Enneagram

Różnego rodzaju gry oraz zabawy. Subforum powstało w celu odciążenia innych, bardziej merytorycznych działów, które były bombardowane nowymi postami.

Enneagram

przez Druid 30 sie 2015, 20:59
bonsai, co ci wyszło w teście, żeś taki niezadowolony?
Druid

Enneagram

przez elo 30 sie 2015, 21:00
ja wlasnie do tego typu testow podchodze z dystansem i nie za bardzo wierze w owa slawna zgodnosc osobowosci z opisem enneagramowym chociaz prawie uwierzylam juz ze jestem 4w5 bo najczesciej mi wychodzil... zreszta dalej nie wiem jaki potencjal osobowosci mam czy intj czy infp takze tego w kazdym podtypie odnajduje czastke siebie
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

Enneagram

przez bonsai 30 sie 2015, 21:04
TruchłoBoga, nie wierzę w takie rzeczy po prostu. Testy psychologiczne dopuściłbym tylko z podłączonym wariografem. :) Ja muszę mieć wszystko czarno na białym podane, szczegółowo opisaną metodologię badań, pieczątki, podpisy, tytuły naukowe. Wtedy jest ok. A tak, to tylko takie pitu-pitu.

Naprawdę niczego z 7 nie mógłbyś odnieść do siebie, nic a nic?

Dark Velvet, czy ja twierdzę, że jestem niezadowolony? Robiłem ten test kilka lat temu i wyszło coś innego, wczoraj wyszło coś innego i dzisiaj też wyszło coś innego (bo akurat mam inny nastrój i trochę inaczej mi się "wydaje"). Dlatego wartość takich testów jest dla mnie niewielka.
Ostatnio edytowano 30 sie 2015, 21:07 przez bonsai, łącznie edytowano 1 raz
bonsai

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Enneagram

przez TruchłoBoga 30 sie 2015, 21:06
Ja np. nie potrafię odpowiedzieć na pytania w stylu: "planowanie czy improwizacja?", ale podstawy takie jak ekstrawertyzm czy introwertyzm albo sposób postrzegania, to, czy skupiamy się na prawdzie, czy na uczuciach innych, czyli filary testu MBTI można sobie wydzielić i według nich szukać dalej. Do tego dochodzą schorzenia, które mogą znacząco wpływać na wyniki, no i fakt, że takie testy zawsze najlepiej sprawdzają się u ludzi, którzy wybierają skrajności, a nie co chwila środek, albo na pytanie dotyczące I czy E odpowiadają raz tak, a raz tak, co dość komplikuje całą sytuację.
TruchłoBoga

Enneagram

przez Evia 30 sie 2015, 21:09
bonsai napisał(a):A czy nie jest przypadkiem tak, że każdy wynik jakiegokolwiek psychologicznego (czyli badziewnego) testu, szczególnie internetowego, będzie powiązany z takim opisem, że zawsze znajdziemy w nim część siebie? I od tej chwili uznamy, że "wow, to takie prawdziwe"? Na tej zasadzie działają przecież wszelkiej maści ezoterycy, którzy są po prostu domorosłymi psychologami i do tej pory mówią i mówią, aż ktoś im potwierdzi, że rzeczywiście trafili. I nagle rozpoczyna się "magia".

Myślę, że po części może tak być, jednak jeśli chodzi o mnie to z ogólnych opisów wszystkich typów w enneagramie faktycznie najbardziej pasuje do mnie to co mi wyszło, podobnie było z innymi osobami, które wykonały ten test.

Takich testów nie stawiałabym jednak na równi z horoskopami, bo te się na niczym nie opierają, w testach przynajmniej odpowiadamy na jakieś pytania, które chociaż częściowo mogą nakreślić jakoś temat

Enneagram

przez TruchłoBoga 30 sie 2015, 21:10
"Siódemka jest bardzo energiczna, żywotna i nastawiona optymistycznie. Chce uczestniczyć w życiu i czerpać z niego pełnymi garściami.

