Problemy z bratem- proszę o pomoc!

Metody rozwiązywania konfliktów w związkach. Problemy oraz sposoby radzenia sobie z "trudnymi" partnerami. Przemoc w rodzinie.

przez ONA_ 27 lip 2011, 12:32
Witam! Chciałam opisać problem, z którym ja i moi rodzice borykają się juz od dawna. Mój brat ma 21 lat i nie wiem co się z nim dzieje. Wychodzi z domu, mówi że np. idzie spotkac się z kolegą i niedługo wróci, a przychodzi w nocy pijany albo dopiero na drugi dzień. Ostatnio zdarza się to bardzo często. Kiedy wraca uważa, że przeciez nic sie nie stało. Nie docierają do niego żadne nasze słowa. Nie da się z nim porozmawiać, bo albo smieje się nam prosto w twarz, albo zaczyna krzyczeć, albo poprostu siedzi przy komputerze i nas ignoruje. Nie wiemy jak z nim postępować. Na dodatek mam z nim wspólny pokój i jak przychodzi pijany to muszę wdychać opary alkoholu... On jest kompletnie nieodpowiedzialny, zachowuje się jakby w ogóle nie miał rozumu. Co on chce ze soba zrobić, ma 21 lat, chce sie stoczyć? I nie mysli w ogóle o nas, przecież on nas wykonczy...
Proszę o pomoc, o jakąś radę.

przez depresyjny86 27 lip 2011, 12:48
Zawsze chcialem miec wspolny pokoj z kobieta...nevermind.Ewidentnie jest cos z nim nie tak,moze wpadl w jakies zle towarzystwo.
:)

przez ONA_ 27 lip 2011, 12:50
To, że jest z nim cos nie tak to ja sama wiem. Dzięki za świetną odpowiedź...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez *Monika* 27 lip 2011, 12:56
ONA_, Brat już jest pelnoletni więc sam może decydować o swoim życiu, ale jest jeszcze jedno "ale".
Rodzice powinni mu w takim razie dać ultimatum w związku z jego piciem. Chyba,że jego problemy mają głębszą naturę, wtedy powinien chcieć rozwiazać go wspólnie z rodzicami (chyba,że relacje z nimi są naganne), ewentualnie pójść do specjalisty/psychiatry/psychoterapeuty. No, ale to on musi chcieć. Wy za niego nie podejmiecie tej decyzji.
Najwazniejsza byłaby rozmowa z nim, z jakiego powodu pije, może ma problemy, nie umie się dogadać z rodzicami, nie chce, wstydzi się.
Problemy mogą dotyczyć różnych kwestii.
Brat uczy się jeszcze? Pracuje?
Obrazek
Główny Moderator

przez ONA_ 27 lip 2011, 13:02
Pracuje. A jeśli chodzi o rozmowę z nim, to jest tak jak to wczesniej opisałam, nie da sie... I myślę, że jego picie nie wynika z jakichś problemów, on po prostu się ,,bawi", bo jak to mówi jest młody. Ale ja myślę, że on może być już uzależniony od alkoholu, bo pije już od dawna, tylko że wczesniej zadarzało sie to rzadko, a przynajmniej rzadziej niż teraz.

przez Noopii 27 lip 2011, 13:12
takie zachowanie jest objawem problemów brata,tak na prawdę jesli on nie zechce sam nie możecie mu pomóc.Jest dorosły zachowuje sie niedojrzale,dobrze by było gdyby ktoś rodzice postawili mu jakies warunki odnośnie jego zachowania skoro mieszka z wami musi sie troche liczyć.A tak w ogole byłoby ok porozmawiac z jakims psychologiem o jego zachowaniu moze cos doradzi.
Noopii

przez ONA_ 27 lip 2011, 13:21
Właśnie namawiam mamę żeby poszła do psychologa, może on nam pomoze. A jeśli chodzi o postawienie mu jakichś warunków- to jakich?

przez *Monika* 27 lip 2011, 13:22
ONA_, Jak pracuje, to rodzice powinni mu postawić warunki, jest pełnoletni, wcale nie musi z wami mieszkać.
A jeśli nie widzi swojego uzależnienia, to nie wiem. Sam musi chyba dosięgnąć dna,żeby zastanowić się nad swoim problemem i podjąć jakieś kroki w tym kierunku.
Obrazek
Główny Moderator

przez Lolita 27 lip 2011, 17:21
On jest kompletnie nieodpowiedzialny, zachowuje się jakby w ogóle nie miał rozumu. Co on chce ze soba zrobić, ma 21 lat, chce sie stoczyć? I nie mysli w ogóle o nas, przecież on nas wykonczy...

On, On, On ma 21 jeden lat sądzę że czas najwyższy przeciąć pęmpowine.

Myślę że dobrą metodą wychowawczą było by odcięcie, brata od pomocy tzn. że jak chce się bawić to niech to robi za swoje ciężko zarobione pieniądze.
Wyobraź mnie sobie; nie zaistnieję, jeśli mnie sobie nie wyobrazisz.

Lolita

przez ONA_ 27 lip 2011, 17:50
Lolita Przecież rodzice nie dają mu pieniędzy, bawi się za swoje, bo pracuje

przez depresyjny86 28 lip 2011, 00:29
Jak za swoje...to ma prawo.To jest niestety jego życie.Może to dobry pomysł z tym psychologiem,on pewnie da jakieś rady.
Co do stawiania warunków to możecie mu postawić jeden:Jak chcesz pić,to żegnaj się z mieszkaniem,kup sobie swoje.
:)

przez Lolita 28 lip 2011, 11:22
ONA_ napisał(a):Lolita Przecież rodzice nie dają mu pieniędzy, bawi się za swoje, bo pracuje

To tym bardziej. 21 to jest już taki wiek kiedy nie trzeba nikomu zmieniać pieluszek i jak się teraz nie nauczy brać odpowiedzialności za swoje zachowanie to kiedy twoim zdaniem powinien?!
Wyobraź mnie sobie; nie zaistnieję, jeśli mnie sobie nie wyobrazisz.

Lolita

przez Vian 28 lip 2011, 14:07
A moim zdaniem dorosły mężczyzna, który decyduje kiedy, z kim i ile pije, zarabia NA SIEBIE, a nie tylko na swoją zabawę. Ja na swoją zabawę zarabiałam jak byłam nastolatką albo tuż po liceum; brat się dokłada do rachunków itd?

To żadna dorosłość ani żadne prawo do samodecydowania o sobie, jak się komuś wydaje, że jest łał taki dorosły, bo zarobi sobie na wódkę, a mamusia upierze, ugotuje, posprząta.
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

przez linka 28 lip 2011, 14:18
Hmm a może po prostu jest młody i się bawi? Nie doszukując się w tym głębszego sensu?
Fakt faktem, że nie chciałabym mieć z nim wspólnego pokoju bo wdychanie tego nie jest zbyt miłe....... ja bym na miejscu rodziców zasugerowała lekko żeby może jednak się wyprowadził albo zaczął szanować swoje rodzeństwo i ich ....bo jednak mieszka w ich domu.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Sortuj wg