Jak powiedzieć mamie że chce zamieszkać sama?

Metody rozwiązywania konfliktów w związkach. Problemy oraz sposoby radzenia sobie z "trudnymi" partnerami. Przemoc w rodzinie.

przez dziewczynka24 10 gru 2011, 00:15
Mam 27 lat i ogromne pragnienie, żeby wyprowadzic się (wreszcie) z domu rodzinnego. Mam jednak wyrzuty sumienia, bo mama uważa, że ja się odłączam od rodziny (mieszkamy z babcią, taty nie ma), że po co mam robic taka głupotę, jak nie mam przeciez męża, to po co p[łacic za wynajem jak mam miejsce u niej w domu. Jak tłumaczę jej, że wszyscy tak robią, to ona mi daje argument, że ona chyba nie była taką matka, jak wszyscy, bo zawsze dużo bardziej się mna opiekowała, właściwie nawet teraz wszystko robi za mnie, zawsze mi pomaga i nie jest wcale tak jak inne matki, że wiele ludzi w moim wieku mieszka z rodzicami i nie maja takich fanaberii jak ja. Mam straszne wyrzuty sumienia, bo ona uważa że ja powielam zachowanie ojca i uciekam od niej, nie trafiają do niej argumenty, że po prostu jak każdy dorosły człowiek chcę samodzielności. Rozumiem ją, bo ona sama nie widzi takiej potrzeby by wyprowadzać się od babci, więc jak ma zrozumieć mnie? Ale ja już naprawdę nie wytrzymuję tej ciągłej kontroli „dla mojego dobra” i zera wpływu na własne sprawy:(

przez *Monika* 10 gru 2011, 02:45
dziewczynka24, Twoja matka jest egoistką i myśli tylko o sobie. Bo co Ona zrobi bez Ciebie jak się wyprowadzisz?
Masz 27 lat, powinnaś się usamodzielnić. Ona tego nie zrobiła, została z matką. Nie znam powodów odejścia Twojego ojca, być może odszedł z powodu Twojej babci. Pewnie babcia miała wpływ na Twoją matkę taki, jak Twoja matka ma teraz na Ciebie.
NIe słuchaj porad rodzicielki, tylko wyprowadź się, żeby się usamodzielnić!
Obrazek
Główny Moderator

przez MalaMi1001 10 gru 2011, 03:13
Heh, ja mam dokładnie to samo. Moim najwiekszym marzeniem jest wyprowadzić sie z domu. dlaczego możesz przeczytać w moim temacie o braku miłości w dzieciństwie. to ciągłe kontrolowanie wciąż mi przypomina moje dziecinstwo i to, że teraz nie potrafię sobie poradzić w życiu. Jednak myslę, że wyprowadzka z domu pozwoliłaby mi przynajmniej rozwinąć skrzydła, mieć cos swojego, módz wracac do domu o 1 w nocy od kolezanki czy chłopaka i nie słyszeć "dom to nie hotel" albo "dopóki tutaj mieszkasz nie masz nic do gadania i masz sie dostosować", "to jest mój dom a ty tutaj tylko mieszkasz". Zazdroszcze Ci, że stać Cię na wyprowadzkę z domu. Mnie niestety póki co nie stać, mam marna pracę, ale gdy tylko znajdę coś lepszego pierwsze co zrobię to wynajmę mieszkanie i wyprowadzając się powiem "napchaj się tym swoim domem". Ja nawet mając 26 lat na karku nie mogę bez tłumaczenia się zostać na noc u kumpeli czy chłopaka. więc nie ogladaj się na nic, tylko zabieraj mówiąc kolokwialnie co Twoje i wyprowadzaj się. Twoja mam gra na Twoich emocjach, na poczuciu winy. Znam to doskonale, sama w sobie nie potrafie tego zwalczyć, ale wiem też, że im dłużej zgadzasz sie ta takie traktowanie tym trudniej będzie Ci podjąc potem samodzielne decyzje. Argument, że nie masz męża nie jest żadnym argumentem do pozostania w domu rodzinnym, a raczej staroświeckim przekonaniem, że własny kat powinno się mieć dopiero po założeniu rodziny. Pamiętaj, ze to Twoje życie i nikt za Ciebie go nie przeżyje.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez paradoksy 10 gru 2011, 10:38
jesteś dorosła i masz prawo decydować o swoim życiu, a matce nic do tego.
paradoksy

