Tanoreksja-uzależnienie od opalania się

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

przez Artemizja 22 gru 2012, 05:25
Na początku zaczyna się niewinnie.Później jednak przechodzi w nałóg.Miałam koleżankę,która cierpiała na tanoreksję.Bez względu na to,jak bardzo była opalona,wciąż Jej się wydawało,że wygląda blado i tym samym nieatrakcyjnie.Non stop biegała do solarium a latem całymi dniami się opalała.Nie mogła bez tego wytrzymać.Kiedy z jakiegoś powodu nie mogła iść do solarium,to wpadała w szał..

Jakie są przyczyny tanoreksji?Jakie są jej konsekwencje?Jak rozpoznać,że to już uzależnienie?Spotkaliście się już z tym?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez intel 22 gru 2012, 23:10
Kolejne wydumane zaburzenie mające na celu usprawiedliwienie czyjegoś debilizmu.
Niedługo pożąde i regularne wypróżnianie również urośnie do rangi jakiejś "reksji" albo "fobii" , że nie wspomnę o DDDS ( dorosłe dzieci dużo srających )
intel

przez Candy14 22 gru 2012, 23:22
intel, to ze solarium uzaleznia jest znane nie od dzis
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Artemizja 23 gru 2012, 10:50
intel, tanoreksja jest pojęciem w prowadzonym nie od dnia dzisiejszego ;) Może wydawać się,że to wydumane,ale wierz mi,że zmieniłbyś zdanie znając osobiście kogoś,kto ma z tym problem...
Poza tym,tanoreksja jest bardzo szkodliwa-wystarczy wspomnieć,co robi ze skórą...

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez DelRey25 23 gru 2012, 11:18
Od wszystkiego można się uzależnić. Od solarium tym bardziej. Znam ludzi korzystających regularnie, acz z głową i jest ok. Są też spalone poczwary (nazywani tak przez ignorantów), które właśnie mają problem. Czytałem kiedyś o przypadku Australijki, która nie potrafiła przestać się opalać nawet wtedy, gdy wykryto u niej raka skóry. Jeździła do innego miasta i tam się opalała. Podobno po 2 latach terapii udało się jej wyjść na prostą i jest obecnie zdrowa.
Problem polega na tym, że chodząc na solarium ludzie bardzo często tracą kontakt z rzeczywistością. Wiem to po sobie. Wszyscy mi mówili, że wyglądam jak przedojżała pomarańcza, a ja patrząc w lustro widziałem bladego trupa. Na szczęście jakimś cudem przestałem, choć ciągota zawsze jest. Teraz nawet dermatolog poradził mi, żeby od czasu do czasu odwiedzać solarium, bo może mi to pomóc na problemy z cerą. Dostałem listę specyfików chroniących przed promieniowaniem i ma być ok. Póki co nie będę chodził, bo zima i nie chcę z siebie pośmiewiska robić. Pójdę w kwietniu i będę udawał, że tak pięknie się opaliłem pracując w ogródku :smile:
F31.9
F42.0
F60.8

przez zielona miętowa 23 gru 2012, 18:32
intel napisał(a):Niedługo pożąde i regularne wypróżnianie również urośnie do rangi jakiejś "reksji" albo "fobii" , że nie wspomnę o DDDS ( dorosłe dzieci dużo srających )

