Uzależnienie czy przewrażliwienie?

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

przez Ghoust 31 sty 2016, 17:22
Witam. Chciałem się poradzić, bo nie wiem do kogo mam się zwrócić, jakie kroki podjąć. Opiszę tu swój problem.

Otóż, mam problem. Problem dotyczy mnie samego jak i mojej zabaweczki jaką jest komputer.

Otóż, przyznaję, lubię sobie pograć. Grałem w gry komputerowe, po parę (kilkanaście) godzin. W ciągu prawie 5 lat mój komputer działał 360.3 dni. W trakcie całej klasy licealnej używałem komputer do grania kilka, kilkanaście godzin dziennie, nie zawalając przy tym nauki. Grałem po to, aby odreagować się.

Teraz rzadko siedzę przed komputerem (do 5h max) , lecz jeżeli komputerek nie włączy się, lub zawiedzie (jak dzisiaj) to dostaję białej gorączki., wszystko mnie denerwuje. Dodam, że dzisiaj miałem takowy incydent. Oczywiście naprawiłem go we własnym zakresie. Dodam, że przez jakiś czas uczęszczałem do szkoły policealnej na kierunku tech.informatyk.
Jeżeli coś innego zawodzi w domu, to nie dostaję białej gorączki.
Jakieś porady?

przez NN4V 31 sty 2016, 19:19
Kup drugi komputer, zachowasz SLA adekwatne do potrzeb.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

przez Gods Top 10 31 sty 2016, 20:33
Witaj Ghoust,

Z tego, co napisałeś wynika, że ta sytuacja jest dla Ciebie niepokojąca i dokuczliwa. Twój stres spowodowany awariami komputera może wskazywać na uzależnienie. Wywiązywanie się z obowiązków szkolnych i ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem może to potwierdzać (paradoksalnie).
Pomoc w kwestii uzależnień oferują ośrodki leczenia uzależnień. Nawet, jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie byłoby ośrodka zajmującego się uzależnieniami od komputera, to w każdym takim miejscu powinieneś uzyskać jakieś namiary na placówki, w których uzyskasz fachową diagnozę i pomoc.
"Każdy głupiec umie rozbić szybę, ale tylko niewielu potrafi ją wstawić."
W. Wharton "Stado"

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez bedzielepiej 31 sty 2016, 20:38
Ghoust napisał(a):Teraz rzadko siedzę przed komputerem (do 5h max) (...)
Jakieś porady?

Jak to jest rzadko to ja nie wiem.
Nie włączaj komputera przez tydzień, zobaczymy czy jesteś w stanie tyle wytrzymać.

przez Gods Top 10 01 lut 2016, 14:07
bedzielepiej napisał(a):Nie włączaj komputera przez tydzień, zobaczymy czy jesteś w stanie tyle wytrzymać.

Taki "test" nie musi być rozstrzygający. Bo osoba, która jest uzależniona potrafi zdobyć się na czasową wstrzemięźliwość... przychodzi jej to o tyle "łatwiej", że wie jak długo "ma wytrzymać", a więc po jakim czasie powróci do czynności lub substancji uzależniającej.
Odstawienie ma szanse zakończenia się sukcesem, gdy jednocześnie wzmacnia się tzw. zasoby wewnętrzne osoby uzależnionej, czyli pomaga jej radzić sobie z "rzeczywistością", od której ona ucieka w nałóg.

przez Ghoust 01 lut 2016, 16:55
Stres który odczuwam przy awariach komputera nie wiąże się z potrzeby grania, uzywania komputera, tylko z tego powodu, że jeżeli awaria taka nastąpi to w przypadku uszkodzenia sprzętu jestem bezradny. Obecnie do tej pory nieuruchomiłem komputera. Aż mnie korci żeby odpalić komputerek w celu sprawdzenia czy działa. Pozatym w zeszłym roku 2 tygodnie byłem na wakacjach bez dostępu do komputera, i jakoś przeżyłem .

przez Gods Top 10 01 lut 2016, 21:29
Ghoust napisał(a):Stres który odczuwam przy awariach komputera nie wiąże się z potrzeby grania, uzywania komputera, tylko z tego powodu, że jeżeli awaria taka nastąpi to w przypadku uszkodzenia sprzętu jestem bezradny.
Możliwe, że błędnie odebrałem Twój wcześniejszy wpis. Jeśli tak się stało, przepraszam.
Wobec tego jaką rolę pełni Twój komputer w Twoim życiu, że czujesz się bezradny w razie jego awarii? Dlaczego jego sprawne działanie jest dla Ciebie tak bardzo istotne?

przez Ghoust 02 lut 2016, 22:19
Bezradny w sensie, że sam nie naprawię usterki i muszę się prosić męża kuzynki, aby zajrzał on do komputera. Ta bezradność doprowadza mnie do kurwicy, jaką ciężko opisać.
Komputer pełni dla mnie rolę drugoplanową. Potrafię żyć bez komputera, dzisiaj usiadłem przy komputerze o godzinie 14, wystąpił błąd, wkurzyłem się, a teraz siedzę przed komputerkiem i się zastanawiam, co robić.

przez Gods Top 10 04 lut 2016, 19:51
Wciąż nie za bardzo rozumiem przyczyny Twojej bezradności. Czujesz się bezradny, gdy sam nie usuniesz usterki - dlaczego? Nie chcesz być od nikogo zależny w naprawie komputera? Jeśli tak, to dlaczego tylko w kwestii sprawności komputera, ale już nie telewizora, zmywarki, kontaktu, kranu, czy jeszcze czegoś innego? Czy może przez pryzmat sprawności komputera (a więc czegoś, co powinno być w zasięgu umiejętności technika informatyka) oceniasz siebie jako osobę?
Czym w Twoich wypowiedziach różni się "komputer" od "komputerka"?
W. Wharton "Stado"

przez Ghoust 04 lut 2016, 21:38
Właśnie chodzi o umiejętności informatyczne. Jako praktykujący informatykę przez pół roku umiem teorię, a praktyki nie miałem. I może właśnie dlatego jestem na siebie zły.
Obecnie zainstalowałem na nowo system operacyjny, z pomocą innych osób, udało się.
Jeżeli chodzi o teorię to stanowczo "za mało" wiem o komputerach, o praktyce nie wspominając.
Teraz gdy siedzę , jestem spokojny, i mam powód do zadowolenia. Że udało mi się pierwszy raz zainstalować system, nie ucząc się instalacji systemu z dysku twardego.

przez Gods Top 10 04 lut 2016, 22:17
Widzę, że niezwykle istotne dla Twojego samopoczucia są umiejętności informatyczne. Odbieram to (być może niesłusznie) jakbyś przez ten pryzmat postrzegał siebie jako osobę. Tak jest? Jako człowiek jesteś "jedynie" informatykiem? Czy może oprócz tego jesteś np. kibicem, przyjacielem, kolegą, partnerem, pracownikiem, bratem, szwagrem itd.? Kim jesteś oprócz bycia informatykiem?
W. Wharton "Stado"

przez Ghoust 05 lut 2016, 02:01
Jestem nikim.

przez Gods Top 10 05 lut 2016, 14:04
Wybacz, ale nie wierzę w prawdziwość takich stwierdzeń. Za to wierzę, że może Ci być trudno określić swoje zalety i mocne strony.
Uczestniczysz w jakiejś terapii?
W. Wharton "Stado"

przez Ghoust 07 lut 2016, 22:12
Chodziłem na terapię, a teraz jestem na liście oczekujących na terapie, czy cos w tym rodzaju. Choc psycholog powiedzial, ze jakby się coś działo to mam zadzwonic .

Sortuj wg