Zdrowe odżywianie, czyli jakie?

Anoreksja, napadowe objadanie się, bulimia.

przez Artemizja 17 cze 2015, 20:55
Jak w temacie. To dział zaburzeń odżywiania, więc myślę, że temat o tym, jak prawidłowo się odżywiać, może okazać się dość przydatny. Można w tym dziale znaleźć opisy zaburzeń w najdrobniejszych szczegółach, ale nie ma tematów o tym, jaka dieta może być pomocna i zdrowa. Dlatego, zachęcam do wpisów.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Stakatela 17 cze 2015, 22:35
Jak sama nazwa wskazuje - takie, które służy zdrowiu. Myślę, że mimo jakichś ogólnych wytycznych,np. jeść 5 posiłków dziennie, w tym dużo warzyw, uważać na sól czy cukier, to każdemu służy coś innego. Jeden dobrze się czuje jedząc nabiał czy pijąc kawę na czczo, drugiemu to szkodzi. Ważne jest poznanie potrzeb własnego organizmu.

przez Evia 17 cze 2015, 23:42
Zdrowe odżywianie według mnie (i co staram się wdrażać)

Przede wszystkim unikanie cukru! Cukier rafinowany to zło! Jeśli już chce nam się czegoś słodkiego to warto sięgnąć po cukry złożone, nieoczyszczone

Druga sprawa to gluten i sól (podobnie jak z cukrem, całkowicie się nie da wykluczyć z naszej diety, jednak jakiekolwiek ograniczenie powinno wyjść na plus)

Trzecia to nadużywanie mięsa (mięso spokojnie można jeść nawet raz w tygodniu, jednak dobrze by było żeby je ograniczyć chociaż do trzech dni)

Czwarta - mż (mniej żreć)

Piąta - lekka kuchnia np zamiast standardowego polskiego dania typu schabowy, ziemniaki i surówka :? Lepiej zjeść np same ziemniaki, lub sam schabowy (ale bez panierki, najlepiej na parze) z surówką

Szósta- im mniej przetworzone produkty to tym lepiej

Siódma - zawsze trzeba czytać etykiety

Niektórzy też unikają laktozy, jednak ja tego nie robię.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez wiejskifilozof 19 cze 2015, 12:59
I to nie prawda,że zdrowa żywność jest droga.

przez Evia 19 cze 2015, 13:42
detektywmonk napisał(a):I to nie prawda,że zdrowa żywność jest droga.

to zależy jak się na to spojrzy

jajka od kur chowanych naturalnie będą droższe od tych faszerowanych antybiotykami (podobnie z mięsem)
biały cukier jest tańszy od porządnego miodu czy też ksylitolu

i tak dalej,
produkty lepszej jakości są droższe,
jednak nie można sugerować się tylko tym, ponieważ np takie mięso jest droższe od warzyw, więc jeśli się je ograniczy to wyjdzie nas to taniej
jeśli przestanie się kupować jakieś zbędne produkty typu keczup, vegeta, kostki rosołowe, cukier, olej itd to również na tym zaoszczędzimy

przez NN4V 19 cze 2015, 13:50
Osobiście żrę wszystko jak podleci. Nie widzę celu tracić czas na kombinowanie.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

przez Stakatela 19 cze 2015, 14:10
Evia, generalnie zgadzam się z wymienionymi przez Ciebie zasadami zdrowego odżywiania, może z wyjątkiem glutenu, bo uważam, że unikanie glutenu przez osoby zdrowe to moda ostatnich miesięcy, ale pamiętajmy o jednym. Zdrowe odżywianie, czyli dla zdrowia. Więc jeśli ktoś np. unika ciasta z kremem, bo niezdrowe, ale ma na nie straszną ochotę, to nie jest to zdrowe dla psychiki- lepiej, jakby zjadł chociaż mały kawałek (oczywiście z umiarem).

przez Evia 19 cze 2015, 14:17
jeśli zdrowe odżywianie stanie się nawykiem to wtedy nie ma mowy o żadnym kombinowaniu

wiele zależy od tego jak było się wychowanym, jeśli przez całe życie jadło się jakieś śmieciowe jedzenie, to wtedy takie przestawienie się może być nie lada wyczynem

czasem warto zacząć wprowadzać małe zmiany aż stopniowo osiągnie się pożądany skutek

np eliminować z naszej diety niektóre produkty, które wymieniłam powyżej (cukier czy glutaminian sodu)

Jeśli chodzi i mnie to mimo wszystko nie odżywiam się tak jak bym chciała, nie potrafię zrezygnować w 100% z niektórych produktów, jednak jakiekolwiek ograniczenia powinny wyjść na plus.