:mrgreen: jestem fanką twojego humoru

ja nie wiem w ogóle jak można robić sobie taką krzywde i przypalać tą skórę pod tymi obrzydliwymi lampami przecież to jest traszne :roll: gorszy jedynie jest efekt, widziałam w liceum moje koleżanki po solarce, wyglądały jak po nieudanej aplikacji samoopalacza, pomarańczowa skóra, wrażenie "spoconej", zmęczonej twarzy dzikuski wyrwanej z buszu, koszmar. te z jaśniejszą karnacją oczywiście czerwone od oparzeń. to powinno być prawnie zabronione. i ja na prawde nie wiem kto uznał, że karnacja wyrobnicy pańszczyźnianej orającej w polu w pełnym słońcu jest w jakikolwiek sposób seksowna :8):
Every time of midnight
Every time we muddle again
Call and hold flash memory

przez sleepwalker 23 gru 2012, 19:26
Widziałam kiedyś jakieś programy o tym. Wydaje się, że te osoby zaczynają, chodzą, skwierczą pod tymi lampami, ale i tak nie przestaną. Uzależnienie po prostu. W pewnym momencie już nie zauważają tego jak wyglądają, tak jak w anoreksji - ktoś może być wychudzony, a patrząc w lustro i tak będzie widzieć grubą osobę.
Saying all I know is I gotta get away from me.

przez Artemizja 26 gru 2012, 10:41
Tanoreksja jest takim samym uzależnieniem jak każde inne.Tyle,że jej efekty są widoczne wyjątkowo wyraźnie w postaci zniszczonej skóry.Uzależnić można się od wszystkiego.Sęk w tym,że kiedy człowiek jest uzależniony,to ma wypaczony obraz i nie dostrzega tego,co inni widzą na pierwszy rzut oka.W tanoreksji jest podobnie.Człowiek nie dostrzega tego,że tak naprawdę robi sobie krzywdę...

Administrator

przez zielona miętowa 26 gru 2012, 14:06
dla osób zainteresowanych jest taki program (moje wczorajsze odkrycie) w większości odcinków jest jakaś dziunia z dużą nadwagą, która chce ocalić świat swoją pomarańczową opalenizną :roll: najciekawsze, że wyglądają jak przez kalke: długie, mleczno-żółte włosy, niebieskie oczy, metaliczny cień w nadmiarze, różowy top. http://vod.pl/moje-paranoje,103274,w.html polecam, bo ciekawe.
Every time of midnight

przez sleepwalker 27 gru 2012, 00:41
zielona miętowa, to nie leci/nie leciało na TLC? Bo jakoś kojarzę ten program.
Saying all I know is I gotta get away from me.

przez zielona miętowa 27 gru 2012, 12:58
nie mam bladego pojęcia ;) nie mam tv w domu od 5 lat. możliwe, to leciało tam gdzie mówisz.
Every time of midnight

przez Vian 27 gru 2012, 13:07
intel napisał(a):Niedługo pożąde i regularne wypróżnianie również urośnie do rangi jakiejś "reksji" albo "fobii" , że nie wspomnę o DDDS ( dorosłe dzieci dużo srających )

Niedługo?
Lęk przed wypróżnieniem to rypofobia.
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

przez ekspert_abcZdrowie 27 gru 2012, 17:13
Tanoreksja nie jest żadnym wymysłem. Zazwyczaj uzależnienie od opalania zaczyna się niewinnie. Ktoś chce przedłużyć wakacyjną opaleniznę, chce ładnie wyglądać przed imprezą i tak od jednej wizyty w solarium zaczyna się robić kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt. Przyczyny tanoreksji wiążą się z postrzeganiem własnego ciała. Najczęściej zaczyna się od braku akceptacji własnego wyglądu, potrzeby „ukrycia” nadmiaru kilogramów czy stanów zapalnych towarzyszących trądzikowi. Wielką rolę wywierają tutaj również endorfiny, czyli hormony szczęścia wydzielane podczas opalania się. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-solarium.
Psycholog

przez Maggda92 27 cze 2014, 15:47
Kurcze, założyłam nowy temat a dopiero teraz odkryłam ten :oops:
Mi się wydaje,że ja już w to wpadłam :(
I zupełnie nie wiem co z tym zrobić.
Bez opalania czuję się brzydka, widzę wszystkie żyłki u siebie itd
Nie mogę na siebie patrzeć :(((
I tak latam na solarium
Maggda92

Sortuj wg