Niska samoocena a związek

Metody rozwiązywania konfliktów w związkach. Problemy oraz sposoby radzenia sobie z "trudnymi" partnerami. Przemoc w rodzinie.

przez matt889 05 paź 2014, 22:45
Witam!

Mam 20 lat i problem z niska samoocena. Jestem w moim pierwszym zwiazku od nieco ponad miesiaca. Jako dziecko, mialem kolegow, ale wiele razy sie zdarzalo, ze bylem tym gorszym w grupie, za slabo w pilke gralem, za wolno biegalem, za slaby, za malo odwazny itd. Zawsze ktos byl lepszy ode mnie. Dopiero teraz to wszystko wyszlo po latach. Dlugo nie moglem znalezc dziewczyny, w koncu znalazlem, jest o rok mlodsza ode mnie, ale moja niska samoocena mi tu BARDZO przeszkadza. Jestem pewny siebie (wiem, ze to moze brzmiec dziwnie, ale niska samoocena i pewnosc siebie to dwie rozne rzeczy), zabawny, wydaje mi sie, ze dziewczyna i znajomi dobrze sie bawia w moim towarzystwie, ale tak naprawde pod tym wszystkim skrywa sie niska samoocena. Nie ma dnia abym nie pomyslal, ze pewnego dnia dziewczyna mnie zostawi, znajdzie sobie kogos lepszego, bogatszego, przystojniejszego itd. Jestem o nia zazdrosny ale tego nigdy nie okazuje, nie sprawdzam jej telefonu, nie pytam z kim pisze, z kim rozmawia, z jakimi kolezankami wychodzi itp. Staram sie udawac kogos, kto jest na tyle pewny siebie i silny psychicznie, ze nie martwi o to, co robi jego dziewczyna kiedy nie jest z nia, ale to tylko niestety udawanie. Tak naprawde, jestem przerazony, tym, ze kiedys powie mi, ze ma kogos innego. Z drugiej strony to ona czesto udowadnia, ze jej na mnie zalezy. Mowi, ze mnie kocha, poznalem jej rodzicow, pisze mi co rano i na dobranoc. Z jednej strony wiem, ze mnie kocha i nie zostawi, a z drugiej strony ta ciagla niepewnosc i poczucie ciaglego zagrozenia. Nie wiem jak sobie z tym radzic, nie chce zeby to popsulo moj zwiazek. Prosze o odpowiedz i z gory dziekuje!

przez ekspert_abcZdrowie 06 paź 2014, 17:18
Witaj matt889!

Rzeczywiście niska samoocena kładzie się cieniem na Twój związek, bo rodzi kolejne problemy - nieuzasadnioną zazdrość o dziewczynę, brak zaufania itd. Czy korzystałeś kiedykolwiek z pomocy psychologa? Myślę, że powinieneś się nad tym zastanowić. Możesz też sam próbować wzmacniać swoje poczucie własnej wartości, wykonując np. ćwiczenia opisane pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/jak-podnies ... j-wartosci. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Psycholog

przez Ellwe 06 paź 2014, 17:34
wiem, ze to moze brzmiec dziwnie, ale niska samoocena i pewnosc siebie to dwie rozne rzeczy

Nie brzmi dziwnie. Mam tak samo:)
I was looking for a breath of a life
A little touch of heavenly light
But all the choirs in my head sang, no oh oh oh

Vanitas vanitatum et omnia vanitas

Lamitrin 200 mg
Ketrel 50 mg
Seronil 100 mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez autodestrukcja2 02 lis 2014, 22:57
jestes z nia bo jest czlowiekiem z ktorym czujesz ze chcesz byc czy jestes z nia bo lepiej czujesz sie ze soba majac ziewczyne? ;p

przez agusiaww 03 lis 2014, 22:11
Semual napisał(a):Z jednej strony wiem, ze mnie kocha i nie zostawi, a z drugiej strony ta ciagla niepewnosc i poczucie ciaglego zagrozenia. Nie wiem jak sobie z tym radzic, nie chce zeby to popsulo moj zwiazek. Prosze o odpowiedz i z gory dziekuje!

