Zdrowe odżywianie, czyli jakie?

Anoreksja, napadowe objadanie się, bulimia.

przez Evia 19 cze 2015, 20:45
mark123 napisał(a):
Evia napisał(a):jeśli warzywa i ryby są dobrze przygotowane to są bardzo dobre

Chyba, że ma się bardzo wybredne kubki smakowe.

mark123 napisał(a):Mnie z ryb głownie smakują paluszki rybne, a warzywa są dla mnie średnie w smaku, no a owoce ohydne.

Widzisz, mi się bardziej zdaje, że to raczej kwestia gustu (a nie wysublimowanego smaku jak twierdzisz), bo jeśli chodzi o mnie to uważam paluszki rybne za wyjątkowe ohydztwo :smile:

przez caramel rose 19 cze 2015, 21:07
Wg mnie zdrowo jeść to:
- jeść 4-5 posiłków dziennie,
- każdy posiłek powinien być pełnowartościowy: białko węglowodany tłuszcze, gdzieś czytałam żeby nie łączyć białek z węglowodanami bo źle się trawi, no ale taka kasza ma w sobie zarówno białko i węglowodany i jakoś się trawi,
- pic dużo wody, herbatek ziołowych (mniszek lekarski, czystek, rumianek, melisa), a kawę zamienić na herbatę zieloną, kawę orkiszową,
- zrezygnować/ograniczyć słodycze/chipsy, używki, produkty wysokoprzetworzone, fast foody,
- raz w miesiącu robić jeden dzień warzywno-owocowy (opaty na sokach, zupach).
"Nawoływanie się w ciemności nie przynosi światła" E. Fromm
"Nikt nie może nigdzie dojść jeśli skądś nie odszedł" J. Updike

przez neon 20 cze 2015, 10:17
Łączenie białka i węglowodanów jest nie zdrowe ponieważ pokarmy te trawi się w różnych środowiskach, mięso w kwaśnym, a węgle w zasadowym, lub na odwrót :P ograniczyć spożywanie cukrów prostych oraz produktów przetworzonych (te całkowicie najlepiej wyeliminować).

Próbował ktoś z was całkowicie wyeliminować produkty przetworzone? ja próbowałem, ciężko dla faceta na takiej diecie się najeść.
nadmiar optymizmu obwieszcza zbliżającą sie rozpacz

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez caramel rose 20 cze 2015, 10:33
No, ale taka np. komosa ryżowa (quinoa) zawiera pełnowartościowe białko, ale też węglowodany, i jak to rozdzielić? A jest uznawana jako zdrowa żywność, polecana w tych wszystkich dietach.
Próbował ktoś z was całkowicie wyeliminować produkty przetworzone? ja próbowałem, ciężko dla faceta na takiej diecie się najeść.
można próbować robić jakie zdrowe zamienniki, zrobić samemu kebab, czy pełnoziarnistą pizzę, frytki z selera :D tylko też trzeba mieć na to czas.
A jak przestać żreć słodkie? Najgorzej jest u mnie na 2 tygodnie przed okresem, mam apetyt jak koń i tylko bym jadła;/ Piję błonnik, warzywa, herbatę z morwy, ale nic nie pomaga. Sama nie kupuje w sumie słodyczy, ale moja mama ciągle kupuje i jak widzę no to ciężko się oprzeć;/ B

przez neon 20 cze 2015, 10:49
Ja mówiłem o białku zwierzęcym, nie wiem jak jest z białkiem pochodzenia roślinnego.

przez bonsai 20 cze 2015, 11:21
caramel rose napisał(a):Sama nie kupuje w sumie słodyczy, ale moja mama ciągle kupuje i jak widzę no to ciężko się oprzeć;/ B

