Komputer

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Komputer

przez Monar 08 lis 2012, 22:41
kasiątko, nie jest szkodliwym uzależnieniem, bo źle nie działa na organizm, lecz uzależnić od cięcia można się, jak od wszystkiego zresztą, przecież jeśli są te same mechanizmy co w uzależnieniach alkoholu, to znaczy, że jest to uzależnienie... niestety. i powinny być jakieś terapie z radzeniem sobie konkretnie z tym. chociaż ponoć jak terapia współuzależ. zacznie przynosić jakieś korzyści, to właśnie tego typu, że zacznę rozpoznawać swoje emocje i w końcu sobie z nimi radzić, czyli zacznę działać konstruktywnie. A cięcie się nie jest konstruktywne, a destrukcyjne. Tak jak alkohol! zatem żeby zażegnać problem z cięciem się, zazwyczaj też jest potrzebna pomoc terapeutyczna... Choć ja kilka lat temu przestałam się ciąć, nie wiem dokładnie ile to było przerwy, z 3 czy 5 lat. No nie cięłam się, ale co tydzień byłam w szpitalu --> nerwica. Także... Ja akurat potrzebuję terapeuty, by z tego wyjść.
Monar

Komputer

przez Anna Maria 08 lis 2012, 22:47
Monar, rozumiem Cię,ale cięcie nie jest uzależnieniem.Sama byłam zdziwiona gdy się o tym dowiedziałam.
Anna Maria

Komputer

przez Monar 08 lis 2012, 22:49
To może nie jest uzależnieniem, ale działa jak uzależnienie, więc dla mnie jedno i to samo...
Monar

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Komputer

przez Anna Maria 08 lis 2012, 22:54
Monar, może i tak :D

Wkleję tekst znaleziony w necie
"
Nastolatki uzależnione od Internetu (których liczba stale rośnie) częściej się samookaleczają. Badania w tym temacie przeprowadzono na próbie 1,618 nastolatków w Chinach (uzależnienie od Internetu w Chinach jest poważnym problemem społecznym). Okazało się, że samookaleczenie w grupie uzależnionych od Internetu jest od 2,4 do 5 razy częstsze niż u nastolatków, które nie są od tego medium uzależnione.
Do najczęstszych zachowań autodestrukcyjnych u nastolatków należało: wyrywanie włosów, bicie się, szczypanie ciała i podpalanie ciała. Im mocniej uzależniony nastolatek, tym samookaleczenie częstsze i bardziej poważne.
Uzależnienie od Internetu idzie w parze ze zwiększoną depresyjnością, nerwicami o charakterze kompulsywnym i trudnościami społecznymi – samookaleczenie jest więc prawdopodobnie wynikiem nie tyle samego uzależnienia, co towarzyszących mu zaburzeń. O ile jednak rodzice niekiedy nie są w stanie zauważyć depresji u dziecka (kładąc ją na karb problemów szkolnych) o tyle uzależnienie od Internetu jest już bardziej widoczne, co może wpłynąć na lepsze diagnozowanie problemu.
"
Anna Maria

Komputer

przez carlosbueno 08 lis 2012, 22:58
kasiątko,
być może jest odwrotnie osoby wesołe kontaktowe, towarzyskie pozytywnie nastawione, będące w szczęśliwej wspierającej rodzinie po prostu rzadziej zaglądają do internetu, komputera i się od niego mniej uzależniają.
Największy Forumowy Maruda

Komputer

przez Siddhi 08 lis 2012, 23:01
Ten cytat jest bardzo interesujący. Też zauważyłem, że długie siedzenie w necie sprawia, że jestem mocniej i dłużej spięty. Odstawienie kompa i internetu zmniejsza tego natężenie, więc często robię sobie przerwy, żeby poleżeć, albo pochodzić. W ogóle powinni wyłączyć internet... byłby spokój.
Siddhi

Komputer

przez carlosbueno 08 lis 2012, 23:05
Wielu ludzi uzależnia się od interentu bo ma problemy w rodzinie, w kontaktach z ludźmi, ma wolny czas z którym nie wie co robić wg mnie najpierw pojawiają się problemy psych-społeczne a później następuje uzależnienie od internetu które je wzmacnia dodatkowo takie sprężenie zwrotne.
Największy Forumowy Maruda

Komputer

przez Anna Maria 08 lis 2012, 23:11
Ja jak się z Wami rozpisałam czuję wzrost napięcia (nie kojarzyć ze złością).Potrzeba cięcia się towarzyszy mi od rana,ale teraz bardziej bym potrzebowała piwa i THC.Ten wzrost jest wyrażny :?
Anna Maria

Komputer

przez Monar 08 lis 2012, 23:18
kasiątko, chyba ja tak na Ciebie źle wpływam, co ?