Jak postępować ze mną
oferuj mi swoje towarzystwo, oddanie i swobodę
doceniaj moje wielkie plany i słuchaj moich opowiadań
angażuj się w rozmowy ze mną i w śmiech
nie staraj się zmieniać mojego stylu; akceptuj mnie taką, jaka jestem
nie krytykuj mnie i nie mów mi, co mam robić
Co lubię w byciu siódemką
bycie optymistycznie nastawionym;. nie pozwalam, by przeciwności losu mnie przytłaczały
bycie spontanicznym i wolnego ducha
bycie otwartym i skandalicznym; to jest część zabawy
bycie szczodrym i staranie się uczynić świat lepszym miejscem do życia
posiadanie wielu zainteresowań i umiejętności
Co jest trudne w byciu siódemką
nigdy nie mam wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystkie rzeczy, które chcę zrobić
nie kończę tego, co zaczęłam
nie umiem czerpać zysków ze specjalizacji; nie przywiązuję się do jednej tylko kariery
mam tendencję do zbytniego fantazjowania na temat moich planów
czuję się ograniczona, gdy jestem z kimś w bliskim związku"

Dobra, zgadza się to, że nie kończę tego, co zacząłem. Czy to oznacza, że ktoś mi chce wcisnąć jakieś gówno do głowy za pomocą jednego stwierdzenia(z kilkunastu)? Nie. Po prostu mam taką cechę, że nic mnie nie jara na dłuższą metę. Pomijając fakt, że nie widzę tu żadnej komercjalizacji, żadnego fałszerstwa i polecania jakichś specyfików czy porad szamanów, a zwykłe porady dla ludzi, którzy np. mogą czuć się zagubieni czy mają niską samoocenę.
TruchłoBoga

Enneagram

przez elo 30 sie 2015, 21:13
TruchłoBoga napisał(a):Ja np. nie potrafię odpowiedzieć na pytania w stylu: "planowanie czy improwizacja?"

ja tyz bo przez schize duzo musze planowac a bez niej jestem raczej spontaniczna i zaznaczylabym improwizacje takze zgadzam sie ze choroba ma tez wplyw na wynik testu
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

Enneagram

przez TruchłoBoga 30 sie 2015, 21:15
Ja na przykład w ogóle nie mam planów ani niczego nie improwizuję, jak kiedyś miałem, to raz bez przerwy się trzymałem, innym razem ciągle coś zmieniałem i leciałem na spontanie. Pięta achillesowa. I o to chodzi, by to podpasować pod siebie, to wykluczyć, tamto zatwierdzić.
TruchłoBoga

Enneagram

przez bonsai 30 sie 2015, 21:19
Właśnie, takie cechy, jak prokrastynacja, odwlekanie w czasie tego, co już się zaczęło robić itp. można przypisać wielu osobom. A nie chcesz "być szczodrym i starać się uczynić świata lepszym miejscem do życia"? Wszak tego chce 7. Ba, sam bym tego chciał, mimo iż nigdy mi siódemka nie wyszła. ;)

Jak takie testy mają podnosić niską samoocenę? I czy właściwym jest poleganie na testach psychologicznych, gdy jest się zagubionym? To takie pytania otwarte, ja bym się bardziej pogubił raczej niż wyniósł z tego coś wartościowego.

No ale to tylko moje zdanie, czasem bierze mnie na takie rozkminki.
bonsai

Enneagram

przez TruchłoBoga 30 sie 2015, 21:24
Prokrastynacja to wg. mnie nie jest stricte cecha osobowości, a bardziej wada, minichoroba zakrzywiająca ogólny obraz. Kto prokrastynuje? Ludzie leniwi, uzależnieni, może jacyś uprzedzeni.
Nie chcę być szczodrym i nie staram się uczynić świata lepszym miejscem do życia. Takie zdania wywołują we mnie parsknięcie.
Mogą ją podnieść, jeśli np. introwertyk uważa fakt, że jest introwertykiem za wadę, w zasadzie nawet nie wie, że jest introwertykiem, w oczach społeczeństwa jest po prostu aspołecznym odludkiem. A czy to jest złe, że ktoś woli posiedzieć w domu i tam się bawić, niż szukać towarzystwa ludzi? Jeśli to wynika z osobowości, a nie znowuż choroby, to jest to całkiem OK. Taki test może daną osobę o tym uświadomić. To samo z zagubieniem.

