Zdrowe odżywianie, czyli jakie?

Anoreksja, napadowe objadanie się, bulimia.

przez mark123 12 sie 2015, 18:57
Ja zaś zauważyłem, że po napojach kofeinowych mój żołądek mniej cierpi niż po jakimś soku.
Każde zwierzę jest bardziej przyjazne dla człowieka niż pies.
Związek małżeński - związek nielubiących lub nienawidzących się kobiety i mężczyzny, którzy chcą poświęcić życie na wzajemnym sprawianiu sobie przykrości.
Tylko dołujące, przygnębiające życie daje możliwość zarabiania pieniędzy.

przez Lilith 12 kwi 2017, 15:05
Ostatnio bardzo interesuje mnie temat zdrowego odżywiania. Zaczęło się od bilansowania posiłków dla kotów 8) Teraz powoli zaczynam myśleć o sobie, choć to będzie o wiele trudniejsze. Zwłaszcza, że uwielbiam podjadać w nocy lody, jajecznicę, bywa, że śniadanie jadam o 14:00, a kolację o 22:00 :bezradny: Zdrowe karmienie kotów jest łatwiejsze :mrgreen:
Konkurs forumowy "Twarze Depresji" - głosowanie

Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Monster6 13 kwi 2017, 12:11
Kofeina jest dobra przy atypowych lekach przeciwpsychotycznych które powodują zespół metaboliczy wtedy czuć działania kawy na metabolizm.
Ja lubię zdrowe odżywianie.Człowiek jakoś tak lepiej się czuję jedząc produkty nie przetworzone.To + jedzenie co 3 godziny i dla zdrowia w sam raz.
Zdrowe odżywianie to najlepiej zbilansowana dieta.
CHAD I rapid cyling
Odważni nie żyją wiecznie lecz ostrożni nie żyją w ogóle.
Niemożliwe nie istnieje.
Bezlekowo

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez _Victoria_ 14 kwi 2017, 22:25
Praktykowałam kiedyś dietę bezglutenową. Wytrzymałam tydzień, oczywiście chodziłam codziennie głodna. Ten charakterystyczny niedosyt podobno ustępuje po pewnym czasie, gdy organizm już się przestroi, jednak do tego momentu nieustannie daje o sobie znać.

Podjęłam się tego, mimo że nie narzekałam na jakiekolwiek problemy, ale chciałam się przekonać, czy poczuję się tak dobrze, jak jest to opisywane. Podejrzewam, że podobnie jest z innymi dietami, które wykluczają z jadłospisu element, który był przez nas od dziecka przyswajany.

Lilith napisał(a):Zdrowe karmienie kotów jest łatwiejsze :mrgreen:

Czym karmisz koty? Potrafisz uzyskać samym karmieniem i regularnym czesaniem idealnie miękkie i lśniące futerko czy raczej uważasz, że to głównie sprawka genów? Nigdy nie podawałam kotom jakichś wygórowanych, specjalistycznych produktów (poza karmą dla kastratów), ale to dość ciekawe, jak jedne, hodowane całe życie na tej samej karmie, mają się dobrze i żyją długo, a inne, stołowane niczym książęta, zapadają na różne choroby.

Monster6 napisał(a):Kofeina jest dobra przy atypowych lekach przeciwpsychotycznych które powodują zespół metaboliczy wtedy czuć działania kawy na metabolizm.
Ja lubię zdrowe odżywianie.Człowiek jakoś tak lepiej się czuję jedząc produkty nie przetworzone.To + jedzenie co 3 godziny i dla zdrowia w sam raz.
Zdrowe odżywianie to najlepiej zbilansowana dieta.

