Onychofagia - nałogowe obgryzanie paznokci

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Re: Onychofagia - nałogowe obgryzanie paznokci

przez majster69xxx 10 sty 2011, 20:49
Też miałem z tym problem. Pomogła mi w tym siostra gdyż zauważyła, że przy byle okazji obgryzam do krwi paznokcie. Teraz już ten problem mnie nie dotyczy.

Paznokcie

przez Buka94 10 mar 2011, 20:40
Mam 17 lat i odkąd pamiętam obgryzam paznokcie. Rodzice i bracia zwracają mi ciągle uwagę na to żebym przestał to robić. Ja ciągle próbuje, lecz mi to nie wychodzi. Jestem już prawie dorosły i brzydko to wygląda. Poradzicie mi coś ?:D
Ostatnio edytowano 10 mar 2011, 20:42 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz
Powód: połączono z istniejącym tematem

przez linka 10 mar 2011, 20:45
Buka94, mój chłopak ma 28 lat i też ma taki problem .... a próbowałeś takich specjalnych preparatów - bezbarwne, bez połysku, nie widać ich jak się nimi pomaluje paznokcie, a strasznie strasznie gorzkie i jak się sięga do ust to momentalnie odrzuca..... albo możesz też zakupić sobie dobry pilniczek i codziennie opiłowywać maksymalnie, tak zeby nie było czego obgryzać.....a tak poza tym to wstrętny nałóg, bo zwykle wykonywany nieświadomie ....i ciężko się odzwyczaić..... :-|
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Badziak 10 mar 2011, 22:00
GreenEye napisał(a):Onychofagia może być niezdrowym nawykiem, prostym i szybkim sposobem na rozładowanie negatywnych uczuć, ale może też być skutkiem głębszych zaburzeń osobowości. Gdy w miejsce zwalczonego nałogu obgryzania paznokci pojawi się inne uzależnienie, oznacza to, iż przyczyna zaburzeń tkwi głębiej.

Dokładnie. Całe życie słyszę o gorzkich lakierach do paznokci albo o tipsach i mam już dosyć. Na poważne kłopoty z głową takie specyfiki nie pomogą.
Obgryzam paznokcie już 20 lat i nic nie podziałało na dłuższą metę! W miejsce pazurów pojawiało się silne napięcie, które nie znajdywało nigdzie ujścia. Gorzkie lakiery polubiłam, tipsy po miesiącu zgryzałam, sport (nawet 4 godz. dziennie) nic nie dawał, obklejanie plastrami czubków, przy regularnym myciu rąk, na nic się zdaje. Najdłużej wytrzymałam przez 3 miesiące, bo przez ten czas paliłam papierosy. Niedawno starałam się ograniczyć gryzienie (po raz setny), a w miejsce tego nieświadomie zaczęłam obgryzać wargi - cholernie pieką. :?
Chyba zapiszę się w końcu na psychoterapię.
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

przez POMOCNY91 12 gru 2015, 22:41
Witam, nie będę za bardzo się rozpisywał na temat onychofagi ponieważ jesli ktos juz trafił na forum i szuka pomocy w internecie rzadko kiedy natknie się na konkrety związane z samym leczeniem tylko opisem samej choroby. Po krótce jest to zaburzenie kompulsujne - obsesyjne , które posiada często więcej niż jedno podłoże . Jesli problem trwa latami a nie potrafisz sobie z nim poradzić w żaden z możliwych Ci sposobów powiniennes sięgnąć po Lek który odpowiada za WYCHWYT INCHIBOTORÓW ZWROTNYCH SERATONINY pomiędzy synapsami . Wypisać go może tylko psychiatra, psycholog nie posiada takich uprawnień . Jest to substancja z grupy SSRI .
Podsumowując :
Udaj się do psychiatry (najlepiej prywatnie , koszt około 150 )
Powiedz jak się sprawa ma a ten raczej z zautomatu powininen wypisać lek.( Chyba że jest naciągaczem i będzie próbował umówic Cie na spotkanie w celu omówienia chorby, którą już znasz.. )
Popros o Escitalopram(leczy między innymi nerwice natręctw ) w dawce 10mg (większa jest tylko 20mg) musisz wiedzieć że kuracja może trwac do 3 miesięcy . (więc warto upomieć się o większą ilosc na recepcie)
Nie zapomnij też poprosić o lek uspokojający który może przydać się doraźnie w kuracji. Odradzam hydroxyzyne( w przypadku onychofagi może byc za poprostu za słaba )
A więc Escitolopram badź inny lek z tej grupy . A na uspokojenie Alprox (doraźnie).

Pamiętajcie lepiej równać w górę niż w dół . Pozdrawiam wszystkich z tym problem i życzę powodzenia

przez Neurosi 03 sty 2016, 01:54
Co Wam pomaga na nałogowe/nawykowe obgryzanie paznokci?

Sortuj wg