jak mam się bronić przed tymi słowami?

Metody rozwiązywania konfliktów w związkach. Problemy oraz sposoby radzenia sobie z "trudnymi" partnerami. Przemoc w rodzinie.

przez saw2 02 lip 2011, 13:20
Mam 18 lat, mieszkam z dziadkami, którzy od jakiegoś czasu wyprowadzają mnie z równowagi, pomimo, że jestem spokojny i z reguły krytyka po mnie spływa. Nie ma dnia, żeby z 5 razy nie użyli słów typu "nigdy, zawsze, nic, wszystko, żadne" w odniesieniu do mnie np:"ty nigdy nic nie wiesz" "ty nigdy nie możesz nigdzie trafić" "zawsze zostawiasz bałagan(pomimo, że z reguły sprzątam a został jakiś jeden talerzyk na stole) Dobrze wiedzą, że mój jakiś błąd zdarzył się 1,2,3,4 razy (na 1000). Te cholerne uogólnienia tak denerwują, że ciężko zachować spokój. Pozą używaniem tych słów nie jest tak źle, oczywiście czasami krzyczą, narzekają na wszystko wokół, są zanadto religijni itd. ale to mnie mało obchodzi. Mogę oczywiście odpowiadać im pięknym za nadobne, ale nie o to chodzi, żeby się gryźć z rodziną. Poza tym weszło mi w charakter używanie tych słów a tego bym nie chciał. Macie jakiś pomysł jak to rozwiązać? jak się bronić przed tymi słowami w rodzinie i poza nią?

przez *Monika* 02 lip 2011, 13:39
saw2, Ich nie zmienisz.
Dlaczego z nimi mieszkasz?
Trudno coś doradzić. Jak się bronić? Nie wiem jak. Masz trudności z przyjmowaniem do siebie uwag, nawet jeśli są niesłuszne.
Obrazek
Główny Moderator

przez NOfear 02 lip 2011, 21:37
Musisz się nauczyć nie reagować na takie odzywki. Dziadków już się nie zmieni, chociaż 1000 razy prosiło by się to nic nie da, wiem to z własnego doświadczenia ;)
Życie bez lęków byłoby piękne

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lilana 03 lip 2011, 04:11
Bronić się można jedynie asertywnością i dystansem do tego typu wypowiedzi. Ale ciężko zachować na trzy cztery dystans do tego, co mówią ludzie, którzy nas wychowywali. Jeśli jest jakaś możliwość szczerego porozmawiania z nimi, to spróbuj, jeśli nie, to musisz jakoś zmienić filozofię wobec tego. Innej opcji nie widzę, nie zmusisz kogoś odgórnie by zmienił nawyki- możesz tylko porozmawiać (co może być ciężkie w przypadku ludzi starszej daty) albo poczytać o technikach asertywności (na chomikach jest masa książek) i jakoś zmienić podejście do tych uwag. Jakoś wywindować na pierwsze miejsce własne zdanie o sobie. Praktyka trudniejsza niż teoria, ale może się udać. :)

Sortuj wg