Minimum te 5 posiłków dziennie. Nie jest trudno się przestawić z 3 na 5, chyba że ktoś jest typowym ogierem, który lubi pochłonąć tłusty obiad i wylegiwać się do wieczora w wyrku. Jednak na co dzień, gdy się pracuje i nie ma czasu na gotowanie w domu, robienie przed wyjściem małych, poporcjowanych posiłków, jest najlepszym rozwiązaniem. Na pierwszym miejscu jest "smacznie", potem jest "zdrowo".

przez Monster6 14 kwi 2017, 23:02
_Victoria_, Tym bardziej,że zjadając 5 lub 6 mniejszych posiłków dziennie co parę godzin wychodzi często mniej na całą dobę niż obżerając się np. w nocy lub zjadając 2,3 duże posiłki do syta.Dzięki temu nie chodzi się głodnym,utrzymuję się stały poziom insuliny i brak skoków glukozy we krwi.Metabolizm również sprawniej działa.
Teraz u mnie z tym średnio ale zawsze najwięcej zjadałem na 1 posiłek śniadanie i na 3 obiad.
No i zawsze można wstać tą godzinę wcześniej przygotować posiłki powkładać w pojemniczki i zabrąć ze sobą do pracy/szkoły.
Poza tym nie ma co też zawsze trzymać diety 100% bo się w końcu będzie miało dość.Cheat meale,cheat daye czy zamiany produktów jak najbardziej spoko.Lub zjedzenie czegoś niezdrowego byle się kcal zgadzały :D
CHAD I rapid cyling
Niemożliwe nie istnieje.
Bezlekowo

przez Lilith 15 kwi 2017, 12:17
Czym karmisz koty? Potrafisz uzyskać samym karmieniem i regularnym czesaniem idealnie miękkie i lśniące futerko czy raczej uważasz, że to głównie sprawka genów? Nigdy nie podawałam kotom jakichś wygórowanych, specjalistycznych produktów (poza karmą dla kastratów), ale to dość ciekawe, jak jedne, hodowane całe życie na tej samej karmie, mają się dobrze i żyją długo, a inne, stołowane niczym książęta, zapadają na różne choroby.
Karma dla kastratów, to chwyt marketingowy ;) Jeden z wielu. Po sprawdzeniu składu osoba, która była przekonana, że to jakaś specjalistyczna karma chroniąca pupila może się bardzo rozczarować. Koty obecnie przerzucam na dietę złożoną z surowego mięsa i suplementacji. Widzę różnicę jeśli chodzi o sylwetkę, futro w dotyku i wyglądzie, a nawet w zachowaniu. Koty nie są ociężałe i przestały tyć. Są bardziej skore do zabawy i mają zdecydowanie więcej energii. Dietę opieram na normach przyjętych w BARFie i kalkulatorze specjalnie stworzonym do utrzymywania składników posiłków w wyznaczonych przedziałach. Kot jest drapieżnikiem i ma układ pokarmowy przystosowany do mięsa - nie do trawienia zbóż, które są zawarte w większości markowych karm komercyjnych < nie mam tu na myśli linii weterynaryjnych>. Oczywiście, kot może urodzić się z predyspozycjami do określonych schorzeń <podobnie, jak człowiek> i wówczas dieta nie będzie miała zbytniego wpływu na to, że kot zachoruje. Niemniej jednak, dieta przystosowana zarówno do potrzeb kota < wieku i wagi>, a także do wykrytych schorzeń, może przedłużyć koci żywot. Z kotami jest tak, jak z ludźmi - jeden pali 30 lat i jest zdrowy, a drugi umiera na raka płuc. Tak samo kot karmiony "byle jak" może żyć długie lata, a kot stołowany z najwyższą pieczołowitością może nie przeżyć dwóch lat. Kwestia fizjologicznego szczęścia, z którym trzeba się liczyć. Osobiście jednak wolę zadbać o dietę kotów. To przykładowy przepis, który ułożyłam w oparciu o normy żywieniowe porównane z czterech źródeł i zawarte w kalkulatorze dla diety BARF:

Mieszanka na 8 dni dla 6,2 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 233 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