przez Midas 10 gru 2011, 12:45

Możesz zrobić to podstępem i uknuć taki plan:
Pójdź z mamą na zakupy i przy kasie jak już będziecie miały, najlepiej 3 pełne siatki, to Ty weź dwie, wtedy jedna zostanie Twojej mamie.
Znając troskę mam tego typu powie ona tak:
-córciu daj tą siatkę ja ją poniosę,
a Ty wtedy odpowiedz:
-nie mamo, ja sama :!:
Ona pewnie odpowie:
-no dajże spokój kochanie daj
i wtedy najważniejsze powiedz:
-Mamo, ale ja nie mówię o siatkach, Ja sama chcę mieszkać.

Chociaż z drugiej strony kto w Polsce robi 3 pełne siatki zakupów :roll: No, ale z jedną też powinno przejść byleby nieparzyście.
Padłeś?! Powstań!!

przez linka 10 gru 2011, 13:26
Midas, :shock: IMHO rada jak dla 15 latki, skoro jest dorosła i uważa że jest na tyle samodzielna żeby mieszkać sama niech porozmawia poważnie z matką a nie jakieś obchodzenie sprawy dookoła.....
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez dziewczynka24 10 gru 2011, 13:35
Monika1974 napisał(a): Twoja matka jest egoistką i myśli tylko o sobie. Bo co Ona zrobi bez Ciebie jak się wyprowadzisz?

Właśnie ona widzi to zupełnie odwrotnie, że jak się "odłączę", to zginę bez niej, wielokrotnie mi babcia powtarzała: "pamiętaj, bez mamy zginiesz".
MalaMi1001 napisał(a):Heh, ja mam dokładnie to samo.

Współczuję sytuacji, naprawdę nieciekawa. Jednak moja jest trochę inna, bo mnie mama nie mówi takich przykrych rzeczy, a bardziej igra z moim sumieniem, że tyle dobrego od niej dostałam a teraz uciekam, że gdzie mi będzie tak dobrze jak w domu, że sama sobie nigdy nie poradzę, a jak się wyprowadzić, to już w jakims konkretnym celu, jak się ma chłopa.:/
Midas, dzięki za radę, hehe, masz wyobraźnię. Chybaby zawału dostała.

przez carlosbueno 10 gru 2011, 13:49
Też mam nadopiekuńczą matkę która chciałaby żebym mieszkał ciągle w domu rodzinnym a po 30-tce już jestem. Uważa że tylko w domu wśród rodziny mogę być szczęśliwy a moje problemy psychiczne wynikają z tego że 4 lata mieszkałem sam za granicą bez jej opieki piłem tam i źle się odżywiałem i nie mogę żyć bez opieki innych bo się stoczę i zachoruje przez złe odżywianie. Jeśli masz pieniądze i prace po tym się wyprowadził na Twoim miejscu matka pewnie by protestowała ale w końcu by się pogodziła tak myślę.
Największy Forumowy Maruda

przez dziewczynka24 10 gru 2011, 14:05
carlosbueno, dawaj wyprowadzamy się do Warszawy! Wynajmiemy jakąś klitkę, znajdziemy prace i damy radę się utrzymac!! Tak na wariata!!

przez *Monika* 10 gru 2011, 14:21
dziewczynka24 napisał(a):
Monika1974 napisał(a): Twoja matka jest egoistką i myśli tylko o sobie. Bo co Ona zrobi bez Ciebie jak się wyprowadzisz?

Właśnie ona widzi to zupełnie odwrotnie, że jak się "odłączę", to zginę bez niej, wielokrotnie mi babcia powtarzała: "pamiętaj, bez mamy zginiesz".

