Uzależnienie od alkoholu

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Uzależnienie od alkoholu

przez neon 20 cze 2015, 18:41
Nie zawsze tak to działa. Mam znajomego, ma dopiero 26 lat a już nosi sie z mianem długoletniego alkoholika. Alkoholu zawsze miał pod dostatkiem, był bardzo towarzyski i pochodził z dobrej rodziny, miał kumpli z kasą. Jak kumple akurat byli niedostępni okradał rodziców. Teraz jedną nogą jest już "po tamtej stornie". Raz nie pił przez okres 2 miesięcy, następnie spotykam go przed klubem z własnie otwieranym piwem. To święta jakieś, urodziny pewnie masz?-pytam. No, święta, drugi miesiąc jak nie pije- i daje hejnał w szyje :D Potem jak go jeszcze go pytałem czy przestanie pić, to powiedział że nie, bo i tak już nie zostanie biznesmenem a ten świat bez alkoholu nie jest do przyjęcia.

Uzależnienie od alkoholu

przez wisnia80 20 cze 2015, 19:29
Hans napisał(a):wisnia80, Maikus20, czyli uważacie, że alkoholik po "wyleczeniu się" z alkoholizmu będzie mógł wrócić do kontrolowanego picia alkoholu. W takim razie udowodnijcie to.

Ja jestem dowodem. Jak to zrobiłem? Ano dokopałem się do przyczyn. Nie piję jak mam problemy emocjonalne. Ogólnie, to fakt że mogę pić, nie oznacza wcale że piję.

"Picie kontrolowane" na świecie nic nowego. W Polsce nadal ciemnogród.

Ale niech większość alkoholików myśli lepiej że pić nie mogą. Tak będzie lepiej dla nich.

Uzależnienie od alkoholu

przez Maikus20 20 cze 2015, 20:01
Wiśnia owszem masz racje, ale jest dużo alkoholików którzy wychodzą z tego bo CHCĄ wyjść i po wyjściu nie tykają alkoholu nie z powodu "nie moge" ale NIE CHCE.
Maikus20

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Uzależnienie od alkoholu

przez *Monika* 20 cze 2015, 20:09
Maikus20, masz 20 lat?
Obrazek
Główny Moderator

Uzależnienie od alkoholu

przez Maikus20 20 cze 2015, 20:13
Mam, piękna moderatorko skąd to pytanie ;)? w sumie 22, ale dwójka z przodu się zgadza.
Maikus20

Uzależnienie od alkoholu

przez *Monika* 20 cze 2015, 20:24
Maikus20, obserwuję Twój styl wypowiedzi, obserwuję ortografię, interpunkcję Twoją... nie jest tak źle z Tobą w tym zakresie ;) Stąd Młody Człowieku to pytanie, wiesz?
Ok, nie chcę tu off topować :D
Obrazek
Główny Moderator

Uzależnienie od alkoholu

przez wisnia80 20 cze 2015, 20:26
Maikus20 napisał(a):Wiśnia owszem masz racje, ale jest dużo alkoholików którzy wychodzą z tego bo CHCĄ wyjść i po wyjściu nie tykają alkoholu nie z powodu "nie moge" ale NIE CHCE.

Czy dużo? Na pewno najwięcej jest tych co nie mieli wyboru.

Uzależnienie od alkoholu

przez ugh 20 cze 2015, 21:07
Hans napisał(a):wisnia80, Maikus20, czyli uważacie, że alkoholik po "wyleczeniu się" z alkoholizmu będzie mógł wrócić do kontrolowanego picia alkoholu. W takim razie udowodnijcie to.