Bo zdrowe odżywianie i/lub odchudzanie zaczyna się w sklepie. Często wystarczy pamiętać tylko o tej jednej złotej zasadzie. ;)
bonsai

przez neon 20 cze 2015, 11:29
Ja dla swojej siostry, która często chce się odchudzać, daje najlepszy przepis na odchudzanie- 0 produktów przetworzonych, a smukłą sylwetkę masz jak w banku :)

przez carlosbueno 20 cze 2015, 14:21
neon napisał(a):Ja dla swojej siostry, która często chce się odchudzać, daje najlepszy przepis na odchudzanie- 0 produktów przetworzonych, a smukłą sylwetkę masz jak w banku :)
ja jem głównie przetworzone, dużo słodyczy, mięsa a nadwagi nie mam, gdybym miał jeść tak jak zalecają to byłbym chudy jak patyk. Zawsze dużo jadłem a do 18 roku życia byłem przeraźliwie chudy, później przytyłem ale nadwagę i to lekko miałem tylko jak nie pracowałem w ogóle parę lat albo mieszkałem w Anglii i wpieprzałem fast foody na okrągło . Ale w u mnie w rodzinie to norma nie mamy skłonności do tycia chyba że zero ruchu i ekstremalne ilości jedzenia.
Największy Forumowy Maruda

przez Evia 20 cze 2015, 15:13
neon napisał(a):Próbował ktoś z was całkowicie wyeliminować produkty przetworzone? ja próbowałem, ciężko dla faceta na takiej diecie się najeść.

Co masz konkretnie na myśli pisząc "produkty przetworzone"?
Chodzi o fastfoody, gotowe półprodukty ze sklepu typu mrożona pizza, pierogi, zupki instant; dodatki chemiczne typu gotowe sosy czy też pasty kanapkowe, kostki rosołowe itd; czy może w ogóle masz na myśli produkty, które zawierają chemię (czyli większość żywności z jaką mamy do czynienia) A może wszystko?

Jeśli chodzi o mnie to staram się nie kupować takiego śmieciowego jedzenia, a jeśli chodzi o całą resztę to zwracam uwagę na skład danego produktu, niestety w tym drugim przypadku nieraz graniczy z cudem kupienie czegoś w miarę porządnego, ponieważ prawie wszystko zawiera jakąś chemię, a przede wszystkim cukier, który jest wszędzie! Ciężko jest mi również kupić gdziekolwiek normalny, razowy chleb na zakwasie 100% żyta, prawie wszystkie chleby, które mają w nazwie "razowy", "żytni", "wiejski" itd są chlebami mieszanymi z pszenicą.
Bardzo trudno jest coś kupić bez cukru, wiem, że np za granicą są specjalne oznaczenia na produktach informujące o jego braku lub ograniczonej ilości (oraz wiele innych oznakowań) u nas niestety najczęstsze oznakowania to "zero tłuszczu" lub "bez konserwantów" Co mnie trochę śmieszy i frustruje, bo jeśli już np miałabym zjeść jogurt to chętniej sięgnęłabym po ten z tłuszczem ale bez cukru. JUż nawet nie chodzi o to, że to biała śmierć, tylko nawet o to, że to wszystko jest tak wstrętnie słodkie, że nie da się tego jeść. Np na taki jogurt 300g może przypaść nawet 9 łyżeczek cukru! Podobnie jest z napojami itd, słyszałam kiedyś audycję radiową na ten temat, gdzie mówiono, że jeśli produkt nie przekracza jakiejś granicy ilości cukru, to producent w ogóle nie musi nas o tym informować na opakowaniu (pewnie podobnie jest z innymi składnikami)
Śmieszą mnie również te wszystkie oznakowania typu light czy fit, bo jeśli zerknie się na skład tego produktu to okazuje się, że wcale nie jest to fit. Np musli, które jest zalecane na odchudzanie itd, prawie zawsze ma w składzie cukier.

Jeśli chodzi zaś o najedzenie się przez faceta zdrowym jedzeniem, to trochę nie rozumiem tego co napisałeś. Mój facet zawsze się najada tym co zrobię i nigdy nie słyszałam jakichś narzekań.
Tak jak już pisałam wcześniej, to prędzej powinniśmy się najeść czymś co zawiera jakieś związki odżywcze, które zasilają nasz organizm, a nie jakieś puste kalorie, które jedynie zapychają nasze żołądki. Równie dobrze można by było najeść się styropianu... Pewnie na początku również nie czułoby się głodu, jednak jakby wszystko "osiadło" to organizm chciałby prawdziwego jedzenia.