Tu właśnie jest ten Jej podstęp. Niby nieświadomy, a świadomy.
Ona robi z Ciebie niepełnosprawną osobę.
Masz dwie zdrowe nogi i ręce przecież.
To Ona sobie może nie poradzić bez Ciebie, tak jak bez swojej matki, a Twojej babci.
Otwórz oczy dziewczynko!
Obrazek
Główny Moderator

przez dziewczynka24 10 gru 2011, 14:29
Niby wszystko jest jasne- nadopiekuńcza mamuśka uczy bezradności i nie pozwala na wolność, ja to wszystko widzę. Po prostu strasznie sie boję, że wyjadę z miasta, nie znajdę pracy, i będę musiała wracać do niej z podkulonym ogonem:/

przez Midas 10 gru 2011, 14:40
Ona robi z Ciebie niepełnosprawną osobę.

Dokładnie tak :!: Po takiej radzie od babci już bym w żadnej dziedzinie porad życiowych jej nie słuchał chyba. :shock:

carlosbueno, dawaj wyprowadzamy się do Warszawy! Wynajmiemy jakąś klitkę, znajdziemy prace i damy radę się utrzymac!! Tak na wariata!!

Po tym poście widać jednak, że masz w sobie dużą chęć usamodzielnienia to dobrze, no ale trochę racjonalności też by się przydało :D

Midas, IMHO rada jak dla 15 latki,

linka, napisałem to trochę żartobliwie, bo i problem wydaję się właśnie trochę jak dla 15 latki. Autorka wątku według mnie powinna kompletnie nie słuchać ani babci, ani mamy. Naturalną koleją rzeczy jest opuszczenie domu rodzinnego i samodzielność. Zero wyrzutów sumienia. Prosto z mostu powiedzieć: mamo jestem dorosła nie zachowuj się jak dziecko, bo i ze mnie je robisz w ten sposób. Chcę znaleźć pracę i robię wszystko w celu żeby samej coś wynająć. Tyle.

No chyba, że źle mówię to mam radę numer 2 :D Powiedz tak:
-Mamo chcę żebyś się wyprowadziła z domu, bo chcę mieszkać sama swoim własnym życiem.
Mama powinna być wtedy zszokowana i zbulwersowana, wybuchnie kłotnia i awantura. Ale wtedy Ty ze stoickim spokojem powiedz tak:
-No dobrze mamo pójdźmy na kompromis jak dorośli ludzie, to ja się wyprowadzę, co mi tam niech stracę.
Padłeś?! Powstań!!

przez carlosbueno 10 gru 2011, 15:25
dziewczynka24 napisał(a):carlosbueno, dawaj wyprowadzamy się do Warszawy! Wynajmiemy jakąś klitkę, znajdziemy prace i damy radę się utrzymac!! Tak na wariata!!

Nie znasz mnie a chcesz ze mną zamieszkać musisz być naprawdę odważna :D Warszawa jest chyba b droga ale bezrobocie tam niskie.
Największy Forumowy Maruda

przez dziewczynka24 10 gru 2011, 16:16
Nie no, chyba nie potraktowaliście mojego posta o zamieszkaniu razem na powaznie :lol: Jeśli tak, to sprostowanie: to był żart :D
Na poważnie chcę i muszę wyprowadzić się z mojego miasta, ponieważ nawet jak wynajmę coś dwie ulice dalej, to mama i tak nie da mi spokoju, zaczną sie awantury czemu codziennie jej nie odwiedzam, czemu w niedziele nie było mnie na obiedzie u babci, no i w ogóle, że mój pokój stoi pusty, a ja obcemu człowiekowi kabze na bijam. Wyprowadzka to mus!! I to akurat prawda, że chce do Warszawy. Jak myslicie, uda mi się znaleźć tam nie drogi pokój do wynajęcia i jakąs pracę? Jakie sa szanse, że bez znajomości uda mi się tam samej utrzymać ?

Sortuj wg