Wielokrotnie w tym temacie była dyskusja, czy będzie mógł, czy nie. Każdy ma na ten temat swoje zdanie i nie ma sensu nikogo do niczego przekonywać.
Ja uważam, że będzie mógł bo żyję w przeświadczeniu, że psychiczne uzaleznienie od alkoholu (nie mówię o fizycznym, z którego jest wyjść o wiele łatwiej), to kwestia podejścia i zmiany myślenia.
Jeśli ktoś uzaleznił się od alkoholu bo zapijał w nim smutki - albo jak ja - piłam przez x-lat po to, żeby ten dół wywoływać, to jeśli poszuka jakiegoś innego sposobu na odreagowanie i zmieni podejście do samego alkoholu w sobie, to może pić w sposób kontrolowany. Trzeba po prostu zmienić podejście i nie utwierdzać się w przekonaniu, że już nie może więcej alkoholu tknąć bo do nałogowego picia wróci - z takim mysleniem własnie tak się stanie bo gdy po jakimś czasie człowiek wypije kilka piw (nawet będąc na imprezie i dobrze się bawiąc), to nastepnego dnia obudzi się z przeświadczeniem, że właśnie z powrotem zaczął byc alkoholikiem, a to z kolei rozpocznie błedne koło. Jeśli człowiek zacznie podchodzić do alkoholu nie jak do sposobu radzenia sobie z problemami a po prostu zwykły dodatek do imprezy nic nie znaczący, to nastepnego dnia budząc się nawet nie będzie wpędzał się w poczucie winy i wracał z powrotem do tego samego schematu. Przeżyje normalnie kolejny tydzień i ewentualnie pójdzie na kolejną imprezę nie identyfikując alkoholu zupełnie z czymś negaywnym, nie nakręcając się itp. Gdy człowiek znajduje inny sposób odreagowywania problemów/stresu itp., to po pewnym czasie przestanie odczuwać potrzebę napicia się ze względu na dół a co za tym idzie postrzegać alkohol jako wspomagacz. Kwestia jest tylko taka, żeby wrócić do normalnego życia z utwierdzonymi nowymi schematami dzieki czemu nie wpędzać się w poczucie winy, które to własnie w głownej mierze napędza potem tą całą machinę ciągu.

Ale to moje zdanie i filozofia, nie mam zamiaru nikogo do tego przekonywać. W każdym bądź razie wolę myśleć w ten sposób niż życ w wiecznym napięciu i bać się wejść do sklepu, gdzie jest alkohol, żeby go nie kupić - bo to właśnie jest takie błedne koło wg. mnie.
ugh

Uzależnienie od alkoholu

przez Maikus20 20 cze 2015, 21:18
Po części się zgadzam, aczkolwiek co do spożywania alkoholu po wyjściu z choroby jaką jest alkoholizm to jak już kto woli jeden dotknie dna, i się od niego odbije (odwyk, psychoterapia, zmiana podejścia) to myśle że nie będzie chciał już tykać alkoholu, nie ze względu że nie może, po prostu będzie czuł odraze do czegoś przez co stracił X czasu życia, to tak jak by nałogowy palacz rzucił palenie a palił tylko na imprezach przy piwku (dość częste), jednak tak jak już mówiłem każdy robi to co uważa, można przestać całkiem pić, można to zredukować. Ugh fajnie to w sumie wytłumaczyła.
Maikus20

Uzależnienie od alkoholu

przez ugh 20 cze 2015, 21:40
Maikus20, ja osobiście doszłam do momentu, gdzie uznałam, że picie alkoholu jest po prostu bez sensu - niezaleznie od tego, czy dla dobrej zabawy czy doła. Po prostu, przestałam rozumieć tego sens więc nie piję. Głupotą jest doprowadzanie do przeżywania strasznej mordęgi nastepnego dnia, a z kolei wypicie dwóch piw czy drinków też jest bez sensu. Zwyczajnie do alkoholu mnie nie ciągnie już ale nie żyję z przeświadczeniem, że jeśli się tego alkoholu napiję, to od razu z powrotem wrócę do punktu wyjścia i to mocno pomaga bo nie wywołuje u mnie tego napięcia, które właśnie chęć jego zapicia potęguje.
ugh

Uzależnienie od alkoholu

przez Maikus20 20 cze 2015, 21:46
Super, wiadomo że nie trzeba nastawiać się w ten sposób depresyjny napiłem się -> wróciłem do tego, zresztą ile przypadków tyle sposobów. Jedni nie powinni w ogóle pić, drudzy potrafią się ograniczać czy kontrolować.
Maikus20

Uzależnienie od alkoholu

przez ugh 20 cze 2015, 22:02
To też prawda, nie wszystko można odnieść do każdej osoby bo nie na każdego może to w ten sposób zadziałać. To tylko moje stanowisko i doświadczenie i chodzi tylko o to, żeby nie uogólniać. Są osoby, które nie będą w stanie wrócić do kontrlowanego picia ale są też i takie, które mogą to osiągnąć.
ugh

Uzależnienie od alkoholu

przez wisnia80 21 cze 2015, 06:41
ugh napisał(a):