"prokrastynacja - patologiczna tendencja do nieustannego przekładania pewnych czynności na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia. Prokrastynacja najczęściej pozostaje nierozpoznana, dopiero niedawno uznano, że jest ona zaburzeniem psychicznym"
Ostatnio edytowano 30 sie 2015, 21:27 przez TruchłoBoga, łącznie edytowano 1 raz
TruchłoBoga

Enneagram

przez Evia 30 sie 2015, 21:25
TruchłoBoga, ja mam skrzydło 7 i również nie wszystko do mnie pasuje, ale kilka rzeczy się z tego co wymieniłeś znajdzie
np
TruchłoBoga napisał(a):angażuj się w rozmowy ze mną i w śmiech

TruchłoBoga napisał(a):nie staraj się zmieniać mojego stylu; akceptuj mnie taką, jaka jestem

TruchłoBoga napisał(a):nie kończę tego, co zaczęłam

TruchłoBoga napisał(a):nie mów mi, co mam robić

TruchłoBoga napisał(a):nie umiem czerpać zysków ze specjalizacji; nie przywiązuję się do jednej tylko kariery

TruchłoBoga napisał(a):czuję się ograniczona, gdy jestem z kimś w bliskim związku"

Bardziej jednak od tych ogólnikowych cech pasuje do mnie opis 7 w pracy i miłości, idealnie pasują do mnie też dwa komentarze określające 7
"Zawsze dostrzegam jasną stronę problemu"
"Zauważyłem, że jeśli się zrozumie kilka podstawowych zasad to możesz właściwie juz wszystko."

Jednak główną myślą przewodnią 7 jest entuzjazm i optymizm, a do tego mi daleeeekoo...

Enneagram

przez TruchłoBoga 30 sie 2015, 21:27
No a do mnie pasuje jedno zdanie, wobec tego pada teoria, jakoby wszystko miało pasować i służyć jakimś nawiedzonym ezoterykom. To naprawdę nie jest porównywalne do horoskopów.

((porównuję się do siódemki z perspektywy 4w5 gwoli ścisłości
TruchłoBoga

Enneagram

przez bonsai 30 sie 2015, 21:33
TruchłoBoga napisał(a):Prokrastynacja to wg. mnie nie jest stricte cecha osobowości, a bardziej wada

Tak, można i tak do tego podejść. No ale "zrobię to jutro" jest mottem przewodnim wielu osób, nie oszukujmy się. ;)
TruchłoBoga napisał(a):Nie chcę być szczodrym i nie staram się uczynić świata lepszym miejscem do życia. Takie zdania wywołują we mnie parsknięcie.

We mnie też. :D Ale mimo wszystko fajnie byłoby być szczodrym i czynić ten świat lepszym! (właśnie takie teksty kojarzą mi się z periodykami dla pań).
TruchłoBoga napisał(a):Mogą ją podnieść, jeśli np. introwertyk uważa fakt, że jest introwertykiem za wadę, w zasadzie nawet nie wie, że jest introwertykiem, w oczach społeczeństwa jest po prostu aspołecznym odludkiem. A czy to jest złe, że ktoś woli posiedzieć w domu i tam się bawić, niż szukać towarzystwa ludzi? Jeśli to wynika z osobowości, a nie znowuż choroby, to jest to całkiem OK. Taki test może daną osobę o tym uświadomić. To samo z zagubieniem.

No pewnie, że to jest ok. Tylko problem polega na tym, że znajdzie sto innych testów, gdzie jednak będą tę osobę chcieli przekonać do tego, że introwertyzm (czy jakakolwiek inna cecha) nie jest taki fajny i może warto coś zmienić. I tak można życie przeżyć szukając odpowiedzi w psychologicznych testach, zamiast spróbować być, kim się jest, mniej analizować i cieszyć się tym, co się ma.
bonsai

Enneagram

przez TruchłoBoga 30 sie 2015, 21:36
Ja mówię ze swojej perspektywy. Introwersja oznacza, że dana osoba czerpie energię z bycia samemu, zaś wykorzystuje ją na relacje towarzyskie, ekstrawersja zaś oznacza, że zajebiście jest nam wśród ludzi, a ciężko samemu. Sam kiedyś myślałem, że jestem jakiś niedorobiony: społeczeństwo wydało werdykt - jestem przyjebem, bo lubię posiedzieć w domu. Potem trafiam na jakiś test i czuję się lepiej, rozumiem siebie.
TruchłoBoga

Sortuj wg