, na środkowych mniejsze, na serdecznych prawie niewidoczne, a na malutkich palcach to wcale nie ma, może tak 0,5 mm.

przez tomakin 11 maja 2008, 15:30
O, widzę do offtopa przenieśli :D

Przypominam, że pytanie jest do ludzi mających "pojawiające się znikąd" ataki paniki, czyli ludzi z nerwicą lękową :D

przez IceMan 11 maja 2008, 18:42
No przeniósł ktoś, jednak jak widać lunula się ma nijak do nerwicy, sam to potwierdzam bo nie bez powodów trafiłem na forum a mam widoczną na kciukach, wskazujących, środkowych i serdecznych...
Przyjaciel forum

przez xCarmen 11 maja 2008, 18:45
a ja mam w sumie tak jak anonimowa :)
Zbudź się, motylu -
Późno, całe mile
Są przed nami.

Basho Matsuo

przez tomakin 11 maja 2008, 19:38
Iceman, popełniasz podstawowy błąd logiczny, na poziomie nawet nie szkoły średniej ale chyba podstawowej... to że TY masz lunulę, nie znaczy jeszcze, że nie ma tam żadnego związku. Już druga osoba dzieli się taką mądrością, eh...

Statystyka jest taka, że 90-95% ludzi zdrowych ma duże lunule na wszystkich palcach (łącznie z małymi), jeśli tutaj będzie inny wynik, można podejrzewać że coś jest na rzeczy.

Sortuj wg