a jak zostawi to co swiat sie nie zawali, mozna to przecierpiec. Ty piszesz jak uzalezniony od bycia z kimkolwiek a nie jakbys ja kochał...
Warto żyć, warto marzyć, bo to co osiągalne możliwe jest do zdobycia.

przez Candy14 03 lis 2014, 22:37
agusiaww, :great:
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez alicja35 08 lis 2014, 17:24
Wiem ze to zabrzmi brutalnie ale te lęki Cie nie opuszczą jak nie przejdziesz pożadnej psychoterpaii. Ja tez to mam ale niestety nigdy nie mialam szczescia do psychologow z prawdziwego zdarzenia.
Na razie to Twoj pierwszy zwiazek, pomysl co bedzie jak kiedys zalozysz rodzine dojdą dzieci ..... Uwierz mi ten lęk będzie sie potęgował i rozprzestrzenial na inne czesci Twojego zycia. Ja tez zawsze bylam nie dosc dobra, w domu zawsze sprzątalam na odpierdol jak to mowila moja mama, w szkole słyszalam od nauczycieli " nie patrz jak ciele malowane tylko wydus cos z siebie" i tak dalej...
Do dzisiaj czuje sie mniej warta niz inni, stronie od ludzi bo kazdy wydaje mi sie lepszy i mnie zawstydza.....
To jest straszne... a mam juz 35 lat.
Zrob sobie "pranie mózgu" poki nie jest za pozno....
pozdrawiam

przez yayo123 08 lis 2014, 17:31
Ellwe napisał(a):
wiem, ze to moze brzmiec dziwnie, ale niska samoocena i pewnosc siebie to dwie rozne rzeczy

Nie brzmi dziwnie. Mam tak samo:)

i ja również ;-)
what doesn't kill you makes you stronger? personally it just deeply hurt me. i'm so tired of it.

przez paulina0609 09 lis 2014, 21:53
Na poczatku mojego związku tak nie miałam. A teraz czuje się fatalnie gorsza :( od wszystkich

przez Artemizja 19 lis 2014, 10:01
paulina0609, dlaczego? Skoro wcześniej czegoś takiego nie odczuwałaś, to skąd się to wzięło odkąd jesteś w związku?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Semir 19 lis 2014, 11:19
matt889, To i tak dużo że potrafisz jakoś to utrzymać. Takie rzeczy zawsze będą Ci towarzyszyć to nieodłączna część związku tylko nasuwa się jedno pytanie jesteś taki bojaźliwy bo jej nie ufasz czy tak Ci na niej zależy? Wiem że to absurd ale jednak jest poważna różnica. Ja przez takie czarnowidztwa które w dodatku się spełniały nawet boję się zacząć związek a co dopiero być w nim. Zawsze wychodzi to że jestem dnem społecznym i nie nadaję się do takiego życia. Kiedy staram się coś zacząć nawet jak dziewczyna jest praktycznie zdecydowana po tych załóżmy 3-4 miesiącach to cały sie trzęse i rezygnuję bo mam w głowie przeszłość. W moim przypadku jeśli chodzi o w/w pytanie to jest u mnie opcja nr 1 traktuję to jako walkę o byt. Czekam na terapię ale jest bardziej prawdopodobne że zamiast terapii takiej będzie mnie uśpić.
Ból fizyczny ma w sobie to dobrego, że jeśli przekroczy pewną granicę, zabija. Ból psychiczny, kiedy boli nas serce, zabija nas codziennie od nowa, jednak ciągle żyjemy. Paolo Coelho

przez darkaz 05 gru 2014, 20:04
Pierwszy związek to ogromne pole minowe. Wiele błędów popełnisz ale także sporo się nauczysz. Paraliżuje Cię strach, co zrobisz jak ona Cię zostawi - mam wrażenie,że te myśli nie pozwalają Ci się cieszyć tym co w tej chwili masz. Nikt z Nas nie jest w stanie przewidzieć przyszłości więc Ty również odpuść. Doceń, że ona się stara i chce z Tobą być, pisze Ci takie miłe słowa. Wykorzystaj ten czas, który jest Ci dany. Jesteś młody, masz pierwszą dziewczynę...wiesz jak po latach wspomina się to z łezką w oku? Nie przegap szansy, przestań tak bardzo analizować swoje zachowania. Daj się ponieść...

Sortuj wg