-- 08 lis 2012, 22:19 --

przyzwyczaiłam się, że zawsze gadam gadam i gadam a nie myślę co gadam.
Monar

Komputer

przez Anna Maria 08 lis 2012, 23:29
Monar, piszę,że to nie złość,raczej podekscytowanie ;)
Szukam w między czasie w necie odpowiedzi czy samookaleczenia są uzależnieniem.Póki co znalazłam,że wydziela się związek podobny który wydziela się u osób zażywających heroinę,więc tym tropem idąc,samookaleczenia są uzależnieniem.Pamiętam jednak wypowiedź psychologa w telewizji,że nie są,że osoby to robiące,robią to to im sprawia ulgę i dla tej ulgi-to wszystko jest bez sensu,gubię się w tym.
Anna Maria

Komputer

przez Monar 08 lis 2012, 23:36
kasiątko, hymm... mi mój terapeuta mówił, że moje samookaleczanie działa w taki sam sposób jak uzależnienie od alkoholu. także cięcie się może być uzależnieniem, ale nie musi. w zależności w jaki sposób to robimy, dlaczego, po co, w jakim celu, jak często.

u mnie działa to jak uzależnienie, bo tęsknię za tym uczuciem, jakie odczuwam podczas cięcia się, czuję, że opadają złe emocje, sprawia mi to ulgę, baaa! rozkosz.
no i nie potrafię sobie tego zastąpić żadnym konstruktywnym działaniem.

-- 08 lis 2012, 23:54 --

to czy cięcie się to uzależnienie, to zależy od indywidualności każdej osoby...
Monar

Komputer

przez ekspert_abcZdrowie 09 lis 2012, 20:27
Wielu ludzi uzależnia się od Interentu bo ma problemy w rodzinie, w kontaktach z ludźmi, ma wolny czas z którym nie wie co robić wg mnie najpierw pojawiają się problemy psych-społeczne a później następuje uzależnienie od internetu które je wzmacnia dodatkowo takie sprężenie zwrotne.
carlosbueno, ma sporo racji. Często uzależnienie od Internetu jest tak naprawdę wierzchołkiem góry lodowej. Bazą rozwoju siecioholizmu są często inne problemy, np. brak przyjaciół, kiepska atmosfera w rodzinie, alkoholizm w rodzinie, brak poczucia akceptacji wśród rówieśników. Człowiek szuka sobie jak gdyby jakiegoś substytutu tego, czego mu brakuje. Lukę wypełnia Internet i to już pierwszy krok w kierunku uzależniania. Zresztą cięcie się też jest swego rodzaju ekwiwalentem radzenia sobie z problemami, z jakimi się borykamy. Nie potrafimy sobie poradzić w sposób konstruktywny, to uciekamy w destrukcję - nałogi, autoagresję...
Psycholog

Komputer

przez Monar 09 lis 2012, 20:40
No ja siedząc w necie, uciekam przed tym, co w domu. Ale czy to coś złego? Nie patrzyłam na to, jak na uzależnienie się od kompa i neta. Po prostu co mam robic, kiedy za drzwiami jakiś burdel? Chyba lepiej na to nie patrzeć i się od tego "odłączyć"? ;)
Monar

Komputer

przez Anna Maria 09 lis 2012, 20:47
Mi pomagał internet gdy było bardzo biednie w domu,była zima,w domu było przeraźliwie zimno bo nie było czym ogrzewać,głodno,brudno bo człowiekowi ręce opadły.Internet wtedy był odskocznią.Kolorowe zdjęcia,ciekawe rozmowy....
Anna Maria

Sortuj wg