Widzę pewną różnicę np po tym, że nie jestem już w stanie zjeść za dużo niektórych produktów, co oznacza, że już się od nich odzwyczaiłam
np po zjedzeniu czegoś niezbyt zdrowego (np jakiś tłusty schabowy z ziemniakami) czuję się niezbyt dobrze, dzięki czemu nie sięgam po takie produkty zbyt często.

Co można osiągnąć poprzez zdrowe odżywianie? Głównym powodem może być nasza sylwetka ale i nie tylko
Mój brat po przejściu na zdrowe odżywianie stwierdził, że zauważa u siebie poprawę w jasności swojego umysłu, szybciej przychodzą mu teraz jakieś obliczenia
Oprócz tego jedzenie wpływa na zdrowie całego organizmu, samą dietą można uregulować cukrzycę i poprawić wyniki w wielu chorobach
Do tego lepsza kondycja fizyczna a nawet i psychiczna

Zgadzam się ze zdaniem "jesteś tym co jesz"

przez Evia 19 cze 2015, 14:26
Stakatela, jeśli chodzi o gluten to początkowo myślałam podobnie do Ciebie, że po prostu jest na to taka moda (podobnie jak z laktozą) Jednak zauważyłam, że osoby przechodzące na dietę bezglutenową uzyskały bardzo dobre wyniki, poza tym każdy wie, że np białe pieczywo jest mniej wartościowe od tego razowego, więc czemu miałoby się go nim nie zastąpić?
Poza tym najnowsze badania naukowe potwierdzają szkodliwość glutenu i wiąże się to raczej z nowoczesnymi uprawami pszenicy

Co do ciastka, które przytoczyłaś to również w pewnym sensie się zgodzę, nie można zabraniać sobie wszystkiego, jednak ważne aby to ograniczyć lub chociaż zastąpić czymś zdrowszym, czyli zamiast jeść te ciastko z kremem, można samemu upiec jakieś ciastko owsiane

przez NN4V 19 cze 2015, 14:51
Evia napisał(a):Co można osiągnąć poprzez zdrowe odżywianie? Głównym powodem może być nasza sylwetka ale i nie tylko

Czyli dobrze wymyśliłem - nie ma celu.

Evia napisał(a):Zgadzam się ze zdaniem "jesteś tym co jesz"

A ja się zgadzam, że im mniej jesz tym lepiej. (w granicach niezmienności masy)

przez Evia 19 cze 2015, 15:18
NN4V napisał(a):Czyli dobrze wymyśliłem - nie ma celu.

oprócz powyższego zdania dodałam wiele innych argumentów

Jeśli chodzi o naszą sylwetkę, to mimo wszystko większości zależy na atrakcyjnym wyglądzie, więc jakby nie było, to nawet gdyby był to jedyny argument to powinien być on skuteczny

Tak samo można zadać podobne pytanie.

Poco uprawiać sport? Odpowiedzi byłby podobne, jednak jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to raczej nie byłaby ona kwestionowana

NN4V napisał(a):A ja się zgadzam, że im mniej jesz tym lepiej. (w granicach niezmienności masy)

Również się z tym zgadzam, ale nie do końca. Bo jeśli będzie się jadło nawet malutko ale byle co, to efekt wcale nie będzie pozytywny.
Mój partner np na co dzień nie je dużo. Czasem nie je nawet przez cały dzień, ale nie rezygnuje wtedy ze słodyczy.
Zamiast śniadania i obiadu woli wsunąć paczkę ciastek, co odbija się źle na jego zdrowiu i wyglądzie.

przez NN4V 19 cze 2015, 15:50
Evia napisał(a):
NN4V napisał(a):Czyli dobrze wymyśliłem - nie ma celu.

oprócz powyższego zdania dodałam wiele innych argumentów

Evia, wybacz, ale ja żadnych argumentow nie widzę (bo chyba nie uważasz argumentem zeznania brata).
Widzę natomiast zafiksowane przekonanie poparte ogólnikami:
->
Evia napisał(a):Oprócz tego jedzenie wpływa na zdrowie całego organizmu, samą dietą można uregulować cukrzycę i poprawić wyniki w wielu chorobach
Do tego lepsza kondycja fizyczna a nawet i psychiczna

Nie mam cukrzycy ani innych chorób. Nie czuję wpływu jedzenia na cokolwiek - chyba, że wcinam coś psychoaktywnego - wówczas czuję konkretnie, ale to podobno niezdrowo tak czuć. :twisted:

Evia napisał(a):Jeśli chodzi o naszą sylwetkę, to mimo wszystko większości zależy na atrakcyjnym wyglądzie, więc jakby nie było, to nawet gdyby był to jedyny argument to powinien być on skuteczny

Nie mam problemów z wyglądem ani z utrzymaniem masy. BMI w dolnej strefie stanow niskich.

