Uzależnienie od kawy?

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Uzależnienie od kawy?

przez Guzik 25 cze 2011, 20:02
Czy można być uzależnionym od kawy? Jest coś takiego? Czy to niebezpieczne? Czy należało by coś tym zrobić, czy tak tylko się mówi jak ktoś nie może bez niej żyć i zwyczajnie pije?

Uzależnienie od kawy?

przez pol90 25 cze 2011, 20:08
Przecież kofeina to narkotyk.

Uzależnienie od kawy?

przez Sabaidee 25 cze 2011, 20:12
Przecież kofeina to narkotyk.

Teina w herbacie to też narkotyk :D Natomiast w uzależnienie od kawy nie wierzę.
Sabaidee

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Uzależnienie od kawy?

przez statusquo 25 cze 2011, 20:28
Coś w tym jest - gdy z jakiegoś powodu nie napiję się kawki - odczuwam ból głowy -> robię się drażliwy. Jak wypiję kawkę robię się spokojniejszy.
Na szczęście kawa nie wciąga w ten sposób, że musisz tego brać coraz więcej - moje uzależnienie kończy się na 2 dziennie. Więc chyba nie ma sensu odmawiać sobie odrobiny przyjemności. ;)
“If you want happiness for an hour, take a nap. If you want happiness for a day, go fishing. If you want happiness for a year, inherit a fortune. If you want happiness for a lifetime, help someone else.” – Chinese Proverb

Uzależnienie od kawy?

przez CichoCiemny 25 cze 2011, 20:40
Od wszystkiego można być uzależnionym. Od kawy też byłem kiedyś, ale po samopoczuciu zobaczyłem, że jednak nie warto, zredukowałem picie kawy do 1 max. 2 dziennie i czuję się dużo lepiej.

Kofeina to najpopularniejszy stymulant na świecie.

statusquo napisał(a):Na szczęście kawa nie wciąga w ten sposób, że musisz tego brać coraz więcej

W organizmie występuje zjawisko tolerancji na kofeinę (tak jak na inne substancje), więc bardzo często ludzie piją coraz więcej kawy, żeby być pobudzonym, bo "standardowa" dawka już im nic nie daje.
Kiedyś sam piłem po 3-4 kubki dziennie, bardzo mocnej kawy z kilku czubatych łyżeczek (i to nie rozpuszczalnego syfu, tylko sypanej arabici), bo dopiero po takiej ilości czułem się gotowy do pracy, bez kawy byłem po prostu nie do życia.
CichoCiemny

Uzależnienie od kawy?

przez CichoCiemny 25 cze 2011, 21:02
Chciałem jeszcze dodać, że okres półtrwania kofeiny u dorosłego człowieka to ok 4-5 godzin, po tym czasie następuje działanie odwrotne, czyli obniżenie ciśnienia, dlatego ludzie co kilka godzin sięgają po kolejną dawkę kofeiny, żeby jakoś "wyrobić" i tak właśnie się zaczyna uzależnienie.
CichoCiemny

Uzależnienie od kawy?

przez marcja 25 cze 2011, 21:20
Mnie zupelnie nie uzaleznia. Codziennie pije kawe a nawet dwie, ale jak z jakiegos powodu nie wypije danego dnia, nawet tego nie zauwazam (oczywiscie dotyczy to dni, kiedy jestem wyspana, bo jakbym byla spiaca, wciaz myslalabym o kawie)

Uzależnienie od kawy?

przez CichoCiemny 25 cze 2011, 21:34
marcja napisał(a):oczywiscie dotyczy to dni, kiedy jestem wyspana, bo jakbym byla spiaca, wciaz myslalabym o kawie)

No widzisz :P
CichoCiemny

Uzależnienie od kawy?

przez marcja 25 cze 2011, 21:38
No ale dla mnie to nie jest uzaleznienie. Jestem niewyspana a wiem, ze kawa troche pomoze, wiec oczywiste, ze chce ja wypic. Jade np.autobusem i mysle o tym. Ale jesli tej kawy nie bedzie np. w pracy, bo sie skonczyla, to nie bede robic tragedii. Nie polece specjalnie kupowac.

Uzależnienie od kawy?

przez Badziak 25 cze 2011, 22:06
Ból głowy, kiedy nie piję kawy to standard. Do tego dochodzą jeszcze inne objawy odstawienne jak senność, rozkojarzenie, drażliwość i inne już wymienione.
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

Uzależnienie od kawy?

przez CichoCiemny 25 cze 2011, 22:55
piotrek_d04, :lol: jak nie masz nic ciekawego do napisania w temacie to nie musisz pisać. Poczytaj lepiej jak działa kofeina, a potem się wypowiadaj.
Jest wiele osób z problemami z ciśnieniem lub po prostu ich organizm bardzo źle toleruje wszelkie substancje psychoaktywne i nawet minimalna ilość kofeiny wywołuje u nich "telepanie się" rąk, itp, a w połączeniu ze słabą psychiką może to wywołać jakieś stany lękowe.
Kawa jest po prostu najpopularniejszą używką na świecie, ale jak wszystko inne, w nadmiarze może zaszkodzić.
Ostatnio edytowano 25 cze 2011, 23:05 przez CichoCiemny, łącznie edytowano 1 raz
CichoCiemny

Uzależnienie od kawy?

przez Guzik 25 cze 2011, 23:04
piotrek_d04 napisał(a):ludzie jak nie macie już nic innego do roboty niż wymyślanie sobie jakiś nowych jednostek chorobowych/ uzależnień, to idźcie skopać sąsiadowi ogródek... a może ktoś miał psychozę kawową przez nadużywanie kawy? ...

czemu tak piszesz? Ja nic nie wymyślam, żadnej jednostki chorobowej tylko pytam z ciekawości, jeśli coś wiesz na ten temat to powiedz proszę, ja nie, dlatego pytam, nie widzę w tym nic dziwnego, nie wiem czemu tak ironicznie odpisujesz na moje pytanie. Nie wspomniałam nic o psychozie kawowej. To już Twój wymysł.

Uzależnienie od kawy?

przez Miro 26 cze 2011, 02:33
Ja jestem uzależniony od kawy i dobrze mi z tym, kiedyś nie piłem kawy ok. 3 miesięcy i nie zauważyłem jakichś negatywnych ani pozytywnych skutków. Ale bardzo lubię pić kawę, szczególnie jak mam robić coś co wymaga, stałej koncentracji przez dłuższy okres czasu, szczególnie jazda samochodem na dłuższych trasach. Jak ktoś się uprze może to nazwać uzależnieniem psychicznym i tyle. Przynajmniej nie piję alkoholu, w żadnej postaci ani ilości, więc czemu miałbym sobie odmawiać takich uzależnień jak kawa?
Kliknij, full screen, full głośność, wyluzuj się --> http://vimeo.com/23333232

Uzależnienie od kawy?

przez Guzik 26 cze 2011, 10:18
Czyli nie ma możliwości fizycznego uzależnienia od kawy?

Sortuj wg