Kolega jest uzależniony, to poważne, pomocy

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

przez Lord Kapucyn 08 lis 2015, 19:30
W rzeczywistości to wygląda tak... nie jesteś z nim spokrewniony, ani spowinowacony. Koleś jest pełnoletni, nie jest ubezwłasnowolniony, nie jest niepoczytalny ani nie ma ograniczonej poczytalności (przynajmniej formalnie). Możesz w zasadzie albo-
1) nakłonić go/zmusić do wizyty lub wręcz "wziąć pod rączkę" i zaprowadzić do monaru czy pzp- jeżeli psychiatria będzie miał podstawy, aby uznać, że delikwent stwarza zagrożenie dla siebie lub dla osób trzecich to może go wysłać na leczenie w szpitalnictwie zamkniętym, oczywiście delikwent może oponować , więc szpital musi wystąpić z wnioskiem do sądu rodzinno-opiekuńczego o zatrzymanie delikwenta w szpitalu, oczywiście sam delikwent może równolegle złożyć własny wniosek do tego samego sądu o zwolnienie go ze szpitala, gdy uprzednio otrzymał odmowę od ordynatora oddziału/ dyrektora.
2) Wybrać się do OIK albo do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych, i tam zasięgnąć porady prawnej i języka co można zrobić w takiej sytuacji, aby w możliwie najmniej drastyczny sposób pomóc samemu zainteresowanemu.
3) Można złożyć do sądu wniosek o nakaz leczenia odwykowego uzależnienia, ale to może zrobić tylko członek rodziny -> więc zostaje przyciskanie rodziców, co jak sam powiedziałeś nie wchodzi raczej w grę.
4) Podpierdolenie na policję może zakończyć się umorzeniem sprawy/zawiasami/ ugodą z prokuratorem z jednoczesnym zobowiązaniem do podjęcia leczenia odwykowego/psychiatrycznego, ale równie dobrze może zakończyć się pierdlem, i z pomocy będą nici.
5) Może się też zdarzyć tak, że delikwent szamie designer dragi/RC, które nie podpadają pod ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii i wtedy nic nie zrobisz.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez neon 08 lis 2015, 20:29
Fajnie że co niektórzy potrafią używać googla i wyciągać paragrafy z rękawa, ale rzeczywistość troche odbiega od teorii. 3 do 8 lat za posiadanie haha :D i zniszczenie życie chłopakowi, który niby co teraz wiedzie, sielanke? :D Jeżeli nie handlował, to nic mu nie grozi, jakiś kurator, może prace społeczne, jeżeli przyzna że potrzebuje pomocy. U nas jest taki okaz, na którego na policje zadzwonili rodzice, stwierdzając ze sami sobie z problemem nie poradzą. Dostał przymusowe leczenie, inna sprawa, ze po leczeniu robi dalej co robił, ale może w mniejszej skali. No ale on już jest skrzywiony, schizofrenia.
świat lubi znieczulić
trzeba żyć nieustannie goniąc sny.

przez Lord Kapucyn 08 lis 2015, 20:46
neon, Nie od 3 do 8 lat, tylko do 3 lat za posiadanie niewielkich ilości(art.62ust.1 upc), do 5 lat za posiadanie znacznych ilości(art.62ust.2 upc) i do 8 lat za handel/wprowadzenie do obrotu(art.56ust.1 upc), jak handluje tym na tony to do 12 lat(art.56.ust.3 upc). Nie muszę używać google'a, znam ustawę. Napisałem przecież, że pewnie umorzą/dostanie zawiasy/ugoda + przymusowe leczenie.

Ale jesteś w stanie mu zagwarantować w 100%, że absolutnie nic mu nie grozi?
http://www.wykop.pl/link/1595187/siedzi ... marihuany/
http://www.polskatimes.pl/artykul/38147 ... l?cookie=1
http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/rodzice- ... 59721.html
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... trate.html

W tym dzikim kraju, jako jedynym w całej Unii Europejskiej, za posiadanie pieprzu metystynowego/Kavy - http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_ ... =kava+kava
,
grozi Ci do 3 lat pierdla.

Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez neon 08 lis 2015, 20:57
Mój znajomy (znam wielu z tego środowiska-sam brałem amfe, dropsy i paliłem zioło wiadrami) 3 miesiące temu został zatrzymany za hodowle marihuana na działce, w przeszłości był zatrzymany za podejrzenie o handel, czyli recydywa.a dostał zawiasy. Okaze skruche, powie ze ma problem z ćpaniem, nie handlował to prawie 100% mu darują, bo gdyby tego nie robili, musieliby wybudować 4x więce pierdli. A nawet gdyby dostał zawiasy, to zawiasy, które wyciągają z bagna to jak nagroda. A jeżeli to go niczego nie nauczy, to już go nic nie nauczy. Na odsiadke nie ma szan,daje sobie fiu*a pociąć w talarki. Dodatkowo tak jak kolega mówi, on jest pod wpływem złego śrdowiska, a policja ma sposoby żeby od takich ludzi odciąć.

