Uzależnienie od alkoholu

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Uzależnienie od alkoholu

przez Jadis 08 mar 2010, 14:17
Nie zauważyłam na tym forum takiego tematu, może źle szukam, ale alkoholizm chyba powinien być w sekcji "Uzależnienia", prawda?

Kiedy zaczyna się alkoholizm? Kiedy można stwierdzić, że jest się już uzależnionym?
Czy osoba, która pije co wieczór 2-3 piwa do/po kolacji, jest uzależniona? W jednym z odcinków mojego ulubionego programu o odchudzaniu przedstawiali przypadek faceta, który codziennie (zaczynając od popołudnia, kończąc wieczorem) wypijał 5 butelek piwa. do tego zdarzało mu się też winko czasem do kolacji (poza tym piwem). w żadnym momencie nie padło słowo "uzależnienie" czy "alkoholizm".

Jak to naprawdę jest? Zastanawiam się gdzie jest granica, co jest jeszcze normalne, a co normalne nie jest.
Jadis

Re: Uzależnienie od alkoholu

przez Lili-ana 08 mar 2010, 14:46
wg mnie i terapeutów od uzależnień takie picie codzienne wieczorkiem to już jest uzależnienie. Jeśli nie potrafi inaczej spędzić wieczoru, czy bez wypicia alkoholu nie zaśnie, to jest to uzależnienie.
Lili-ana

przez Jadis 08 mar 2010, 14:48
no dobrze, a jeżeli potrafi, ale lubi np. piwo?
Jadis

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lili-ana 08 mar 2010, 15:01
Jadis napisał(a):
Jak to naprawdę jest? Zastanawiam się gdzie jest granica, co jest jeszcze normalne, a co normalne nie jest.

akurat czy coś jest normalne czy nie, to każdy sam ocenia wg własnego systemu wartości.
Jeśli chodzi o temat uzależnienia to inna sprawa, jeśli on lubi codziennie pić piwo i nikomu to nie przeszkadza to OK ale pamiętać należy o tym, że każdy uzależniony mówi, że pije/pali/ćpa/gra w gry hazardowe, bo lubi.
Lili-ana

przez Gringo 08 mar 2010, 15:08

Nie ma granicy, każdy przypadek jest indywidualny, dlatego to co dla jednej osoby będzie jeszcze zdrowe i normalne, dla drugiej może być już drogą w jedną stronę.

no dobrze, a jeżeli potrafi, ale lubi np. piwo?

Ja na przykład lubię czekoladę, zdarza mi się czasami zjeść trzy pod rząd, ale żeby co dziennie? po pięć?
Chodzi o to, że nie tylko ilość, ale także sytematyczność się liczy. Jak już ktoś wyrobił sobie rytuał, że musi codziennie wypić, bo mu się robi niewygodnie jeśli nie wpije, to już jest źle.
Poza tym alkohol to często ucieczka, gdyby nie jego właściwości, to zapewne ten pan nie piłby 5 piw codziennie.
Ostatnio edytowano 08 mar 2010, 15:13 przez Gringo, łącznie edytowano 1 raz
Gringo

przez Jadis 08 mar 2010, 15:13
jego życie było w sumie pokazane jako bardzo udane: fajna, ładna i wesoła żona, praca jako komik w radiu, po pracy jakiś sport raz czy dwa w tygodniu. być może faktycznie miał jakiś poważny problem ze sobą.
Jadis

przez Gringo 08 mar 2010, 15:14
Albo i nie miał. Nie wszystko musi podchodzi pod jeden schemat.
Gringo

przez VasqueS 08 mar 2010, 15:16
Jadis napisał(a):no dobrze, a jeżeli potrafi, ale lubi np. piwo?

To co w tym złego ?
Lubi wypić bo mu smakuje, alkoholizm często występuje gdy ucieka się w pijaństwo przed problemami i się nie może przestać dopóki flaszka się nie skończy, nie można zostawić na jutro.

Mój ojciec pije dużo i nie jest alkoholikiem, alkoholicy zazwyczaj piją vódkę.
VasqueS

przez Gringo 08 mar 2010, 15:19

Zazwyczaj, ale nie zawsze.
Gringo

przez bunny_wrrr 08 mar 2010, 15:36
Vasques napisał(a):alkoholicy zazwyczaj piją vódkę.
oj nie powiedzialabym
co alkoholik to inne upodobania a niektorym to nawet wszystko jedno ;)

tez mnie zastanawialo jak to jest ze niektorych z miejsca uznaje sie za alkoholikow a innych choc duzo pija - nie
w roznych krajach np we wloszech czy francji pije sie codziennie i to sporo i nikt nikogo nie oskarza o pijanstwo
to chyba kwestia stosunku do alkoholu czy priorytetow - jesli jest najwazniejszy i przyslania wszystko inne
ewentualnie uzaleznienie fizyczne
jest wiele stron internetowych z informacjami na ten temat
you can't get rid of your fears...but you can learn to live with them
Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
ExModerator

przez Jadis 08 mar 2010, 15:42
dzisiaj sobie parę przejrzałam, poczytałam pytania w testach.
myślę, że problem alkoholowy pojawia się wtedy, gdy alkohol zaczyna kontrolować Twoje życie, gdy na nie wpływa, gdy tracisz przez to przyjaciół, gdy zaczynasz się opuszczać w szkole czy w pracy, gdy zaniedbujesz siebie i swoje zdrowie (higienę osobistą).

bunny_wrrr, faktycznie we Francji np. pija się wino codziennie do obiadu i wypicie butelki wina dziennie to norma.

ja na przykład nie mogę się przełamać do picia wódki :? natomiast piwo/wino wchodzi mi bez problemu.
Jadis

przez Lili-ana 08 mar 2010, 15:56
Vasques napisał(a):Mój ojciec pije dużo i nie jest alkoholikiem, alkoholicy zazwyczaj piją vódkę.

ale bzdura :roll:
Alkoholikiem może być też ten co pije piwo czy wino. To wszystko to alkohol, nie ma tu żadnej różnicy.

[Dodane po edycji:]

Vasques napisał(a):

znasz takie pojęcie jak wypieranie? Ja też twierdziłam kiedyś że mój ojciec nie jest alkoholikiem bo pije tylko piwo prawie codziennie, a rzadziej mu się zdarzało nawalić wódką tak że nie mógł trafić do domu.
I co to nie jest alkoholizm??
Jest jak najbardziej !

Osoba, która codziennie zmienia sobie świadomość, nastrój jakąś używką jest osobą uzależnioną.
Lili-ana

przez Gringo 08 mar 2010, 16:05
Apropo alkoholu, muszę się dziś zaopatrzyć w coś mocniejszego na rozluźnienie, fakt, że to nie zdrowe na dłuższą metę, ale to jedyny lek bez recepty na nerwice, który znam. ;) a ta ostatnio mnie strasznie dręczy.
Gringo

przez Lili-ana 08 mar 2010, 16:08
Ja też sobie strzelę piwko z okazji dnia kobiet :D
Lili-ana

Sortuj wg