Wielokrotnie w tym temacie była dyskusja, czy będzie mógł, czy nie. Każdy ma na ten temat swoje zdanie i nie ma sensu nikogo do niczego przekonywać.
Ja uważam, że będzie mógł bo żyję w przeświadczeniu, że psychiczne uzaleznienie od alkoholu (nie mówię o fizycznym, z którego jest wyjść o wiele łatwiej), to kwestia podejścia i zmiany myślenia.
Jeśli ktoś uzaleznił się od alkoholu bo zapijał w nim smutki - albo jak ja - piłam przez x-lat po to, żeby ten dół wywoływać, to jeśli poszuka jakiegoś innego sposobu na odreagowanie i zmieni podejście do samego alkoholu w sobie, to może pić w sposób kontrolowany. Trzeba po prostu zmienić podejście i nie utwierdzać się w przekonaniu, że już nie może więcej alkoholu tknąć bo do nałogowego picia wróci - z takim mysleniem własnie tak się stanie bo gdy po jakimś czasie człowiek wypije kilka piw (nawet będąc na imprezie i dobrze się bawiąc), to nastepnego dnia obudzi się z przeświadczeniem, że właśnie z powrotem zaczął byc alkoholikiem, a to z kolei rozpocznie błedne koło. Jeśli człowiek zacznie podchodzić do alkoholu nie jak do sposobu radzenia sobie z problemami a po prostu zwykły dodatek do imprezy nic nie znaczący, to nastepnego dnia budząc się nawet nie będzie wpędzał się w poczucie winy i wracał z powrotem do tego samego schematu. Przeżyje normalnie kolejny tydzień i ewentualnie pójdzie na kolejną imprezę nie identyfikując alkoholu zupełnie z czymś negaywnym, nie nakręcając się itp. Gdy człowiek znajduje inny sposób odreagowywania problemów/stresu itp., to po pewnym czasie przestanie odczuwać potrzebę napicia się ze względu na dół a co za tym idzie postrzegać alkohol jako wspomagacz. Kwestia jest tylko taka, żeby wrócić do normalnego życia z utwierdzonymi nowymi schematami dzieki czemu nie wpędzać się w poczucie winy, które to własnie w głownej mierze napędza potem tą całą machinę ciągu.

Ale to moje zdanie i filozofia, nie mam zamiaru nikogo do tego przekonywać. W każdym bądź razie wolę myśleć w ten sposób niż życ w wiecznym napięciu i bać się wejść do sklepu, gdzie jest alkohol, żeby go nie kupić - bo to właśnie jest takie błedne koło wg. mnie.

Mam dokładnie takie same zdanie jak Ty.

I myślę że trzeba mieć takie zdanie, bo w życiu różnie bywa. Zapicia się zdarzają. Jak nie będziesz umiał trzymać dystansu, i sobie wybaczyć, to takie zapicie wywoła lawinę z której już się człowiek może nie podnieść.

Uzależnienie od alkoholu

przez kazimierz61 21 cze 2015, 09:09
Maikus20 napisał(a):Po części się zgadzam, aczkolwiek co do spożywania alkoholu po wyjściu z choroby jaką jest alkoholizm to jak już kto woli jeden dotknie dna, i się od niego odbije (odwyk, psychoterapia, zmiana podejścia) to myśle że nie będzie chciał już tykać alkoholu, nie ze względu że nie może, po prostu będzie czuł odraze do czegoś przez co stracił X czasu życia, to tak jak by nałogowy palacz rzucił palenie a palił tylko na imprezach przy piwku (dość częste), jednak tak jak już mówiłem każdy robi to co uważa, można przestać całkiem pić, można to zredukować. Ugh fajnie to w sumie wytłumaczyła.

Ja jestem po odbiciu się od dna, psychoterapii i zmiany podejścia. Jestem chory na ChAD i głównie zapijałem smutki, niepowodzenia w pracy i w domu, w pewnym momencie zacząłem wyznaczać sobie dni picia i były to weekendy, a nie żadko każdy dzień, a wiec alkoholik. Moje picie było dla mnie koszmarem, popołudniu i wieczorem piłem sam w domu, przeważnie w piwnicy, a na drugi dzień umierałem z powodu kaca i wyżutów sumienia. Po ostatnim epizodzie depresyjnym w którym żuciłem się na swoje życie, po namowie lekarzy, postanowiłem pójść na odwyk 2,5 lata, 2x w tygodniu, no i tam zmieniłem podejście i wiele zrozumiałem. Wydaje mi się że mógłbym pić kontrolowanie i w niewielkich ilościach ale boję się, że to co nam tłukli do głów jest prawdą i skończy się to powrotem do nałogowego picia. Nie żyję z bojaźnią, ale jest mi dobrze bez alkoholu, w kwietniu minęło 3 lata jak nie piję, a od roku nie palę i z podjęcia tych decyzji jestem zadowolony, wizja picia w ten sposób i te wszystkie kace i problemy z tym związane mnie w tej chwili przerażają, i nie chcę do nich wracać nawet w myślach.
Lamotrix 300mg
Kwetaplex 100mg
Escitalopram Actavis 20mg
Trittico CR 75mg 1.1/3 tabletki
F-31, F-31.0, F-31.3

Sortuj wg