Nasze teorie

Różnego rodzaju gry oraz zabawy. Subforum powstało w celu odciążenia innych, bardziej merytorycznych działów, które były bombardowane nowymi postami.

Nasze teorie

przez Druid 16 wrz 2015, 00:38
Jesteście autorami teorii* z zakresu psychologii i/lub socjologii?
Zapraszam do podzielenia się nimi.

*hipotez
Druid

Nasze teorie

przez NN4V 16 wrz 2015, 07:28
Znaczny odsetek osób z problemami nerwicowymi zgłasza epizody/wizje z okresu dzieciństwa, które są wprost powiązane z religią. Zastanawiam się, czy nauczanie religii w dzieciństwie jest czynnikiem podwyższającym ryzyko zaburzeń osobowości w życiu dorosłym.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

Nasze teorie

przez elo 16 wrz 2015, 19:36
zaburzenia psychiczne konserwuja wariaci wiec starzeja sie o wiele wolniej od reszty - potwierdzone info za dlugo siedze w psychuszce z mlodziakami* by w to nie wierzyc :S

* mowa ofc o fizjonomii
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Nasze teorie

przez Mae 16 wrz 2015, 19:48
To nie jest moja teoria, ale refleksja.
Ludzie boją się racjonalnego myślenia oraz poskramiania niepotrzebnych emocji i nie dopuszczają do siebie myśli, że ludzkim działaniem kierują mechanizmy, tłumacząc to jakimiś irracjonalnymi, często romantycznymi teoriami.
Trolololololo
Mae

Nasze teorie

przez Evia 16 wrz 2015, 19:53
Mae napisał(a):Ludzie boją się racjonalnego myślenia oraz poskramiania niepotrzebnych emocji i nie dopuszczają do siebie myśli, że ludzkim działaniem kierują mechanizmy, tłumacząc to jakimiś irracjonalnymi, często romantycznymi teoriami.

Często niektórzy mają jakąś przedziwną blokadę
Tzw romantyczne historie są pewnym mechanizmem obronnym

Nasze teorie

przez Mae 16 wrz 2015, 19:53
Chyba prędzej acting outem, bo wyłączają myślenie. ;)
Trolololololo
Mae

Nasze teorie

przez Evia 16 wrz 2015, 19:56
Mae napisał(a):Chyba prędzej acting outem, bo wyłączają myślenie. ;)

idealizacja, wyparcie i zaprzeczenie również by pasowało

Nasze teorie

przez Imre 16 wrz 2015, 20:11
Mae napisał(a):To nie jest moja teoria, ale refleksja.
Ludzie boją się racjonalnego myślenia oraz poskramiania niepotrzebnych emocji i nie dopuszczają do siebie myśli, że ludzkim działaniem kierują mechanizmy, tłumacząc to jakimiś irracjonalnymi, często romantycznymi teoriami.

Na drugim biegunie znajdują się kultyści "racjonalnego" myślenia, którzy wszystko chcą katalogować etykietkami, które dyktuje im ich super-racjonalizm.
Imre

Nasze teorie

przez Evia 16 wrz 2015, 20:13
Imre napisał(a):Na drugim biegunie znajdują się kultyści "racjonalnego" myślenia, którzy wszystko chcą katalogować etykietkami, które dyktuje im ich super-racjonalizm.

Co w tym złego?

Nasze teorie

przez Imre 16 wrz 2015, 20:23
Evia napisał(a):
Imre napisał(a):Na drugim biegunie znajdują się kultyści "racjonalnego" myślenia, którzy wszystko chcą katalogować etykietkami, które dyktuje im ich super-racjonalizm.

Co w tym złego?

Czasami można niełusznie spłaszczyć jakiś problem i odrzucić jako bezsensowny lub wykreować taki, którego nie ma.
Imre

Nasze teorie

przez Mae 16 wrz 2015, 20:24
Evia napisał(a):idealizacja, wyparcie i zaprzeczenie również by pasowało

Ja chyba podałam już jakiś skrajny przypadek typu borderline. ;) Z mojego punktu widzenia masz rację.

