Trzy siostry anoreksji

Anoreksja, napadowe objadanie się, bulimia.

Trzy siostry anoreksji

przez jagod_s 20 gru 2013, 12:40
Osoby, które cierpią na ortoreksję lub mają to już za sobą proszę o kontakt.

Trzy siostry anoreksji

przez ryska 10 sty 2015, 23:10
Po różnych, wieloletnich i nieprzyjemnych przejściach z lekarzami stwierdzono u mnie zespół jelita nadwrażliwego (miałam problemy od urodzenia, więc to nie jest kwestia psychiki samej w sobie) oraz alergię na gluten. Moja dieta jest (z przepisu dietetyka) bardzo restrykcyjna, mam nakazane jeść bardzo często, odpowiednio duże porcje (więc kazał mi odmierzać, odważać produkty) i tylko nieliczne produkty w ogóle mogę zjeść, żeby nie pogorszył się mój stan zdrowia. Cały jadłospis i tryb postępowania mam ustalony przez dietetyka i on to kontroluje.

Mimo to i gastrolog i dietetyk upierają się, że mam ortoreksję, że nadmiernie kontroluję jedzenie i dziwią się, że psychiatra, do którego mnie wysłały tego nie stwierdził. Chcą całą winę za chorobę i to, jak jestem zmuszona przez jedzenie funkcjonować, zwalić na mnie i umyć ręce od problemu, bo nie wiedzą, co mi więcej poradzić ani jak pomóc. Co gorsza, moja rodzina też zaczyna w to wierzyć, skoro lekarze nie potrafią nic więcej wymyślić na mój temat.

Jak mogę im przemówić do rozumu, udowodnić, że sobie tego nie wymyśliłam, że to nie jest zależne od moich chęci tylko jest to fizyczny problem?!
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

Czy to już zaburzenie odżywiania?

przez adaptogen 11 sty 2015, 23:23
Witam,
Kiedy mówimy o zaburzeniach odżywiania mamy na myśli najczęściej anoreksję i bulimię. Ostatnio często słyszy się o tzw. nietypowych zaburzeniach odżywiania do których należy ortoreksja. W dużym uproszczeniu mówiąc jest to fiksacja na punkcie właściwego (zdrowego, czystego, zgodnego z przekonaniami) odżywiania. Od wielu lat jestem weganinem i moja codzienna dieta składa się wyłącznie z warzyw, owoców, orzechów i roślin strączkowych. Jest więc ona inna od diety moich rówieśników i rzadko mam okazję jadać z nimi posiłki. Ogólnie przykładam dużą wagę do jakości diety i staram się starannie komponować posiłki. Gdy zjem coś niewłaściwego (staram się nie jeść wysokoprzetworzonych produktów np. białego chleba czy cukru) często mam wyrzuty sumienia. Gdzie w tym przypadku jest granica między rozsądkiem, a chorobą?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Czy to już zaburzenie odżywiania?

przez Infinity 12 sty 2015, 15:09
adaptogen, myślę że skoro miewasz wyrzuty sumienia może być niepokojące. Skoro czujesz że jest coś nie tak to też może być sygnał. Warto abyś zaufał sobie, a nie definicjom i udał się do psychologa.

Trzy siostry anoreksji

przez cyklopka 20 sty 2015, 01:16
Snejana napisał(a):Ale co do permareksji - to chyba przypadłość wielu kobiet, ciągle mówią, o tym że muszą się odchudzać, wiedzą ile co ma kalorii itp. Przynajmniej wiele moich kolezanek tak robi, ale tu chyba właśnie większą wagę odgrywa ta samo poczucie "bycia na diecie" bo albo w ogóle nie chudną mimo tych kalkuacji, albo chudną i zaczyna się efekt jojo.

Ciekawe, znam osoby, które liczą kalorie a nie mają zaburzeń odżywiania, ja (moim zdaniem mam), a nie umiem liczyć, nie wiem ile kalorii ma pączek, ani jakie jest moje dzienne zapotrzebowanie. Poza tym ja wiem, że bilans energetyczny (kalorie dostarczone - kalorie spalone) nie przekłada się bezpośrednio na wagę i wygląd osoby.
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

Trzy siostry anoreksji

przez antananarywa 21 sty 2015, 16:53
ja znam kalorycznośc niemal wszystkiego, co jem. trudno mi jeśc rzeczy, których kaloryczności nie znam (zwłaszcza, jeśli nie jest to coś zdrowego). nie lubię zup z tego względu, bo naprawdę mi mieszają we łbie.

Trzy siostry anoreksji

przez bielnerw 26 lut 2015, 00:52
Fajnie, że siebie zaakceptowałaś. Gratuluję. To prawda wszystkim się nie dogodzi.

Trzy siostry anoreksji

przez Psychomedic.pl 22 sie 2015, 14:30
Witaj,
Ortoreksja, to wciąż rzadko diagnozowane zaburzenie. Niemniej jednak, w obecnych czasach, gdy stajemy się coraz bardziej świadomi tego, co znajduje się na naszym talerzu, dużo łatwiej popaść w skrajności. Trzeba jednak pamiętać, że zdrowe odżywianie to jedno, a obsesja na tym punkcie, to drugie. Dobrze jest jeść zdrowo, dostarczając swojemu organizmowi dobrej jakości produktów w zbilansowanej diecie. Natomiast, jeżeli nawet po drobnej odskoczni od ustalonej diety zaczynają się częste wyrzuty sumienia, to rzeczywiście należy się nad tym zastanowić. Twoja dieta sama w sobie nie jest niebezpieczna, a przekonania wydają się słuszne. Natomiast jest cienka granica pomiędzy zdrowym rozsądkiem, a obsesją. Postaraj się nie wykluczać kolejnych produktów ze swojej diety. Jeżeli uznasz coś za niezdrowe, to spróbuj znaleźć zamiennik tak, by nie ubyło kolejnego produktu z jadłospisu. Plusem jest to, że sam zauważyłeś, że Twoje postrzeganie "niedozwolonej" żywności zaczyna odbiegać od normy. Samoświadomość jest w przypadku zaburzeń odżywiania bardzo istotna i pomocna przy ewentualnej terapii. Postaraj się zrozumieć, że jednorazowy posiłek, który nie jest zgodny z Twoją dietą nie ma wpływu na Twój organizm. W razie nasilenia ewentualnych wyrzutów sumienia i obsesji, powinieneś skonsultować się ze specjalistą.
Pozdrawiam,

Trzy siostry anoreksji

przez cyklopka 22 sie 2015, 22:14
Mnie się cały czas wydaje, że to co jem mi szkodzi.
I Miss Forum

Trzy siostry anoreksji

przez Druid 23 sie 2015, 09:56
gdyby chciało mi się o siebie zadbać, miałabym orto/bigoreksję
Depresja uchroniła mnie przed powyższymi.
Druid

Trzy siostry anoreksji

przez Druid 23 sie 2015, 12:07
... zrobiłabym sobie musztrę i miała satysfakcję z tego, jaka jestem wytresowana. Zero życzliwości dla siebie.
Druid

Trzy siostry anoreksji

przez Druid 23 sie 2015, 14:12
...i czułabym się lepsza od tych, którzy się nie "musztrują", a tak to im zazdroszczę skutecznej autotresury
Druid

Trzy siostry anoreksji

przez cyklopka 23 sie 2015, 14:39
Chciałabym mieć większy wpływ na swoje ciało...
I Miss Forum

Sortuj wg