Waga Ilość miarek
150,0 g Wołowina tłuste mięso
300,0 g Kaczka mięso ze skórą
550,0 g Kurczak udo bez kości bez skóry
150,0 g Kurczak serce
50,0 g Kurczak żołądek
4,0 szt Żółtko jajka
58,0 g Wątroba kurczaka
1,0 g Mączka z alg morskich Lunderland
5,0 g Spirulina
3,6 g Drożdże piwne
14,2 g Fortain
1,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
1,8 g Mączka kostna (30/14)
7,3 g Mączka ze skorupek Lunderland
4,6 g Sól jodowana
2,9 g Tauryna
370,0 g Woda
0,7 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
74,0 g szpinak gotowany, po odsączeniu, bez soli

Oczywiście, już usłyszałam, że jestem wariatką, bo raz, że o kocią dietę dbam o wiele bardziej niż o swoją, to jeszcze początkowe "pierwsze wrażenie" skomplikowania przepisu odstrasza mniej wtajemniczonych :mrgreen: Suplementy są oczywiście ogólnodostępne w Internecie i w przeliczeniu na dzienną dietę wychodzi to nawet taniej niż dobrej jakości karmy komercyjne. Jedyny minus jest taki, że przy pierwszym zakupie trzeba jednorazowo wydać sporą kwotę na skompletowanie supli.

Wracając do tematu zdrowego żywienia u człowieka, ciekawią mnie obecnie normy właśnie dla homo sapiens. Jak ktoś ma jakieś źródło, to proszę o link.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez _Victoria_ 15 kwi 2017, 13:14
Co to znaczy "normy dla homo sapiens"? Każdy kontynent charakteryzuje się występowaniem ludzi o innej specyfice żywieniowej. Dlatego m.in Azjaci nie spożywają tyle mleka co my, z kolei u Afroamerykanów tolerancja na laktozę jest jeszcze mniejsza. Wiąże się to, oczywiście, z przyzwyczajeniami, ale tak jak ewolucja wyposażyła krowy z czterokomorowy żołądek, a nas, drapieżników, w wydłużone siekacze, które z czasem prawie zanikły, tak rasy ludzi przebywające w określonych częściach świata, rozwinęły przystosowanie do innych pokarmów.

przez Lilith 15 kwi 2017, 13:43
_Victoria_, jeśli jest podział na normy dla poszczególnych ludzkich ras / kontynentów < nie wiem, jakie są w tej kwestii przyjęte podziały >, to chętnie poczytam o wszystkich włącznie z różnicami. Interesuje mnie wiedza jak najbardziej rozszerzona - sam wycinek np. dla Europejczyków, to dla mnie okrojone informacje. Interesuje mnie komplet zagadnień o normach dla człowieka, z uwzględnieniem podziałów, których przykłady podałaś powyżej. W tej kwestii nie posiadam aktualnie zbyt dużej wiedzy, jedynie tę podstawową wyniesioną jeszcze ze szkoły, a sam temat interesuje mnie od niedawna.

Administrator

przez Monster6 15 kwi 2017, 13:51
http://www.profesorzdrowie.pl/zywienie/normy.php

Jednak normy żywieniowe to bardzo ogólne dane.Każdy musi jedzenie dostosować do siebie bo jest mnóstwo różnic jak wiek,zdrowie,aktywność fizyczna,płeć,tryb życia...
CHAD I rapid cyling
Niemożliwe nie istnieje.
Bezlekowo

przez Lilith 15 kwi 2017, 13:59
Monster6, dzięki. Poszukam pozycji z bibliografii. Nie no, oczywiście, że trzeba dostosowywać dietę do danego organizmu i to na tyle, na ile jest to możliwe. Niemniej jednak, żeby to robić, albo chociaż próbować, to trzeba mieć podstawy i wiedzę. Jak na razie tylko czytam. Od czytania i zbierania informacji wszystko się zaczyna :D

Administrator

przez _Victoria_ 15 kwi 2017, 15:33
No i głównie genetyka. Jak leżałam na gastroenterologii, to większość osób miała wrodzoną nietolerancję na różne substancje. To musi być spory dyskomfort, nie mówiąc już o wydawaniu dużych sum na produkty specjalistyczne. Do tego ludzie, którzy różnorakimi dietami z internetu doprowadzali się do stanów, w których niezbędna była ingerencja chirurgiczna.

Sortuj wg