przez Evia 20 cze 2015, 15:19
caramel rose napisał(a):można próbować robić jakie zdrowe zamienniki, zrobić samemu kebab, czy pełnoziarnistą pizzę, frytki z selera

jeśli się zrobi samemu kebab to również raczej będzie on nie zdrowy, bo nawet te domowe będą zawierać jakieś sosy i bułkę. Chyba, że zrobi się sos na bazie jogurtu naturalnego, a bułkę samemu się upiecze, jednak według mnie tyle pracy nie jest tego warte :P Chociaż jakby nie było to i tak pewnie lepsze to niż ten kupowany

frytki z selera? jeśli robi się je na głębokim tłuszczu to nie widzę różnicy pomiędzy nimi a zwykłymi frytkami

przez mark123 20 cze 2015, 15:32
Evia napisał(a):Tak jak już pisałam wcześniej, to prędzej powinniśmy się najeść czymś co zawiera jakieś związki odżywcze, które zasilają nasz organizm

Moje odżywianie zawiera raczej niewielką ilość związków odżywczych. Mój organizm chyba już "przesiąkł" takim odżywianiem i dlatego jest niechętny do zdrowego odżywiania.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez neon 20 cze 2015, 15:33
Mówiąc przetworzone mam na myśli takie produkty jak pieczywo, nie ważne białe czy pełnoziarniste, makarony, ciasta. Nie zaliczam do tego np. ugotowanych ziemniaków, kasz, choć też jest to produkt lekko przetworzony. Ogólnie spożywanie produktów nienaturlanych. Ani chleb ani makarony nie rosną na drzewie.

przez caramel rose 20 cze 2015, 15:33
jeśli się zrobi samemu kebab to również raczej będzie on nie zdrowy, bo nawet te domowe będą zawierać jakieś sosy i bułkę. Chyba, że zrobi się sos na bazie jogurtu naturalnego, a bułkę samemu się upiecze, jednak według mnie tyle pracy nie jest tego warte :P Chociaż jakby nie było to i tak pewnie lepsze to niż ten kupowany
wcale nie:P, kiedyś znalazłam fajny przepis na bułkę do kebaba zrobioną z twarogu i otrębów/mąki pełnoziarnistej, potem dodałam kurczaka upieczonego w piekarniku, warzywa i sos tak jak piszesz na bazie jogurtu naturalnego. No, ale fakt trochę z tym zeszło, nie każdemu będzie się chciało robić takie coś.

A co do tych frytek to kroję selera na takie kawałki, dodaję jedną łyżkę oleju, przyprawy, mieszam i do piekarnika. Czasem dodaję pod koniec ser żółty light i sos pomidorowy.
Robię też często ciastka pełnoziarniste, rogaliki drożdżowe pełnoziarniste z serem, serniki, ciasta marchewkowe. Wszystko się da, tylko też trzeba mieć na to czas;/

przez caramel rose 20 cze 2015, 15:45
Ale fakt teraz to trzeba czytać skład produktu, podobnie jest z kosmetykami, nieraz szukałam fajnego szamponu z keratyną, na opakowaniu pisało wielkimi literami, że ten produkt zawiera dużo keratyny, potem patrzę na skład, a jest na prawie ostatnim miejscu. Z kosmetykami też jest ciężko, staram się kupować takie gdzie są tylko naturalne składniki, jak najmniej tych konserwantów, szampony, odżywki bez alkoholu, albo robię je sama.
Moi rodzice w ogóle nie czytają etykiet i czasem kupują ciemny chleb i myślą, że zdrowo jedzą, a potem im mówię, że tam jest np. syrop glukozowo-fruktozowy i E...coś tam.
Jeszcze co do jedzenia to staram się nie jeść często mięsa, bo jest naszpikowane antybiotykami, jem jajka i mleko, bo mam od babci.
Ostatnio przeczytałam fajną książkę Beaty Pawlikowskiej "Moja dieta cud". Jakoś tak zadziałała na mnie i zmieniło moje myślenie co do ciała, wyglądu, diety. Staram się wprowadzać małymi krokami jej zalecenia.

Sortuj wg