Uzależnienie od alkoholu

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Uzależnienie od alkoholu

przez blah! 20 mar 2015, 22:15
No ale czy nie jest tak, że alkoholizm też dzieli się na fazy i nie trzeba wcale być uzaleznionym fizycznie ale tylko psychicznie przez co nie nastepują żadne fizyczne zmiany w układzie nerwowym?
blah!

Uzależnienie od alkoholu

przez huśtawka 20 mar 2015, 22:27
blah!blah! napisał(a):No ale czy nie jest tak, że alkoholizm też dzieli się na fazy i nie trzeba wcale być uzaleznionym fizycznie ale tylko psychicznie przez co nie nastepują żadne fizyczne zmiany w układzie nerwowym?

Z pierwszą fazą uzależnienia te zmiany już następują.
Ja rozumiem że terapia uzaleznień do tej pory była dość restrykcyjna,ja sama natomiast byłąm traktowana dość łągodnie.Do samego końca terapii piłam,na pewno nie tak jak na początku terapii i nie z takimi konsekwencjami,ale jednak picie kontrolowane jest wykluczone.Można zmodyfikowac terapię jaka taką zmniejszającą szkód picia-moja taka była.Choć z różnym skutkiem.
"Prawdziwa podróż życiowa nie polega na poszukiwaniu nowych krajobrazów lecz na spojrzeniu na stare w odmienny sposób"
Lamitrin 150 mgmg
Trittico CR 150 mg

Uzależnienie od alkoholu

przez patryk_22 20 mar 2015, 22:29
blah!blah! napisał(a):No ale czy nie jest tak, że alkoholizm też dzieli się na fazy i nie trzeba wcale być uzaleznionym fizycznie ale tylko psychicznie przez co nie nastepują żadne fizyczne zmiany w układzie nerwowym?

być może coś w tym jest . ja gdy zaczynałem pic potrafiłem pic parę dni z rzędu i po przestaniu dochodziłem normalnie do siebie. a już pod koniec mojego picia przed rozpoczęciem abstynencji nawet po jednodniowym przechlaniu przez tydzień (!) nie moglem dojść do siebie .
patryk_22

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Uzależnienie od alkoholu

przez blah! 20 mar 2015, 22:33
Dla mnie to trochę dziwne z tego względu, że przez prawie 10 lat piłam w kratę 2dni/2dni czasem 3/3 itd. Zdarzało się, że np. przez 2 tygodnie w ogóle nie piłam no i przez miesiąc gdy w szpitalu leżałam. No i jakoś teraz piję od czasu do czasu. To już wiem w sumie jak to jest.
blah!

Uzależnienie od alkoholu

przez huśtawka 20 mar 2015, 22:41
blah!blah!,
To znaczy że nie jesteś alkoholikiem.Nie każda osoba która dużo pije przez wiele lat wpada w alkoholizm

-- 20 mar 2015, 21:45 --

Poza tym NaaN napisała że jest możliwy powrót do kontrolowanego picia ale to wymaga długiej psychoterapii.O.k,ale ile lat minie,jak długa miałaby być ta psychoterapia i co się dzieje z alkoholikiem,który czekając na tę zmianę w podejściu będzie dalej pił?Choroba awansowałaby i w końcu juz żadna terapia by nie pomogła..Jedyną alternatywą klasycznej terapii to terapia w kierunku zmniejszenia szkód picia,ale jest to dość ryzykowne i nie zawsze się sprawdza tak jak byśmy chcieli.No i przede wszystkim to nie jest jeszcze picie kontrolowane.
"Prawdziwa podróż życiowa nie polega na poszukiwaniu nowych krajobrazów lecz na spojrzeniu na stare w odmienny sposób"
Lamitrin 150 mgmg
Trittico CR 150 mg

Uzależnienie od alkoholu

przez patryk_22 20 mar 2015, 22:52
Nie ma powrotu do kontrolowanego picia. Ja jestem pewien , ze gdybym poczuł teraz ten smak , zapach to bym znowu popłynął i tydzień chodził do tylu . Wg mnie alkoholik nie ma możliwości powrotu do picia w sposób kontrolowany .
patryk_22

Uzależnienie od alkoholu

przez blah! 20 mar 2015, 22:59
Ok.
blah!

Uzależnienie od alkoholu

przez huśtawka 20 mar 2015, 23:01
blah!blah!,
http://morawica.com.pl/alkohol/fazyalkoholizmu.html
Tu możesz sobie sprawdzić czy znajdowałaś sie kiedykolwiek w którejkolwiek z faz świadczących o uzależnieniu

-- 20 mar 2015, 22:12 --

I w ogóle ta dyskusja zmusiła mnie bym znowu przypomniała sobie różne aspekty tej choroby o których już prawie zapomniałam bo to było 3 lata temu,kiedy zaczynałam terapie uzależnień.Teraz to się szkolę w BPD ;) :)
Lamitrin 150 mgmg
Trittico CR 150 mg

Uzależnienie od alkoholu

przez blah! 20 mar 2015, 23:14
Wolę nie ;). Wychodzi, że wszstko ze mną ok więc wolę, żeby tak pozostało ;).
blah!

Uzależnienie od alkoholu

przez NaaN 20 mar 2015, 23:28
huśtawka napisał(a):NaaN,
Mylisz się,na prawdę,i jestem tego na 100% pewna.Nie ma opcji by alkoholik powrócił do picia kontrolowanego choćby nie wiem jak zmienił swoje podejście do alkoholu.I ten fakt jest podparty wieloletnimi badaniami naukowymi i doświadczeniami.Niestety.Choćbym sama bardzo chciała by było inaczej.