Nie mówie ze to jest złoty środek, jednak w wielu sytuacjach najlepszy.
świat lubi znieczulić

przez Lord Kapucyn 08 lis 2015, 21:02
neon napisał(a):Na odsiadke nie ma szans,daje sobie fiu*a pociąć w talarki.

Challenge accepted. :D Dobra, my tu gadu gadu, a jakieś widzisz rozwiązania prawno-życiowe, żeby gość podjął leczenie zanim mózg kompletnie zmieni mu stan skupienia? Telefon na policaj to naprawdę najlepszy środek w tej sytuacji?

Moderator/ R2 - D2

przez Adri17x 09 lis 2015, 00:11
Może faktycznie spróbuję porozmawiać z jego rodzicami. Może zrobię to w anonimowy sposób, tylko czy to dobry pomysł. .. może nawet lepszy niż szczera rozmowa w ,,cztery oczy" ponieważ jak juz wcześniej pisałem, nie za bardzo za mną przepadają i nie wiem czy w ogóle chcieliby ze mną o tym rozmawiać. Swoją drogą nigdy nie myślalem ze to tak może zniszczyć człowieka. On poważnie nie kontaktuje. Może w ogóle nie powinienem podejmować żadnych działań w tej sytuacji? Może. .. w każdym razie dla mnie to tez pewnego rodzaju doświadczenie życiowe, przerażające w tak dosadny sposób, że chce gościowi pomoc. Jak to się mówi, nie boisz się, do póki sam tego nie poznasz. Nigdy w życiu nie powiedziałbym wcześniej, że to tak może popsuć człowieka.

przez neon 09 lis 2015, 10:41
Dark Passenger, pewnie to zależy od podejscia tego chłopaka, czy on chce z tym coś zrobić,a oni najczęściej nie chcą. Ja miałem sprawe w sądzie za pobicie, którego dokomnałem z kolegą. Mnie ta sprawa niczego nie nauczyła, on, od razu zmienił podejscie o 360%, odszedł od toksycznego środowiska i założył rodzinę :)

Adri17x, Zdziwisz się ilu jeszcze twoich kolegów życie zdąży popsuć. Nie wiem ile masz lat, ale z wiekiem człowiek nabiera dystansu i świadomości że nie da sie wszystkich uratować. ;)
świat lubi znieczulić

przez Adri17x 09 lis 2015, 11:28
Widziałem już wiele, sam doświadczyłem dużo, jak każdy z reszta jatakże man bagaż doświadczeń , handlowalem trochę tym syfem wiec może stąd pojawia się obawa o mojego kolegę, sumienie się odzywa( osobiście mu nie posypywalem ale wiem ze miał ode mnie) Gdybym wiedział ... no ale każdy mądry po szkodzie.

przez arrivistE 09 lis 2015, 12:29
NN4V napisał(a):
Adri17x napisał(a):.... Chyba to z policją w moim przypadku byłoby najlepszym rozwiązaniem.

To się zastanów nad podstawą prawną interwencji. Bo jakoś słabo umocowane są anonimowe telefony...

Potrzebujesz moralizatorskiej podkładki jak kogoś podkopać?
A może nie tylko moralizatorskiej?

Gnida z Ciebie - nie chciałbym takiego "pomocnika" spotkac na swojej drodze - nawet za najwyższą cenę.
Za taki numer bym Cię zniszczył frajerze.

Hahahah leze i placze :Dd

Mysle ze najbardziej mu pomozesz odczepiajac sie i tyle

przez Adri17x 09 lis 2015, 16:54
arrivistE napisał(a):
NN4V napisał(a):
Adri17x napisał(a):.... Chyba to z policją w moim przypadku byłoby najlepszym rozwiązaniem.

To się zastanów nad podstawą prawną interwencji. Bo jakoś słabo umocowane są anonimowe telefony...

Potrzebujesz moralizatorskiej podkładki jak kogoś podkopać?
A może nie tylko moralizatorskiej?

Gnida z Ciebie - nie chciałbym takiego "pomocnika" spotkac na swojej drodze - nawet za najwyższą cenę.
Za taki numer bym Cię zniszczył frajerze.

Hahahah leze i placze :Dd

Mysle ze najbardziej mu pomozesz odczepiajac sie i tyle

Ty możesz odczepic się jak masz pisać bezsensowne komentarze.

przez khaleesi 30 gru 2015, 15:36
Adri17x, olej całą sprawę. Musi skończyć na dnie by się ocknął.
btw
Adri17x napisał(a):Przykre to jest odpisywanie i ponowne wyjaśnianie całej sytuacji takim tlukom jak ty
:lol:
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

Sortuj wg