Co masz konkretnie na myśli? Próby racjonalnego tłumaczenia rzeczywistości czy skrajny racjonalizm, odrzucający wszystko, co irracjonalne?
Ostatnio edytowano 16 wrz 2015, 20:25 przez Mae, łącznie edytowano 1 raz
Trolololololo
Mae

Nasze teorie

przez Evia 16 wrz 2015, 20:30
Imre napisał(a):ub wykreować taki, którego nie ma.

to raczej mi nie pasuje do racjonalizacji, nieistniejące rzeczy raczej kreuje się np idealizując

Imre napisał(a):Czasami można niełusznie spłaszczyć jakiś problem i odrzucić jako bezsensowny

W racjonalnym postrzeganiu zazwyczaj wszystko ma sens :P
poza tym to osoby idealizujące widzą owe spłaszczenie, ponieważ bardzo często dorobili sobie drugie dno, które nie koniecznie istnieje (jednak według nich owszem)

Nasze teorie

przez Imre 16 wrz 2015, 21:23
Evia napisał(a):W racjonalnym postrzeganiu zazwyczaj wszystko ma sens :P
poza tym to osoby idealizujące widzą owe spłaszczenie, ponieważ bardzo często dorobili sobie drugie dno, które nie koniecznie istnieje (jednak według nich owszem)

Mae napisał(a):Co masz konkretnie na myśli? Próby racjonalnego tłumaczenia rzeczywistości czy skrajny racjonalizm, odrzucający wszystko, co irracjonalne?

Racjonalizm ma wiele twarzy. Wiele osób nazywa siebie racjonalistami, bo to brzmi fajnie. Tutaj przeciwstawiasz racjonalizm irracjonalizmowi. Oczywiście, że nie jestem zwolennikiem irracjonalizmu :) Nie jestem też zwolennikiem idealizmu (chyba w każdej odmianie i możliwym znaczeniu, więc nie muszę tutaj tego precyzować).
Spróbuję bardzo pobieżnie i ogólnie powiedzieć o co mi chodzi i proszę o życzliwą interpretację.
Super-racjonalizm o którym mówię popełnia dwa błędy: trywializuje problemy, oraz je kreuje.

Jak wygląda kreowanie problemów? Najczęściej najpierw jest przyjęta ogólna reguła, a potem w konkretnej sytuacji ona zawodzi.
Przykład:
Znaczeniem słowa jest jego odniesienie:
- jakie są znaczenia nazw obiektów fikcyjnych?
- społeczny aspekt nazw własnych: imiona nadajemy obiektom, które w jakiś sposób darzymy szacunkiem itp. Ci, którzy akceptują wymienioną zasadę ogólną nie są w stanie opisać tego aspektu języka.

Jak wygląda trywializowanie problemów? Reinterpretacja zjawiska lub problemu w określonych kategoriach i ogłoszenie jego rozwiązania.

Bóg został wymyślony jako postulat teoretyczny religii, czyli prymitywnej teorii naukowej. Teraz mamy nowoczesną naukę, więc stare, nie dające empiryczny przeiwdywań teorie trzeba odrzucić.

Oba poglądy mają obecnie aktywnych zwolenników, i to niemałego kalibru. Ten pierwszy jest nawet absolutnie dominujący w swojej dziedzinie.
W skrócie więc super-racjonalizm i idealizm-romantyzm są odmianami dogmatyzmu. Pierwszy podporządkuje wszystko jasnym regułom i głosi, że wszystko da się opisać w ramach precyzyjnych i ogólnych kategorii. Drugi jest zachwycony tajemniczością świata i nie chce niczego poddać uproszczeniu, ewnetualnie też daje jakąś ogólną regułę, której nie da się w ogóle zweryfikować.
Imre

Nasze teorie

przez Mae 16 wrz 2015, 23:43
Mnie się wydaje, że przedstawiłeś najracjonalniejszą odmianę racjonalizmu, bo poddającą w wątpliwość tezy uznane za przez ogół za racjonalne. Poprzez sceptycyzm do prawdy.
Trolololololo
Mae

Sortuj wg