Swięta wiara w naukę. A 70 lat temu co nauka mówiła o alkoholikach? A za 70 lat co będzie mówiła? Nie pamiętam dokładnie ale czy to przypadkiem nie Woronowicz napisał, że 1-3% alk. przechodzących terapię wraca do kontrolowanego picia ale procent ten jest tak znikomy, że
mimo to zalecana jest całkowita abstynencja i nie warto się tym zajmować. Może bada się nie tych, których się powinno badać? Bo jak się odnieść do skuteczności terapii w takiej kwocie ? Kto da na te badania pieniądze? i czy możę odpowiedż na to pytanie nie kazałaby się zastanowić nad kwalifikacjami, podejściem i celowością aktualnie prowadzonych terapii przez NFZ a tam idzie olbrzymia kasa.
A powiedz mi jeszcze,bo widzę że interesujesz się tematem,jaki masz związek czy doświadczenia z alkoholizmem?

Jesli napiszę, że byłam alkoholiczką, czy napiszę, że pracuję w zapobieganiu uzależnieniom, to zmieni wagę moich wypowiedzi ?

-- 20 mar 2015, 22:40 --

huśtawka napisał(a):
Poza tym NaaN napisała że jest możliwy powrót do kontrolowanego picia ale to wymaga długiej psychoterapii.O.k,ale ile lat minie,jak długa miałaby być ta psychoterapia

Nikt nie jest w stanie przeiwdzieć jak długo ma trwać psychoter., żeby zakończyła się spodziewanym efektem, bo to nie uzależnienie trzeba leczyć ale to, co spowodowało, że ktoś akurat taką drogę wybrał

i co się dzieje z alkoholikiem,który czekając na tę zmianę w podejściu będzie dalej pił?Choroba awansowałaby i w końcu juz żadna terapia by nie pomogła.

Aż się prosi o złośliwość, żeby powiedzieć, że jedynie na terapii uzależnień możliwa jest terapia pijących.
Jesli mówimy o jakimkolwiek działaniu terapeutycznym to mówimy o działaniu na człowieka nie będącego pod wpływem środków zmieniających świadomość.
I oczywiście nic nie przyjdzie do "alkoholika czekającego na zmianę", to alkoholik ma czynnie zmieniać swoje podejście. tylko musi chcieć.

.Jedyną alternatywą klasycznej terapii to terapia w kierunku zmniejszenia szkód picia,ale jest to dość ryzykowne i nie zawsze się sprawdza tak jak byśmy chcieli.No i przede wszystkim to nie jest jeszcze picie kontrolowane.

Gdzie tu widzisz alternatywę ?

Uzależnienie od alkoholu

przez kazimierz61 20 mar 2015, 23:58
Ja mam przykład w swojej historii picia przed ostatnią chospitalizacją. Po takim niesamowitym ciągu w którym piłem przeważnie sam w garażu, postanowiłem że nie będę pił bo już nie było rady , w pewnym momencie nawet z diabłem rozmawiałem żeby mi pomógł bo do Boga już za puźno myślałem. No i udało mi się nie pić 9 miesięcy codziennie przyżekałem Bogu że nie wezmę alkholu do ust. Dużo przez ten czas zrobiłem, wyremontowałem cały parter, pozaciągałem kredyty na ten remont, no raczej żeby pokazać że potrafię własnymi rękami coś zrobić. Nadszedł czas mojej 50-tki i pozwoliłem sobie na wypicie na tych urodzinach, no i w ciągu 4 miesięcy piłem jaszcze bardziej niż przed tem. Skończyło się to prubą "S"i znalazłem się na oiomie a potem psychiatryk i tam zdiagnozowali u mnie ChAD oraz zespół uzależnienia alkoholowego po 12 letnim leczeniu na depresję nawracającą. Po szpitalu zglosiłem się do ośrodka od uzależnień no i pilnie pracowalem na swoją trzeźwość 2,5 roku. Tak więc alkoholik niema nawet najmniejszych szans na picie kontrolowane, jedynym ratunkiem żeby nie umrzeć przedwczwśnie jest całkowita abstynencja od alkoholu i od wszelkich substancji zmieniających świadomość.
Lamotrix 300mg
Kwetaplex 100mg
Escitalopram Actavis 20mg
Trittico CR 75mg 1.1/3 tabletki
F-31, F-31.0, F-31.3

Uzależnienie od alkoholu

przez NaaN 21 mar 2015, 00:25
kazimierz61, szanuję Twoją decyzję o leczeniu alkoholizmu, o abstynencji i rozumiem Twoje doświadczenia. Są jednak ludzie, którzy mają inne doświadczenia.
A swoją drogą ciekawi mnie czy Ty wiesz po co piłeś?

Uzależnienie od alkoholu

przez blah! 21 mar 2015, 00:34
Ja myślę, że nie ma co się w doświadczeniach lictować. Nikt nikogo nie przekona do "swoich" racji. Osobiście, cieszę się, że z tej dyskusji wyniknęło, że nigdy od alkoholu uzależniona nie byłam ;).
blah!

Uzależnienie od alkoholu

przez NaaN 21 mar 2015, 00:57
blah!blah! napisał(a):Ja myślę, że nie ma co się w doświadczeniach lictować. Nikt nikogo nie przekona do "swoich" racji.

Nie planuję przekonywać, to bez sensu.
Fajnie byłoby uznać :D

Osobiście, cieszę się, że z tej dyskusji wyniknęło, że nigdy od alkoholu uzależniona nie byłam ;).

Bo nie jesteś abstynentką :great: , to żart oczywiście.
To dobra wiedza :)

Sortuj wg