Evia napisał(a):Poco uprawiać sport? Odpowiedzi byłby podobne, jednak jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to raczej nie byłaby ona kwestionowana

Po co? Bo się lubi. Trudno wprost przełożyć takie lubienie na "zdrową" żywność, ale ostatecznie można przyjąć za uzasadnienie.
Jedzenie szkodzi generalnie. Każdy składnik jest w jakimś stopniu trującym i obciążającym (krążenie, watrobę, czort wie co jeszcze). Dlatego im mniej się zje, tym lepiej.

przez Evia 19 cze 2015, 17:16
Skoro to do Ciebie nie trafia to napiszę inaczej.

Spożywane przez nas pokarmy są ściśle związane z funkcjonowaniem całego organizmu. Przyczyną wielu chorób jest właśnie niewłaściwa dieta. Refluks, rak jelita grubego, oraz wiele innych chorób gastrycznych, cukrzyca drugiego typu, nadciśnienie, choroby układu krążenia, problemy ze stawami w wyniku nadwagi itd
Nawet jeśli mamy do czynienia z chorobami, które nie wiążą się ściśle z naszym odżywianiem, to ma ono pośredni wpływ na proces leczenia.
Mało tego tkanka tłuszczowa "otula" nasze narządy wewnętrzne co ma wpływ na wydolność całego organizmu. Najszkodliwsza jest właśnie ta umiejscowiona na brzuchu, która bardzo często jest wynikiem śmieciowego jedzenia. Mało tego, to taka otyłość brzuszna może być ukryta! W wyniku tego mózg jest mniej dotleniony co ma wpływ na sprawność umysłową. Podobnie się dzieje jeśli nie dostarczamy do organizmu wystarczającej ilości potrzebnych mikroelementów (witamina B1, żelazo, cynk)
Jeśli je się byle co to zazwyczaj spożywa się tego więcej ponieważ organizm nadal jest pozbawiony wartości odżywczych, jest jedynie zapchany czymś bezwartościowym, dlatego organizm będzie nadal domagał się więcej.

Oprócz tego dodam trochę o szkodliwości cukru, który jest silnie uzależniający i jest powiązany z chorobami psychicznymi!
Nadwyżka spożywania cukru rafinowanego powoduje, że poziom glukozy we krwi spada co się przyczynia do zachwiania równowagi biochemicznej w organizmie spada co również wpływa na nasz mózg, co wiąże się z podwyższeniem agresji, problemami z koncentracją, irytacja itd

Jest bardzo wiele ciekawych artykułów dotyczących szkodliwości cukru rafinowanego, więc warto się z nimi zapoznać.

NN4V napisał(a):Nie mam problemów z wyglądem ani z utrzymaniem masy. BMI w dolnej strefie stanow niskich.

Jest to taki sam argument jak argument z moim bratem, który uznałeś za nierzetelny

Jeśli chodzi o sposób naszego odżywania to taki proces bardzo często jest długotrwały. Tak jak w przypadku zapalenia papierosa, to nie od razu umrzemy na raka, możemy w ogóle nie zachorować i tak samo jest w przypadku jedzenia, jednak jakby nie było to jest się w pewnej grupie ryzyka.

I jeśli już mowa o papierosach w to spotkałam się z opiniami, że palacze powinni być pozbawieni możliwości opieki zdrowotnej. Tak samo może to się tyczyć osób, które jedzą byle jak ponieważ również nie dbają o siebie. Gdyby ludzie jedli porządniej to kolejki do niektórych specjalistów na pewno by się skróciły (np do gastrologa)

przez Evia 19 cze 2015, 17:23
NN4V napisał(a):Jedzenie szkodzi generalnie. Każdy składnik jest w jakimś stopniu trującym i obciążającym (krążenie, watrobę, czort wie co jeszcze). Dlatego im mniej się zje, tym lepiej.

jeżeli będzie się jadło w małych ilościach przez cały czas to samo lub coś niepełnowartościowego (np jakieś parówki) to do organizmu nie będą dostarczone żadne przydatne mikroelementy.

Składniki są "trujące" dopiero w nadmiarze (tak jak zresztą wszystko)

Sortuj wg